Hararet???

arkadaşlar kontak kapalı olsa bile fan çalışır.. yanlış bilgi verilmiş üstte.
ama şöyle bi ayrıntı var. araç çalışırken fan açar ve stop etsen bile çalışmaya devam eder. fakat kontak kapalıykende kendi kendine çalışmaz tabi.

Arkadaşlar fan motor stop edilse bile çalışmaya devam eder. Motor 100 dereceede su kaynatmaz. Çünkü su basınç altındadır. Ben benim arabada 100 ü geçtiğini çok gördüm ama su hiç kaynatmadı.Motor su kaynattığında hararet 100 ün antında ise bence soğutma suyu sıcaklık sensörünüz arızalı. Kontrol ettirmenizde fayda var. Geçmiş olsun.

benim aracım astra f; daha önce vectra a vardı onadn öncede doğan vardı; doğanda kontağı kapatınca da fan çalışmaya devam ederdi; ancak ne vectra a da ne de astra f de kontağı kapatınca fan devam etmiyor direk duruyor;tekrar kontağı açınca eğer sıcaklık yüksekse çalışmaya devam ediyor; ancak diğer opellerde durum nasıl bilemiyorum....

Kardesim arac 100 derecede su kaynatmaz,kaynatmasi icin ic basincin olusmamasi lazim ki bu da büyük ihtimal su deposunun plastik kapagi bozuktur...
100 derece devamli yokus icin normal bir durum ve fan 103 derecede devreye girer....
aracin hararet felan yapmiyor....

:cry:Bugün aracım su kaynattı.Kaputun sol kenarından hafiften buhar geliyordu.Hararet göstergesine baktım 100'e yakındı.Stop ettim.5 dakika bekledim.Çalıştırıp 50 metre ileriye uygun biyere çektim.95 civarındaydı.Arabayı stop edip kaputu açtım. radyatör fanı çalışmıyordu.Bu normal mi? Stop ettiğim halde motoru soğutmaya devam etmesi gerekmez mi? (hararet 93-95 arası) Birde sürekli dik yokuş ve inişte yarım saat kadar 1 ve 2inci viteste kullanıldı.Hararet yapması doğal mı? :sorry:
cok gecmis olsun sızın aracı stop etmemenız gerekıyordu motor sıcaklıgı 80 veya 90 ındıkten sonra veya fan durana kadar ama sız stop edince motor suyu sogutamadıgından dumanlar cıkmıs opel motorları dur kalkı bıde 1 ıncı vıtesde gıtmeyı hıc sevmıyo motor sıcaklıgı benım 1 vıtes 5 10 dakıka gıdınce 93 falan gelıyo zaten hemen fanı acıyo galıba sızın fan musurunuzde arıza varmıstı oda acmayınca contayı yakmıs benım arabamda kontagı kapatınca fanı calısmıyo ama hep 90 derecede dururken stop edıyorum ayrıca motor yolda gıderken 102 de fanı acıyo durarkende 90 a gelınce stop etmesı normal sızın conta hasara ugramıstır suan gıdebılıyosanız aracınız bı kere daha asırı zorlandıgında motor sızı yolda bırakabilir ayrıca 95 motor sıcaklıgı oldugu zaman sız 10 km hıza dusunce otomatıkmen fanı acması lazım

Son düzenleme:
Arkadaşlar gösterge 100 dereceyi normal gösteriyo.110 derece kırmızı ile işaretlenmiş.Boşuna kasmışım heralde.Hararet yapmamış...

aklınızda olsun aracınız hararet yaparsa aracı stop etmeden ısıyı düşürmek için kalöriferi sıcak konuma getirin ve fanı en hızlıya çevirin. kaputu da açık tutun. motorun soğumasına yardımcı olacaktır.

Arkadaşlar gösterge 100 dereceyi normal gösteriyo.110 derece kırmızı ile işaretlenmiş.Boşuna kasmışım heralde.Hararet yapmamış...
inş. hararet olmamıstır eger duman cıktıysa conta yara almıstır opel aracların direk bi kerede contası gıtmıyo 2 veya 3 seferde contayı tamamen yakıyo ama bu zaman ıcınde su eksiltme veya artıs oluyo su deposunda

Son düzenleme:
arkadaşlar kontak kapalı olsa bile fan çalışır.. yanlış bilgi verilmiş üstte.
ama şöyle bi ayrıntı var. araç çalışırken fan açar ve stop etsen bile çalışmaya devam eder. fakat kontak kapalıykende kendi kendine çalışmaz tabi.
kontak kapalıyken fan calısırmı calısmazmı anlamadım ılk cumle ıle son cumle celışıyomu

fan çalışırken kontağı kapattığında fan çalışmaya devam eder, ama fan çalışmadan kontağı kapatırsan fan kendi başına çalışmaz demek isteniyor...

Geri