Basda portun önemi varmıdır?

Ayrıca Portu uzatarak Yüksek Frekansları (sert) çalmasını sağlayabilirsin kısaldıkçada tam tersi olur

Portlu kabin en çok tercih edilendir. Arkadaşların da dediği gibi litresi önemli olmakla birlikte port da önemli.Ama ne yazıkki Türkiye'de her bass her kabine monte edilip kullanılıyor. Subwoofer ın verilerine göre hareket edilmeli. Hiç uğraşamam litresiyle portuyla diyorsanız orjinal kabinli woofer almak en mantıklı çözüm olacaktır.

port uzadıkca kapladğı hacimle orantılı hz düşer kısaldıkca hz yükselir.her kafadan yalan yanlış sesler çıkmış ama iyi bir kutu yapmak için wın sd pro yada benzeri programları iyi bilmen gerekir port tune hesapları hiç okadarda kolay değildir elindeki wooferın qes qts qms was fs spl değerlerini programa girip wooferın hangi litrede kaç hzde min başarılı olacağı yazmakdadır.
bilinçsiz yapılmış bir portludansa misal 55 litre kapalı kutu yapılmış bir ürünü tercih ederim. yanlış işler yanlış olumsuz sonuçlara yol açıcakdır bunların önüne geçmek için ya bilen bir montajcıya gidilmeli yada kendini biras kasıp bu teferruatları öğrenmek gerekir

port uzadıkca kapladğı hacimle orantılı hz düşer kısaldıkca hz yükselir.her kafadan yalan yanlış sesler çıkmış ama iyi bir kutu yapmak için wın sd pro yada benzeri programları iyi bilmen gerekir port tune hesapları hiç okadarda kolay değildir elindeki wooferın qes qts qms was fs spl değerlerini programa girip wooferın hangi litrede kaç hzde min başarılı olacağı yazmakdadır.
bilinçsiz yapılmış bir portludansa misal 55 litre kapalı kutu yapılmış bir ürünü tercih ederim. yanlış işler yanlış olumsuz sonuçlara yol açıcakdır bunların önüne geçmek için ya bilen bir montajcıya gidilmeli yada kendini biras kasıp bu teferruatları öğrenmek gerekir

etkileyici :eek:

Tabi ki kafadan ölçülerle yapılmamalı.Benim woofer jbl marka.jbl in sitesinden orjinal ölçülerini araştırarak yaptım.Sitenin ismini hatırlamıyorum ama yabancı bir siteydi

Geri