çile bana bu araba :)

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan turank
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Mazotlu bez iş görürse oyle yapayım. yıkama işi 2 haftada bir artık. 10 tl her sefere veremem ama ayda 20 tl sorun değil. aradada gaz aldıgım yerde yıkatırım beleş.

mazotlu bezin boyaya vs sakıncası yok değil mi?
İki haftada bir araba yıkatmak, üstelik koyu renkli bir araç için bence çok uzun bir zaman. Ben açık renk arabaları bile mutlaka her hafta yıkatıyorum (kış dönemi hariç). Gaz aldığında araç tam manasıyla yıkanmıyor. O tür yıkamalar üstün körü bir yıkama işlemi. Araç koyu renkli olduğu için kurulamazsan iz olur, bıcı bıcı tarzı yıkama makinalarının sert plastik fırçaları aracın boyasına zarar verir. Araçlarımı daha bir kere olsun o makinalara sokmadım. Mazotlu bez boyaya zarar vermez ama toz kapmasını kolaylaştırır, taksicilerin, askerlerin, klasik araç sahiplerinin çoğunun bagajında bu bezlerden bulunur. Hazırlanması; kullanılmayan bir el havlusu mazotla ıslatılır (aşırı olmamak şartıyla), iyice sıkılır, kalın bir gazetenin (mazotun yağını emdirmek için) üzerine serilerek üçbeş günlüğüne güneşte kurumaya bırakılır. Arasıra gazeteyi değiştirmeyi unutmayın. Arabayı bu bezle silerken bir eldiven giymekte fayda vardır (bir de bezi bir poşete koyduktan sonra bagajda saklayın).

bendede siyah bi vectra vardı yazın 3 kere yıkadığımı bilirim beyazdan şaşmam :)

demekki benim gibi cok arkadas varmis 15 yil oldu kac araba degistirdiysem hep siyah metalik tamam temizlenince cok harika oluyorda biktiriyor be kardesim bir sonraki arabami siyah degil ama koyu gri tonlarda olmasina cok dikkat edecegim kismet..

İki haftada bir araba yıkatmak, üstelik koyu renkli bir araç için bence çok uzun bir zaman. Ben açık renk arabaları bile mutlaka her hafta yıkatıyorum (kış dönemi hariç). Gaz aldığında araç tam manasıyla yıkanmıyor. O tür yıkamalar üstün körü bir yıkama işlemi. Araç koyu renkli olduğu için kurulamazsan iz olur, bıcı bıcı tarzı yıkama makinalarının sert plastik fırçaları aracın boyasına zarar verir. Araçlarımı daha bir kere olsun o makinalara sokmadım. Mazotlu bez boyaya zarar vermez ama toz kapmasını kolaylaştırır, taksicilerin, askerlerin, klasik araç sahiplerinin çoğunun bagajında bu bezlerden bulunur. Hazırlanması; kullanılmayan bir el havlusu mazotla ıslatılır (aşırı olmamak şartıyla), iyice sıkılır, kalın bir gazetenin (mazotun yağını emdirmek için) üzerine serilerek üçbeş günlüğüne güneşte kurumaya bırakılır. Arasıra gazeteyi değiştirmeyi unutmayın. Arabayı bu bezle silerken bir eldiven giymekte fayda vardır (bir de bezi bir poşete koyduktan sonra bagajda saklayın).

Çok faydalı oldu abi. Saolasın

Yıkatmayacam dedim ama bugün dayanamadım :D Yıkattıktan sonrada süper duruyor valla.İzlemeye doyamıyor insan...
picture.php

araba bir haftadır ruhsat işlemleri dolayısı ile iş yerinin orada bir sokakta bir sürü aracın içerisinde yatıyordu. dun aldım ve direk yıkamaya soktum. bir kere araç koyu ve net tum kiri gösteriyordu.

yıkamaya bi girdi arabanın her tarafında nokta nokta boyalar çıktı. park halinde sanırım üzerine sıcramış bir yerden. ama onunden arkasına yan kapılara kadar her yer benek benek. bugun pasta cilaya götüreceğim. orda cıkıyormuş ve zaten yaza doğru pasta cila düşünüyordum.

şimdi balkondan baktım akşam temiz bıraktığım araba yine toz kir içinde. yıkama ile bir gece temiz tutamıyorum aracı :) herkeste böylemi?

Bizim Bora Gri renkte,tertemiz duruyor araba hiç toz,çamur belli etmiyor.

Mesela çamur yağmıştı Bursaya,Bora tertemiz iken Qashqai'in hâli..

Ve ben bu araca 1 gün önce,saatlerimi harcayarak Pasta-Cila uygulamıştım.

Not: Arabanın hâlini görenler bu dediğime hiç inanmadı ama gerçek. :D

Siyah arabanın bakımı çok zor maalesef..

Mazotlu bezin faydası nedir acaba?.ben haftada bi defa yıkıyorum 1 hafta boyunca ne kadar kirlenirse kirleniyo yapcak bişey yok,branda alcam hem güneşten hem tozdan hemde çocuklardan korumak için.

Benim araç 4 aydır kapalı garajda yattı. Malum memleket kardan geçilmiyor. 2 hafta önce çıkarttım yıkattım 2.gün kuş pisliği,toz,çamur... Ayda bir iyidir iyi. :D :D

Metro mavi

Senin derdin dertmi ki benim derdim yanında
Kimselerde gördünmü böyle dert hayatında.
Bendeki bundan 2 eksik.

Ekli dosyalar

• farlı kediler.webp
    farlı kediler.webp
    14.2 KB · Görüntüleme: 13
Geri