Egr Temizliği

halcon_negro

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.iremsilver.com
Arabamda 5-6 aydır bi çekiş problemi vardı.Yokuşlarda falan bayağa yığılıyodu.Bütün arabalar sellektor yapıyodu nerdeyse.Tam bakımını da 8 ay kadar önce yaptırmıstım.debriyaj baskı balata dahil.Geçenlerde arabada çekişde düşüklüğü farkedilir derece hissettim ve araba acayip teklemeye başlamıştı.1 hafta kadar önce daha önce bakımını yaptırdığım bosch a gittim anlattım.Baktılar bilgisayar falan, EGR VALFI cok kirliymiş temizlemişler.Arabada acayip fark oldu.Bayaga çekişinin arttığını ve teklemenin gittiğini gördüm.Kötü benzinden olduğunu söylediler.Peki ben 1 kaç ay önce bakım yaptırdığımda EGR YE NEDEN BAKMAZ bu servis(kendilerine de bilhare soracam) bi de yakıtta da bi fark olurmu?(58.000km)

buraki

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yakıtta kesinlikle bir fark olur. opel servisi diyorum başka bişey demiyorum. benim frenlerdeki bir problemimi söylememe rağmen bakmadılar, seninkine mi bakacaklar

Jon@thaN

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
otomobilimi aldığımda rot balansa götürdüm. arabanın altına baktım hep yağ. servise gittim. kaldırdılar arabayı usta karterden dedi. karter contası değişti. bir gün sonra baktım motorun altı yiine hep yağ. servise gittim. baktılar motor contasından motoru aççıp contayı değiştiler. iki gün sonra baktım motorun altı hala yağ. sorunsuz karter contasını düzgün değiştirememişler. yağ karterden geliyor bu sefer. karter kapağının vidalarını sıktılar güya, iki gün sonra hala yağ geliyor. tekrar gittim vida yalama yağmış :) bıraktım arabayı ne yaparsanız yapın dedim. sadece gelip arabayı aldığımda bir daha yağ gelmesin o kadar... artık yağ gelmiyor. servislerin hepsimi böyle :)

Jon@thaN

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
a bir şey unuttum. klima soğutmuyordu. klimacıya gittim. malesef gaz koyamadı çünkü servis kompresörün bağlantısını yerine takmayı unutmuş :)
tekrar servise gittim. eğer kompresör bağlantısının contası düşmüş olsaydı bir kaç hafta beklerdik heralde. işte servis siz ne dersiniz.

Seyf

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Halcon negro

Alıntı:
..Peki ben 1 kaç ay önce bakım yaptırdığımda EGR YE NEDEN BAKMAZ bu servis(kendilerine de bilhare soracam)..

Arkadaşlar, bu bakım işini fazla abartmayın. Bakımda öyle kolayla siz söylemeden kimse egr yi falan söküp temizlemez. Bakım deyince herşey dahil zannediyorsunuz. Böyle birşey yok. Nitekim bu tür forumlarda "bakıma gitmiştim fakat bir hafta sonra şöyle oldu" türünden şikayetlere sıkça rastlıyoruz. Bazen de diyorlar ki "aracımda şu sorun var, servis 7500kmde gel demişti, 8000km oldu gitmedim, acaba ondanmıdır?" Arabada gıcıklık yapıyoya, bakımı 500km geçti diye boykot ediyor, çalışmıyor. Opel 8000km'de yağ dahil hiçbir sorun çıkarmaz. Yani bu tür problemlerin başka bir nedeni vardır. Bu araçların normal bakımları 15000 ile 30000 km arasında değişir zaten.
Bakımda yağ ve filtreler değişir (bazı filtreler), kayışlar ve balatalar basitçe gözle kontrol edilir, gerçekten basitçe, biraz anlayan birinin kendisinin de yapabileceği şekilde.. Diğer en önemli şey! ise emin olun silecek suyu benzin katkısı, karter tapası (herdefasında değiştirirler-5YTL) ve banzeridir.İşte bu nedenle bakımları fazla abartmayın, fazla para ödemeyin, bakım yapıldığı için herşeyi ilk günkü gibi zannetmeyin. Egr nizin ne kadar süredir temizlenmediğini siz takip edin.. Böylece içiniz de rahat olur.
Kalın sağlıcakla...

astracı

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
eytkili servislere benimde güvenim kalmadı.Sürekli özel servise gidiyorum.Aracımda kontrol olmadık yer bırakmıyorlar.Değişmesi gerekenleri söylüyor sonra değiştiriyorlar.Yani gereksiz parça değişimi yapmıyorlar.Yetkili servis olsa sormadan sağlam parçayı değiştirir.

VectRaColiC

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Egr Walfİ KaÇa Temİzlenİyo Bİlgİsİ Olan Varmi?

Seyf

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Egr yi kaça temizliyorlar

Ben tiner ve balata spreyi ile kendim temizledim, gayet iyi oldu. Epey kurum bağlamış imiş. temizlemeden önce aşırı yüklenmelerde arıza ışığını yakıyor, stop edip bir müddet sonra tekrar çalıştırdığımda sönmüş oluyordu. Temizledikten sonra 1,5 aydır bir daha yakmadı.
selamlarımla...

halcon_negro

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.iremsilver.com
Ben tiner ve balata spreyi ile kendim temizledim, gayet iyi oldu. Epey kurum bağlamış imiş. temizlemeden önce aşırı yüklenmelerde arıza ışığını yakıyor, stop edip bir müddet sonra tekrar çalıştırdığımda sönmüş oluyordu. Temizledikten sonra 1,5 aydır bir daha yakmadı.
selamlarımla...

farkı hissettin mi? ben de acayip fark oldu sanki.bosuna astranın günahını almışım.yok kasa agır ondandır falan filan diye araba sürmenin zevkine vardım be.O zaman şu anlaşılıyo: Belli periyodlarda servis demese de(bilgisayarda görmese bile) egr temizliği-enjektor temizliği-carbon clear yaptırmak gerekiyor.