Çankaya Belediyesi kapı kapı dolaşıp para topluyor!!!

Al Paciona

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar slm,
2006 yılında yaptığı asfalt kaplama işleri karşılığında tüm siteye ve muhtemelen sokaktaki tüm binalara, asfalt katılım payı bedeli tahaakkuk etmişler.
Bana gönderilen 235 TL.
Ben biraz kanunu inceledim, kanunda alınır diyor evet ama ordaki şartların oluştuğunu düşünmüyorum. (Sokak çıkmaz sokak değil yani sadece bize ait bir yol değil. birden fazla katılım var aynı sokağa. Yeni yol yapımı veya genişletme olmadı, yeni kaldırımda yapmadılar. Sadece asfalt kaplamayı yenilediler onuda yalap şalap zorla yaptılar. üstelik 2 sene içinde bozuldu ve yama yaptırana kadar göbeğimiz çatladı)
Belediyelerin aslii görevlerinden birtaneside çevre temizliğinin yanı sıra yol ve yaya kaldırımlarınıda yapmaktır.
Zaten hazineden ve iller bankasından yardım alıyolar. Hertürlü vergiyide tahsil ediyorlar. Ben şahsen sudan ve emlak vergisinden zaten üzerime düşeni yapıyorum.
Şimdi birde bu nedir Allah aşkına?
Bunun için mahkemeyemi gidelim napalım ne dersiniz?
Kanunu aşağıya link olarak koyuyorum; 2464 sayılı kanunun 86.94 maddeleri gereği istiyorlar parayı;
http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=1.5.2464&MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch=

ksk_corsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
“BELEDİYE GELİRLERİ YASASI DÜZENLENSİN”
Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, vatandaştan alınan ‘asfalt katkı payı’nın kaldırılması için gerekli yasal düzenlemelerin yapılmasını istedi.

Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, vatandaşlara ‘asfalt katkı payı tebligatı’ yapmak zorunda kaldıklarını belirterek, “Belediyelerin kamusal hizmet götürme konusunda elini kolunu bağlayan yasal düzenleme gereğince söz konusu tebligatları yapıyoruz” dedi.

Zaten vergi ödeyen vatandaşın bir de asfalt yapıldığı için ek ödemede bulunmak zorunda bırakılmasının saygılı bir belediyecilik anlayışı olmadığını belirten Tanık, şöyle konuştu:

“2002 sonrası ‘Belediye Birlikleri Yasası’, ‘Belediye Kanunu’, ‘İl Özel İdareleri’ gibi pek çok başlıkta düzenleme yapıldı. Ancak, ‘Belediye Gelirleri Yasası’nda düzenlemeye gidilmedi. Belediye gelirlerinin yasal çerçevesi esas itibarıyla büyükşehir ve ilçe belediyeler arasında adaletsizlik yaratıyor. Kamusal hizmetleri karşılamak için toplanan vergiler özellikle ilçe belediyelerinin yükümlülüğüne denk düşmeyecek kadar az.”

Haberin Linki:
http://www.cankaya.bel.tr/oku.php?yazi_id=12368

yasanın tekrar düzenlenmesi gerekiyor sanırım hocam... Başımızdakiler emeklilik maaşlarına %100 zam işini bi halletsinler sonra belki biz vatandaşların işlerine de bakarlar...

aventador

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Abi ben 4 sene kaldım.Bu Çankaya belediyesi kadar kanunsuz iş yapan,vatandaşı hiçe sayan,ukalalardan geçilmeyen belediye görmedim. İnşallah o parayı bir şekilde vermezsiniz. Sizin adınıza üzüldüm.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Ankara/Keçiören'de otururken 2 kez (yılda bir kez olmak üzere 4 taksitte alınıyor) asfalt katkı payı bedeli ödedim. Bu ödemenin parti ile bir alakası yok, çünkü yasada var. Eğer bu uygulama yasaya aykırı olsaydı geçmiş yıllarda da tahsil edemezlerdi. Buraya kadar herşey tamam. Ama uygulamadaki adaletsizlikler insanı üzüyor. Mesela Keçiören Belediyesi (bildiğim kadarıyla) bu katkı payını sadece caddelerde oturanlardan aldı, sokaklarda oturanlardan almadı :(. Hizmet verirken herkese eşit mesafede olduklarını iddia edenlerin, tahsilat sırasında da herkese eşit mesafede olmaları gerekmez mi?

