El Freni Sorunu

sputnik

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar aracım opel astra h easytronic olandan geçenlerde aracıma bakım yaptırdım el freni hiç tutmuyordu muayenede zor geçirmiştim. O gün el freni kolunun oradan fren telini gerdiler şimdide baya sertleşmiş kol çekerken ancak acaba çok mu sıktılar fren telini diye düşünüyorum çünkü fren pedalındada bir sertleşme oluştu önceden pamuk gibi yumuşaktı aracın fren pedalı acaba tekrar götürüp el fren kolunun altında ki teli gevşetmelimiyim fren pedalı neden sertleşti anlamış değilim. önceden el freni hiç tutmuyordu şimdide çok sert.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Saçmalık buradan başlıyor... el freni ayarı o telle yapılmaz. Önce fren ayarları yapılır. Sonra telde hali ile boşluk meydana gelir ve bu boşluk o telin ayarı ile alınır ama sadece alınır gerdirilmez. Tabi sıkılan o tel yüzünden arka balatalar kapandığı içinde normal fren tedalı da sertleşir.

sputnik

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arka tekerler disk olduğu için yapmadılar diye biliyorum. bu durumda eski haline mi getireyim el freni telini anlamadım gitti balatalarını sordum iyi diyorlar sen ne önerirsin fren ayarı mı yaptırayım yoksa el freni telini mi gevşettireyim

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
arka tekerler disk olduğu için yapmadılar diye biliyorum. bu durumda eski haline mi getireyim el freni telini anlamadım gitti balatalarını sordum iyi diyorlar sen ne önerirsin fren ayarı mı yaptırayım yoksa el freni telini mi gevşettireyim

Ayar yapılması gerek.

sputnik

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kaç yıldır biniyorum bu araca arka tekerler disk diye fren ayarı yapılmaz diyorlar hep anlamadım gitti nasıl yapılmaz el freni hiç tutmayınca eli geriyorlar ama.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
kaç yıldır biniyorum bu araca arka tekerler disk diye fren ayarı yapılmaz diyorlar hep anlamadım gitti nasıl yapılmaz el freni hiç tutmayınca eli geriyorlar ama.

O telin sağ ve sol tarafları için bir ayarı olması gerek. Tel zaten Y şeklinde ve her ucunda bir ayar var. Ben o şekilde biliyorum.

sputnik

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yarın götüreceğim sorayım bir diskler de mi oluyor yoksa el freninin olduğu yerde mi. olmadı eski haline getirsinler 4 yıldır araç bende fazla yol yapmadım 30 bin km ama hiç değişmiyor ön arka balataları geçen yine sordum iyi dediler :)

daynaft

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arka tekerler disk ise el fireni balataları ayrı oluyor kampana içinde el freni balataları var disksiz araçlar gibi fren ayarı yapılıyor birkaç tik ayarı sıktığınız zaman el freni gayet güzel tutar tel ile ne alakası var anlamış değilim