BTM bitüself kullanan var mı

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan cagatay16
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
corsa d aracımın bagajında ses izalasyonu yapayım dedim sonrada alttan pütür sıktırıcam internetten araştırdığımda btm bitüself kullanmayı öneriyorlar daha önce böyle bişey yapan oldu mu bursada bu markayı bulamadım bugün bauhousa bakayım diyorum

Btm bitüself bantları aslında su yalıtımı için değilmidir? Su yalıtımı için üretilen bir ürün ses yalıtımı için çok fazla fayda sağlamaz. Ses yalıtımı için gözenekli, yoğunluğu fazla olan özel sünger ve benzeri ürünler faydalı olur. Ben aracın içine 25 mm lik ses yalıtım süngeri kullandım, o bile tam olmasa bile kısmen faydalı oldu. Yalıtım için çok kaliteli, yoğunluğu ve gözeneği çok olan sünger malzemeleri tavsiye ederim (bir de sünger ne kadar kalın olursa o derece iyi oluyor).

Bana özel mesaj atmıştınız, müsait olmadığımdan cevaplayamadım. Bu konunuzu görmüşken hem bu sorunuza hem de bana yönelttiğiniz soruya cevap vereyim.

Bitüself aslında benim kullandığım Dynamat ile aynı malzeme. Tek farkı folyosunun çok daha ince olması. Bu nedenle de çok kolay uygulanıyor, daha iyi yapışıyor, daha zor sökülüyor ama Dynamat kadar iyi ses izolasyonu sağlamıyor.

Bu malzemeler ile ne yapmak istediğinizi söylemenizde fayda var. Çünkü Savaş abinin de dediği gibi, dışarıdan gelecek sesi kesmez, onun için sünger ve elyaf tarzı malzemelere yönelmeniz lazım.

Bitümlü malzemeler metal tınısını yok eder. Bu da müzik delileri için daha yumuşak, daha doyurucu ses tonları, daha sağlam bas anlamına gelir. Ayrıca, bitüm hava geçirgenliğinin de önüne geçtiği için hoparlörlere kabin etkisi verir.

İdeali bitüm üzerine bir kat da elyaf izolasyondur. Çoğu üst sınıf Merso ve BMW gibi araçlarda da zaten orjinal olarak bu tür izolasyonlar mevcuttur.

Bana sorduğunuz soruya gelince. Ben Dynamati ikinci el olarak müzik sistemleri ile uğraşan bir arkadaştan almıştım. O da galiba Amerikadan getirtmiş. Bulk Pack olarak aldım, yanlış hatırlamıyorsam 250TL vermiştim. Bu fiyata 2 araba yapılabiliyor (veya aşırı izole tek araç). Hala 1 şerit kalmış olması lazım depomda bir yerlerde. Bir ara da Ankara GİMAT ta bir firma getiriyordu ama pek iş yapamadılar zannedersem.

Btm bitüself bantları aslında su yalıtımı için değilmidir? Su yalıtımı için üretilen bir ürün ses yalıtımı için çok fazla fayda sağlamaz. Ses yalıtımı için gözenekli, yoğunluğu fazla olan özel sünger ve benzeri ürünler faydalı olur. Ben aracın içine 25 mm lik ses yalıtım süngeri kullandım, o bile tam olmasa bile kısmen faydalı oldu. Yalıtım için çok kaliteli, yoğunluğu ve gözeneği çok olan sünger malzemeleri tavsiye ederim (bir de sünger ne kadar kalın olursa o derece iyi oluyor).
genel olarak titreşimi önlüyor kapı içlerine bagaj tabına yapıştırıp üstünede ses yalıtım süngeri(şu stüdyolardakilerden) koyunca ses izalasyonu sağlıyor aslı dediğiniz gibi su yalıtım malzemesi benim araçta 30 cm woofer 2 takım mid bas vebunları besleyen ikide amfi var ilk önce bu işlemi yapıcam 4 kapı içi bagaj kaput ve direk içleri sonrada alttan davlumbazları ve egsozu söktürüp 4 5 kat pütür sıktırıcam

Bana özel mesaj atmıştınız, müsait olmadığımdan cevaplayamadım. Bu konunuzu görmüşken hem bu sorunuza hem de bana yönelttiğiniz soruya cevap vereyim.