Al Paciona

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ankara/Keçiören'de otururken 2 kez (yılda bir kez olmak üzere 4 taksitte alınıyor) asfalt katkı payı bedeli ödedim. Bu ödemenin parti ile bir alakası yok, çünkü yasada var. Eğer bu uygulama yasaya aykırı olsaydı geçmiş yıllarda da tahsil edemezlerdi. Buraya kadar herşey tamam. Ama uygulamadaki adaletsizlikler insanı üzüyor. Mesela Keçiören Belediyesi (bildiğim kadarıyla) bu katkı payını sadece caddelerde oturanlardan aldı, sokaklarda oturanlardan almadı :(. Hizmet verirken herkese eşit mesafede olduklarını iddia edenlerin, tahsilat sırasında da herkese eşit mesafede olmaları gerekmez mi?
Abi zaten ben zaten herhangi bir partiyi hedef almadım. Hangisi olursa olsun uygulama saçma ve adaletsiz.
Ana caddelerde oturanlarda Büyükşehir belediyesi alıyor.
Hatta evi köşede olanlar hem cadde hemde sokak için 2 ayrı bedel ödüyorlar.
Ancak ben bir hesap yaptım dün.
Malum yol inşaatcısı olduğumuz için :D
Bizim siteye çıkan sokağın asfaltlama ve kaldırım çalışmalarına ne kadar harcama yapmışlardır diye;
Benim keşfime göre 2011 B.F. ile 90.0000-TL civarında (Karlı fiyatlar)
Bunu eğer ihale etmişlerse, yani müteahhit firmalara yaptırıyorlarsa bu rakam %30-40 dahada düşmüş olacaktır.
Şimdi ben hiç vermeyelim demiyorum. Eyvallah bizlerde elimizi taşın altına koyalım yıllardırda koyuyoruz zaten, ama bu istedikleri rakam 10-20 TL değilki.
235 TL soygunculuk ve haraç kesmektir.
Sadece 10 bloklu bizim siteden 94.000.-TL tahsil edecekler.
Söz konusu sokak üzerinde birsürü bina ve o sokağa bağlı başka sokaklar olduğunuda işin içine katarsak belediye yaptığı işin bedelinden daha fazla para toplamış olacak.

Allah aşkına bu ülkede kanunlar ne zaman milletini korumak için düzenlenecek?
Tüketici mahkemeleri bu konuda bişey yapabilirmi?

copcu06

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu nasil bir düzen akilim almiyor.Belediye yapmasi gerekenleri yapmiyor yapmadigi halde para aliyor

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ya kenara sadaka ayırmıştım ama gelmedi vereyim... istedim kendisinden çöp konteyneri dedim bu ne hangi çağda yaşıyorsunuz cevabı şu oldu elimizde kalmadı gelince koyacağız:kop:

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
..........Ana caddelerde oturanlarda Büyükşehir belediyesi alıyor. Hatta evi köşede olanlar hem cadde hemde sokak için 2 ayrı bedel ödüyorlar.
Allah aşkına bu ülkede kanunlar ne zaman milletini korumak için düzenlenecek?
Tüketici mahkemeleri bu konuda bişey yapabilirmi?

Doğru haklısın ben bu hususu atlamışım. Keçiören sınırları içinde 3 ayrı evde oturdum, biri sokak içindeydi, diğer ikisi ana caddeydi.
Son oturduğum yer köşe başıydı, biz iki kere mağdur olduk. Arsamızın (otoparkımızın) 3/2 si büyükşehir 3/1 de ilçe belediyesi tarafından yol genişletme bahanesiyle istimlak edildi. Bize para ödemediler, B.Şehir evinizin değeri arttı diye neredeyse bizden ek para isteyecekti, ilçe belediyesi de kıyak atıp asfalt parasını almadı. Yaklaşık 200 metre kare köşebaşı arsa yola gitti (B.Şehir geri adım atmadı asfalt parasını aldı :)).

Al Paciona

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ne yapacaz onu düşünelim :)