Kavrama tıkırtısı

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan ege1907
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

ege1907

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar.4-5 gündür aracımdan bi tıkırtı sesi geliyordu.sonra farketimki tam kavrama esnasında araç titrerken alışılagelmemiş bi tıkırtı sesi farkettim.bazen aracı debriyaja basılı çalıştırırkende geliyor.ama sorun kesinlikle debriyajda.araç hareket halindeyken vites geçişlerinde bi sıkıntı yok.sadece kavramada geliyor o ses.daha önce başından böyle bi arıza geçmiş olan yada konu hakkında bi bilgisi olan yardım edebilirmi acaba:confused:

arac dizelse volant olabilir..bendede mevcut şu ara volanttan deniliyor...

normalde debriyaja basılıyken herhangi bi ses yok.dediğim gibi sadece vitese geçirdiğim zaman kavrama noktasında araba titrerken o ses geliyor.normal bi ses değil yani.hani sanki bi şeyin vidası gevşemişte o ses yapıyor gibi.ama öyle bişey olsa araba giderken çukura girincede o sesi çıkarması lazım.Ama dediğim gibi bi tek kavramada geliyor o ses:confused:

Aracım dizel de değil:(

mutlaka acemi sürücü değilsinizdir ama kavramada araç neden titriyor:) kalkış yaparken devri yüksek tutmak gerek opellerde,özellikle twinport motorlar vw nin FSİ ları gibi çok fakir karışımlarla çalışır rölantide..

mutlaka acemi sürücü değilsinizdir ama kavramada araç neden titriyor:) kalkış yaparken devri yüksek tutmak gerek opellerde,özellikle twinport motorlar vw nin FSİ ları gibi çok fakir karışımlarla çalışır rölantide..

Her kalkışta olmuyor zaten.Sizde acemi sürücü değilsiniz fakat dur kalk yaparken illa bir ikikere geç kavrarsanız araç titrer.Ben sadece sesin nerden geldiğini duymak için gaza basmadan kavramada tutuyorum vitesteyken.Hani araç az da olsa hareket eder ya gaza basmadan.O sıra geliyor o tıkırtı sesi.Fakat balatalar ısındığındanmıdır nedir daha sonra o ses çok az gelmeye başlıyor.

araç tam hareketlenmeye başladığında yani yarım debrijajda böyle bir sesi tahminimce balatanın göbeğindeki yaylar yapabilir..1,3 dizellerde bu yaylar volantın göbeğinde ve forumdada okudum kadarıyla çok sorun üretiyor ve komple volant değişmesi gerekiyormuş..fakat sizin aracınız benzinli,bu yaylar araç çekme,aşırı zorlama gibi extrem durumlarda arıza verir diye biliyorum ayrıca,kolay kolay sorun üretmezler..

Geri