boya çıkması

haydut25

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar tamamen kendi tecrübemle sabittir ve iddia bile ederim bu konuda!

Farkettinizmi, bazı oto yıkamacılarda kullanılan şu püskürtme köpükler, köpürmediği halde neredeyse zifti çıkaracak kadar güçlüdür.Durulamaya ne gerek var ne varsa aldı götürdü dersiniz.Ama bir kaç ykama sonrası aracınızın saki cilası gitmiş gibi hafif matlaşmaya başladığını da görürsünüz.İşte bu tip çok kuvvetli araç yıkama kimyasallarında halk diliyle ''KOSTİK'' denilen bir madde vardır.Çok güçlüdür.Hatta belirli seviyede kullanıldığında deride yanma ve iz bile bırakır.Bu ilacın var olduğu yıkama deterjanı kimyasalıyla aracınızı bir iki defa yıkamanız yeterli.Peşine boya her sildiğinizde beze geçmeye başlar.Çünkü boyanızın ta içlerine kadar işlemiştir kostik.Aynı deri dökülmesi gibi her silmeye ölü bir boyakatı bırakırmış gibi beze boya geçer.Çaresimi?Çaresi yeniden boyatmak.Ama üst kattaki boyayı astara kadar zımparalatarak.Veyahut ayda bir teflon yada koruyucu etkisi olan cilalarla boyayı desteklemek.ÇBS teflon cilalar var 10 lira kesenize fazla dokunmaz ama işinizi görür.Fakat kostik denilen o madde metalik boyalı araçlarda da üstün bir temizlik sağlar ve durulamaya bile ihtiyaç duymadan tertemiz eder aracı.Tabi verniğe zarar veremediği için metalik boyada zarar verici etkisini göstermez.

fastcare

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.fastcare.com.tr
Metaliklerde zımpara ve pasta uygulaması ile geçici olarak yanıktan kurtulmak mümkün ama boyanın canından can alan bir uygulama bu. Kesinlikle tavsiye etmem.
Opak boya dediğiniz gibi güzel bir boya koruma işlemi ile kurtulur.Boya Meguiar's 105 ve üzerine 205 sorunu çözecektir.

fastcare

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.fastcare.com.tr
Arkadaşlar tamamen kendi tecrübemle sabittir ve iddia bile ederim bu konuda!

Farkettinizmi, bazı oto yıkamacılarda kullanılan şu püskürtme köpükler, köpürmediği halde neredeyse zifti çıkaracak kadar güçlüdür.Durulamaya ne gerek var ne varsa aldı götürdü dersiniz.Ama bir kaç ykama sonrası aracınızın saki cilası gitmiş gibi hafif matlaşmaya başladığını da görürsünüz.İşte bu tip çok kuvvetli araç yıkama kimyasallarında halk diliyle ''KOSTİK'' denilen bir madde vardır.Çok güçlüdür.Hatta belirli seviyede kullanıldığında deride yanma ve iz bile bırakır.Bu ilacın var olduğu yıkama deterjanı kimyasalıyla aracınızı bir iki defa yıkamanız yeterli.Peşine boya her sildiğinizde beze geçmeye başlar.Çünkü boyanızın ta içlerine kadar işlemiştir kostik.Aynı deri dökülmesi gibi her silmeye ölü bir boyakatı bırakırmış gibi beze boya geçer.Çaresimi?Çaresi yeniden boyatmak.Ama üst kattaki boyayı astara kadar zımparalatarak.Veyahut ayda bir teflon yada koruyucu etkisi olan cilalarla boyayı desteklemek.ÇBS teflon cilalar var 10 lira kesenize fazla dokunmaz ama işinizi görür.Fakat kostik denilen o madde metalik boyalı araçlarda da üstün bir temizlik sağlar ve durulamaya bile ihtiyaç duymadan tertemiz eder aracı.Tabi verniğe zarar veremediği için metalik boyada zarar verici etkisini göstermez.

