Bebek koltuğu arka ortada olmalı

GALERİCİ

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Almanya’da Berlin Teknik Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, arabalardaki bebek koltuğunun yaygın düşüncenin aksine arka koltuğun sağına ya da soluna değil, tam ortaya konulmasının daha güvenli olduğu sonucunu ortaya koydu. Araştırma, 4 yıl boyunca yaklaşık 100 çarpışmanın test edilmesiyle gerçekleştirildi.

Araştırmaya göre, arka koltuğun orta kısmı camlara ve kenarlara uzak olduğu için bebeğin kazayı, hasarsız ya da az hasarla atlatması mümkün. Ağır kazalarda dahi bebeklerin en az zarar gördükleri yer arka koltuğun tam ortası.

Berlinli araştırmacıların tezini Türk uzmanlara sorduk. Doğuş Otomotiv Eğitim Şefi Engin Bekem bebek koltuklarıyla ilgili sorularımızı yanıtladı.

Arka koltuğun ortası neden güvenli?
Çünkü bu bölge tehlikelerden uzak bir bölge. Ortada oturan bebeğin çarpma anında camdan fırlayacağı yönünde yanlış bir kanı vardır. Eğer bebek koltuğu arka ortaya doğru bir teknikle monte edilir, emniyet kemeriyle doğru sabitlenirse çocuğun kaza esnasında ön camdan fırlaması söz konusu olmaz. Bu açıdan bebek koltuğunun ortada olması daha güvenlidir. Ancak koltuğun çok iyi monte edilmesi ve emniyet kemerinini doğru bağlanması gerekir. Çünkü arka ortada ISOFIX yani sabitleme kancası yoktur, bebek emniyet kemeriyle sabitlenir. Ancak iki çocuk varsa o zaman ISOFIX kancası ile sabitlenebilir. Çünkü bebek koltuğunu bu kancalara çok iyi oturtalabiliyorsunuz.

Türkiye’de bebek koltuklarına yeterince önem veriliyor mu?
Hayır, bebek koltuğu satanlar bile bilinçsiz. Zaten ülkemizde çocuk koltuğu kullanımı da yeterli değil. Örneğin, Amerika’da doğum yaptığınız hastaneden çıkarken aracınızda ana kucağı yoksa sizi taburcu etmiyorlar, Türkiye’de ise böyle bir şey sözkonusu bile değil.
Türkiye’de bu konuda bilincin ne düzeyde olduğunu anlamak için seyir halindeki araçlara bakmak yeterli oluyor. Bir bakıyorsunuz bir adam kucağına çocuğunu almış, ona araba kullandırıyor. Geçtiğimiz günlerde böyle bir kaza yaşandı ve çocuk hayatını kaybetti. Çocuğunu kucağına oturtarak araba kullandıran baba, bu davranışının bedelini çocuğunun canıyla ödedi.

Bebek koltuğu arka ortaya nasıl bağlanır?
Tekniğine uygun bağlamak gerek, aksi halde bu durum, çok daha büyük tehlike yaratır. Çünkü doğru bağlanmayan arka orta koltuk, çocuğun ön cama doğru fırlamasına neden olur. Ailelere bebek koltuğu satanlar tarafından eğitim verilmeli. Bu eğitimlerde çocuğun kaç yaşına kadar ön koltuğa oturtmaması gerektiği de anlatılmalı. Ailelere uygulamalı olarak nasıl bağlayacakları ve nelere dikkat etmeleri gerektiği öğretilmeli

Faydalı bir bilgi olmuş teşekkürler.Ben sağ arka tarafa koyuyordum koltuğu. Bundan sonra arka koltuğun ortası rezerveli olacak demekki :)

bendede arka sağ tarafa koymuştum ama şimdi ortaya alacagım

ben ortada kullandım.aslında daha rahat oldu.önü açık olunca yolu seyredebiliyor çocuk.
ama inip binenler zorlanıyor bu sefer.araç corsa d olunca arka taraftaki genişlik yetersiz kalıyor.

bende ortayı daha mantıklı buluyordum ama hanım sag arkaya koydurtmuştu :) bu yazıyı hanıma okutayım :)

paylaşım için teşekkürler,bende arka sağa monte etmiştim ortaya alayım bari,yazıdada belirttiği gibi bizde koltuğu sadece satmasını biliyolar,monte etmesini bilmiyolar...

ben de hazırlık aşamasındayım
öğrendiğim iyi oldu

bunların montajı için direk emniyet kemerlerimiz yetiyor mu? küçük bebekler için olanı soruyorum.
sanıyorum onlarda arkaya dönük olma şartı da var?

koltuk almadan önce iyice öğrenmek istiyorum..

ben de hazırlık aşamasındayım
öğrendiğim iyi oldu

bunların montajı için direk emniyet kemerlerimiz yetiyor mu? küçük bebekler için olanı soruyorum.
sanıyorum onlarda arkaya dönük olma şartı da var?

koltuk almadan önce iyice öğrenmek istiyorum..