Bitüself aslında benim kullandığım Dynamat ile aynı malzeme. Tek farkı folyosunun çok daha ince olması. Bu nedenle de çok kolay uygulanıyor, daha iyi yapışıyor, daha zor sökülüyor ama Dynamat kadar iyi ses izolasyonu sağlamıyor.

Bu malzemeler ile ne yapmak istediğinizi söylemenizde fayda var. Çünkü Savaş abinin de dediği gibi, dışarıdan gelecek sesi kesmez, onun için sünger ve elyaf tarzı malzemelere yönelmeniz lazım.

Bitümlü malzemeler metal tınısını yok eder. Bu da müzik delileri için daha yumuşak, daha doyurucu ses tonları, daha sağlam bas anlamına gelir. Ayrıca, bitüm hava geçirgenliğinin de önüne geçtiği için hoparlörlere kabin etkisi verir.

İdeali bitüm üzerine bir kat da elyaf izolasyondur. Çoğu üst sınıf Merso ve BMW gibi araçlarda da zaten orjinal olarak bu tür izolasyonlar mevcuttur.

Bana sorduğunuz soruya gelince. Ben Dynamati ikinci el olarak müzik sistemleri ile uğraşan bir arkadaştan almıştım. O da galiba Amerikadan getirtmiş. Bulk Pack olarak aldım, yanlış hatırlamıyorsam 250TL vermiştim. Bu fiyata 2 araba yapılabiliyor (veya aşırı izole tek araç). Hala 1 şerit kalmış olması lazım depomda bir yerlerde. Bir ara da Ankara GİMAT ta bir firma getiriyordu ama pek iş yapamadılar zannedersem.
dynamatı satan bir yer bulamadım bende bunun fiyatı 50 tl miş rulo halinde satılıyor ses sistemi olduğu için 4 kapı içi dış saç dahil bagaj tabı bagaj kapısı ve motor sesinide az da olsa kesmek için kaput içine ilk önce bunu sonrada stüdyoların ses izolesi için kullanılan üstü pramit şeklinde olan süngerlerden kullanıcam daha sonra gözüm yere içi tamamen söküp tabanıda bu şekilde yapmayı planlıyorum:Dtek sorun bursa da bu markayı bulamadım hep çatılarda kullanılan siyah olanlardan var

Bu ürünü würthden almıştım, yaklaşık 2 metrekare kaliteli bir ürün ama biraz tuzlu (paketini 3 sene evvel 135 TL ye almıştım). Bunun yanında bitüselfin adı bile olmaz.

051020114.jpg

bu ürün de 25 mm lik, ses yalıtımında kullanılan kısmen yoğun bir sünger, daha kalınlarıda var ama tabana uygun olmadığı için 25 mm lik olanını tercih ettik, alev almama ve su tutmama özelliği var, genellikle tekne ve soğutma sistemlerinin ses yalıtımında kullanılıyor.

051020111c.jpg

Aracın tabanını önce birinci ürünle, daha sonra da üzerini süngerle kapladık, en son olarak da aracın altına ses ve suya karşı silikonlu pütür attık.

Farklı araçlarda kendim ses izolasyonu yaptım en son arkadaşın unosunun içini komple dağıttım. Bitüself ile hiç uğraşma, dynamat kaliteli ama pahalı, Würth ün ziftli plakası da pahalı. En ideali Ms marka ziftli plaka al, üzerine de en az 1.5 cm lik firex sünger uygula, en ideali bu.
images

Bahsettiğin piramit şeklindeki ürün yapılarda kullanılıyor ve piramit kısımlarda oluşan boşluk ile sesi boğuyor ancak araç içinde uygulamak zor çünkü o malzeme hem kalın hem de montajı neredeyse imkansız. Bu süngeri arasına koyacağın iki tabaka olması lazım.

Geri