bası ters bağlamak

deniz_serdar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
free air bası portsuz kutuya ters şekilde bağlarsak ne olur?

free airlerı normal baglasak ses alınmıyormu?? yani portlu...

Bende benzer bi konuya değinecektim...Arkadaşlar elimde 900 watt pioneer freair woofer var ve ben bunu portlu kutuya bağladım arkadaşın arabasında denedik önceki 1000'lik JBL imdeki kadar performanslı olduğunu düşünüyorum...peki sizlerin bu konudaki fikirlerini konuyu açan arkadaş da izin verirse aynı konu altında alabilir miyim ?(aynı konu olur diye benzer olduğundan açmak istemedim tekrardan saygılar.)

Forumları gezerken okumuştum freeairler de bi bakıma arabanın bagajını kutu olarak kullanıyormuş. Şimdilik sesi kutu içinde çok güzel geliyor.

valla freeair den portlu bass tan anlamam ama bildiğim sadece bası değil herhangi bir hoparlörü ters bağlarsanız, 1. si ses kalitesinde düşme yaşarsınız, 2. si patlatma (bobinleri koparma) ihtimaliniz artar. Çünkü bası ters bağladığınızda normalde diyaframın dışarı çıkması gereken yerde diyafram içeriye girecektir, bu da iki ses sinyalinin süperpozisyona uğramasına neden olup araç içindeki bass sesinin seviye ve kalitesini düşürecektir (kolonları düz bağladığınızı varsayarak).

markaların internet sitelerinden uygun ürünü bulduğunuzda altında teknik bilgi diye pdf dosyaları bulunuyor (bir çoğunda) onları incelemenizi tavsiye ederim yararlı bilgiler mevcut.

Geri