Küçük bebekler için olana puset deniyor, bazı modelleri bebek arabasına da entegre edilebiliyor.Pusetler ve benim kullandıgım cocuk koltugu sadece 3 noktadan baglı emniyet kemeri ile koltuga baglanıyor,bagladıktan sonra emniyet kemerini gerdirip,gergin halde bırakman öneriliyor.Bunu yapmasan yada daha sonra kendiliğinde kemer gevşese bile zaten ani bir harekette kemer kilitlendigi için bir sorun yok.Küçük bebeklerde gidiş yönüme göre ters pozisyonda sabitlemek öneriliyor.

Ayrıca ISOFIX baglantı diye birşey var, birçok arabada ISOFIX baglantı opsiyonu var, kısaca isofix, emniyet kemerleri gibi aracın sasesine direk baglı baglantı ayakları olarak özetlenebilir.eger arabanda isofix baglantı imkanı varsa, isofix ile sabitlenen cocuk koltugu da alabilirsin,kullanımı,sökme takması ve güvenliği daha üst düzeyde ancak fiyatlarıda diğer emniyet kemeriyle sabitlenen modellere göre ciddi yüksek.

Ben tercihimi daha ortlama bir cocuk koltugundan yana kullandım,emniyet kemeri ile arka saga sabitledim.Ama bu şekilde araca sadece sol kapıdan inlipi biniliyor, bu da cocuk haricindeki arka koltuk yolcuları için daha tehlikeli oldu :) cocuk koltugunu ortaya almayı düşünüyorum :cool:

Küçük bebekler için olana puset deniyor, bazı modelleri bebek arabasına da entegre edilebiliyor.Pusetler ve benim kullandıgım cocuk koltugu sadece 3 noktadan baglı emniyet kemeri ile koltuga baglanıyor,bagladıktan sonra emniyet kemerini gerdirip,gergin halde bırakman öneriliyor.Bunu yapmasan yada daha sonra kendiliğinde kemer gevşese bile zaten ani bir harekette kemer kilitlendigi için bir sorun yok.Küçük bebeklerde gidiş yönüme göre ters pozisyonda sabitlemek öneriliyor.

Ayrıca ISOFIX baglantı diye birşey var, birçok arabada ISOFIX baglantı opsiyonu var, kısaca isofix, emniyet kemerleri gibi aracın sasesine direk baglı baglantı ayakları olarak özetlenebilir.eger arabanda isofix baglantı imkanı varsa, isofix ile sabitlenen cocuk koltugu da alabilirsin,kullanımı,sökme takması ve güvenliği daha üst düzeyde ancak fiyatlarıda diğer emniyet kemeriyle sabitlenen modellere göre ciddi yüksek.

Ben tercihimi daha ortlama bir cocuk koltugundan yana kullandım,emniyet kemeri ile arka saga sabitledim.Ama bu şekilde araca sadece sol kapıdan inlipi biniliyor, bu da cocuk haricindeki arka koltuk yolcuları için daha tehlikeli oldu :) cocuk koltugunu ortaya almayı düşünüyorum :cool:
anlayamadığım bikaç nokta şöyle

bu isofixten bizim emektarlarda yok sanıyorum. bizim arka koltuklarda sadece oturanın karnının üstünden geçen cinsten emniyet kemerleri var bunlar da aynı şekilde montaj yapılabiliyor mu?
ben de bu bebek arabasıyla adapte olanlarından almayı planlıyorum adamın konfor her daim sabit olsun diye.
bazı modellerde altta baza var onu arabaya bağlayıp puseti bazanın üstüne oturtuluyo,daha kullanışlı gibi sanki, ama dediğim gibi bizim eski usul kemerlerde aynı iş yapılıyor mu iyice bakmam lazım.

Geri