dizel arabalarda ilk çalıstırmada ısıtma gereklimidir ?

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan sayin90
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

sayin90

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar ;

Dizel arabalarda ilk çalıstırmada ısıtma gereklimidir ?

tabii ki 30 sn kadar ısıtın boşta gaz vermeyin soğukken motoru zorlamayın stop etmeden önce yine 30 sn kadar bekleyin

Ben 3 dakika kadar ısıtıyorum arabayı.

ısıtma amacı ne ki... ben calıştırır çalıştırmaz hem gidiyordum ..babam 3 dk ısıtıyordu ama amac ne işte ?

ben soğuk havalarda kalorifer ısınsın diye yaklaşık 3-4 dk bekliyorum

çalıştır, yürü gerisi akaryakıt israfından başka bir şey değil... yavaş yavaş yürüyecen, gaza fazla basmayacaksın, 2 dakika sonra normal sürüşe geçersin...
kısaca mantıklı açıklaması ise :
yağ pompasının basıncı araç hareket ederken rölantide kinden daha fazladır, bu yüksek basınç sayesinde aracın yağlanması rölantiye göre daha hızlı olur böylece aracın motoru daha az yıpranır... olay benim için bu kadar basit...

çalıştır, yürü gerisi akaryakıt israfından başka bir şey değil... yavaş yavaş yürüyecen, gaza fazla basmayacaksın, 2 dakika sonra normal sürüşe geçersin...
kısaca mantıklı açıklaması ise :
yağ pompasının basıncı araç hareket ederken rölantide kinden daha fazladır, bu yüksek basınç sayesinde aracın yağlanması rölantiye göre daha hızlı olur böylece aracın motoru daha az yıpranır... olay benim için bu kadar basit...

zaten, ilk 3,5 saniye sağır oluyor. Çalıştır kemere bağla falan 10. saniye ufaktan yürümeye başlayabilirsin. Tabi - derecelerde 20-30 saniye falan bekleyebilirsin.

Valla ben bi 2-3 dakika bekliyorum, zaten araç ısınmadan hareket edince hem yakıt çok yüksek oluyor hemde vites zor geçiyor. Hatta kışın biraz beklemessem (Evim rampada) araç kalkmayıp stop ediyor. O yüzden her halukarda bekliyorum, camları siliyorum, aynaları siliyorum, navigasyonu ayarlarım, yani yapacak iş çok :D

Geri