Dediğiniz gibi o köpükler genelde boyaya zarar verici bileşenlerden oluşuyor. Piyasada genel olarak bulaşık deterjanı kullanıldığını söyleyebilirim. Boya koruma yaptırsanız bile boya korumaya zarar veriyor bu seferde. Bu sebeple kaynağını bilmediğiniz köpüklü yıkamaları kesinlikle tercih etmeyin.Mümkünse bagajınızda cilalı oto şampuanınız ve araca ait bir süngeriniz olsun. Böylece hem aracınızın boyasını hemde boya korumanızı korumuş olursunuz. Bu şekilde titiz kullanımlarda aracınız üzerindeki kaliteli boya koruma 2 seneye kadar aracınızı koruyabilir.

swordfish0606

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
resim2561.jpg

Tavan güzel olmuş, yanların boyası nereye kadar uygulandı.

Komple boyattım Savaş Abi. Benim ole aman boyası olmasın diye bir takıntım yok. Gözüme güzel gözüksün.

haydut25

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Dediğiniz gibi o köpükler genelde boyaya zarar verici bileşenlerden oluşuyor. Piyasada genel olarak bulaşık deterjanı kullanıldığını söyleyebilirim. Boya koruma yaptırsanız bile boya korumaya zarar veriyor bu seferde. Bu sebeple kaynağını bilmediğiniz köpüklü yıkamaları kesinlikle tercih etmeyin.Mümkünse bagajınızda cilalı oto şampuanınız ve araca ait bir süngeriniz olsun. Böylece hem aracınızın boyasını hemde boya korumanızı korumuş olursunuz. Bu şekilde titiz kullanımlarda aracınız üzerindeki kaliteli boya koruma 2 seneye kadar aracınızı koruyabilir.

Ben galerici olduğum için kendi arabamı kendim yıkama şansım yok.Hemen belediye yapışıyo yakamıza araba yıkamak yasak diyip ceza kesiyo.Ben ''KOSTİK'' dediğim maddenin kullanıldığını bir oto kuaför malzemecisi toptancısından öğrendim.Boyayı resmen astara kadar işleyerek yavaş yavaş eritiyor.Bulaşık deterjanı o maddenin yanında musluk suyu gibi kalır.Şöyle söylim, asit kadar etkili.

kökez

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben galerici olduğum için kendi arabamı kendim yıkama şansım yok.Hemen belediye yapışıyo yakamıza araba yıkamak yasak diyip ceza kesiyo.Ben ''KOSTİK'' dediğim maddenin kullanıldığını bir oto kuaför malzemecisi toptancısından öğrendim.Boyayı resmen astara kadar işleyerek yavaş yavaş eritiyor.Bulaşık deterjanı o maddenin yanında musluk suyu gibi kalır.Şöyle söylim, asit kadar etkili.

Bende ilk defa galericiden aldım bu aracı.İLk defa araç boyasının elime çıktığını gördüm.Expersiz raporuda çıkarmıştım.Orjinal boya var demişlerdi.Şaşırdım kaldı.Sildiğimde bez boya oluyor.Yazdığın bilgilerden dolayıda Allah Razı Olsun...

haydut25

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben bu dediğim sebepten bir aracı komple boyatıp zararına satmak zorunda kaldım.

haydut25

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kemal Bey Boya korumayla idare edermi.Yada boyatayımmı?

Açık konuşalım.

Bugün hangi firmaya gidip boya koruma yaptırayım derseniz, mutlaka çeşitli temizleyici maddeler kullanıp öyle boya koruma yaparlar.Bu temizleyici maddelerin hepside aşındırıcılar içerir.Boyanızın şu durumunda o aşındırıcılar normalin en az 5 katı fazla inceltecektir boyanızı.Yer yer pütürlenmiş gibi toplu iğne başı halinde beyaz astar görünen yerler çıkacaktır karşınıza.Bu nedenle, içinde hiç bir aşındırıcı madde olmayan sadece parlatma ve koruyucu özelliği olan cilalar, ama sadece cila özelliği olan, içinde boya temizleyici denen aşındırıcılar ve pasta özelliği olmayan koruyucu özellikli cilalar kullanabilirsiniz.Bugün çoğu koruyucu cilanın içinde daha parlak görünüm için aşındırıcılar bulunuyor.