kimlik fotokopisi(önemli!)

ergin967

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar bana gelen önemli bir bilgiyi paylaşmak istedim..

Bildiğiniz gibi artık her kurumda işlem yaparken, telefon hattı alırken,biryerlere abone olurken, kargo alıp-verirken, havale işlemlerinde.. vs.. kimlik fotokopisi istenmekte..
Aslında bu yasal değil, sadece koca formu doldurmak yerine kimliğinizin fotokopisini iliştiriyorlar o belgelere ya da kendilerini garantiye alıyorlar ve işleri hızlandıyorlar...
Sebep herneyse...Sonuçta artık kimlik fotokopisi ile çok işlem yapılması alışmış bir durum oldu artık...
Peki bu kimlik fotokopiniz ile başkası neler yapabilir diye düsündünüzmü hic?
Birkaç örnek verecek olursak:
-Adınıza bir yerlere üye olunabilir.
-Adınıza abonelik açılabilir.
-Sizi bir şey için kefil edebilirler.
-En çok görülen vakalardan biri de şu: ADINIZA BİRSÜRÜ TELEFON HATTI AÇTIRIP, AÇIK HAT OLARAK SATABİLİRLER! ve bu hatları alanlar herhangibir suç işlediklerinde direk hat sahibi yani kimlik fotokopisi kullanılarak adına hat açılan kişi zan altında kalmaktadır. (zaten siz de telefoncularda açık hat satıldıgına sahit olmussunuzdur)
-ve bunun gibi bircok örnek..

Peki kendimizi korumak, kimlik bilgilerimizle istegimiz dışında işlem yapılmasını önlemek çok mu zor? Elbette değil
Basit ve etkili bir yöntem var:

Mesela 05xx1234567 nolu telefon hattını aldınız.
Form doldururken ve kimlik fotokopisini verirken,FOTOKOPİDE, KİMLİĞİN ÖN VE ARKA YÜZÜNDEKİ BOŞ ALANLARA
SADECE 05XX1234567 HATTIN ABONELİK İŞLEMLERİ/ AKTİVASYONU İÇİNDİR yazıp paraf atmanız sizi koruyacaktır.

Veya: SADECE 01/01/200X NOLU , XXXXMİKTARLI HAVALE İŞLEMİ İCİNDİR..

VB. ŞEKLİNDE NOT TUTMANIZ İYİ BİR ÖNLEM OLACAKTIR...

emre16

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.facebook.com
Çok önemli bi bilgi teşekkürler. Bu zamanda dediğiniz gibi baya çoğaldı artık herşey de kimlik fotokopisi isteniyor. Dikkate alıcam.

MBugra1

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.karinca.tk
niyeti kötü olan o yazıyı da siler... form doldurtuyorum ben her yerde, adamlar kimlik fotokopisi isterse de, üşeniyorsan formu ver ben doldurayım diyorum, paşa paşa dolduruyorlar sonra...

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Gerçekten önemli bir konu. Günümüzde herşey TC kimlik numarası ile yapılıyor. İlgili ilgisiz kurumlar da sudan bahaneler için kimlik fotokopisi istiyor. Devlet bu konuda bir önlem almazsa çok canlar yanacak gibi. Geçen sene annemin nüfus kağıdı kayboldu. Gerekli yerlere başvuruda bulunayım dedim, muhtar ve karakol artık bildirim yapmanıza gerek yok diye sallamadı bile. Yenisini çıkarırken nüfus müdürlüğü çalışanları da aynı tavrı takınınca nedenini sordum. Kendileri yeni nüfus cüzdanı çıkarırken eskisini otomatikman bilgisasayar aracılığı ile kayıttan düşüyorlarmış. Bulanın işine yaramaz dediler ama gene de insanın içinde bir korku oluyor. Ben gene de tedbiren gazeteye kayıp ilan verdim. Gerçi annem 70 yaşını geçtiği için satış/noter işlerinde doktor raporu isteniyor. İlgililer çipli nüfus kağıtları üzerinde çalışıyorlar ama halen kullanıma başlanmadı. Askeri kurumlar kimlik kartlarımızı çipli olarak hazırladı kullanımı bayağı rahat. Bu işlemi geliştirirlerse çok iyi olacak. Yeni kimliklerin hem nüfus kağıdı, hem bankamatik, hem kredi kartı olarak kullanılması planlanıyor. Bu sayede inşallah cüzdanlardaki kart enflasyonu sona erecek.

Son düzenleme:

tansugurler

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.egeopel.com
arkadaşlar bana gelen önemli bir bilgiyi paylaşmak istedim..

Bildiğiniz gibi artık her kurumda işlem yaparken, telefon hattı alırken,biryerlere abone olurken, kargo alıp-verirken, havale işlemlerinde.. vs.. kimlik fotokopisi istenmekte..
Aslında bu yasal değil, sadece koca formu doldurmak yerine kimliğinizin fotokopisini iliştiriyorlar o belgelere ya da kendilerini garantiye alıyorlar ve işleri hızlandıyorlar...
Sebep herneyse...Sonuçta artık kimlik fotokopisi ile çok işlem yapılması alışmış bir durum oldu artık...
Peki bu kimlik fotokopiniz ile başkası neler yapabilir diye düsündünüzmü hic?
Birkaç örnek verecek olursak:
-Adınıza bir yerlere üye olunabilir.
-Adınıza abonelik açılabilir.
-Sizi bir şey için kefil edebilirler.
-En çok görülen vakalardan biri de şu: ADINIZA BİRSÜRÜ TELEFON HATTI AÇTIRIP, AÇIK HAT OLARAK SATABİLİRLER! ve bu hatları alanlar herhangibir suç işlediklerinde direk hat sahibi yani kimlik fotokopisi kullanılarak adına hat açılan kişi zan altında kalmaktadır. (zaten siz de telefoncularda açık hat satıldıgına sahit olmussunuzdur)
-ve bunun gibi bircok örnek..

Peki kendimizi korumak, kimlik bilgilerimizle istegimiz dışında işlem yapılmasını önlemek çok mu zor? Elbette değil
Basit ve etkili bir yöntem var:

Mesela 05xx1234567 nolu telefon hattını aldınız.
Form doldururken ve kimlik fotokopisini verirken,FOTOKOPİDE, KİMLİĞİN ÖN VE ARKA YÜZÜNDEKİ BOŞ ALANLARA
SADECE 05XX1234567 HATTIN ABONELİK İŞLEMLERİ/ AKTİVASYONU İÇİNDİR yazıp paraf atmanız sizi koruyacaktır.

Veya: SADECE 01/01/200X NOLU , XXXXMİKTARLI HAVALE İŞLEMİ İCİNDİR..

VB. ŞEKLİNDE NOT TUTMANIZ İYİ BİR ÖNLEM OLACAKTIR...
abi bu işten senin ağzın yanmış sanırım ,
ama çok doğru herşey olabilir bencede güzel paylaşım

MuL@T

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
şimdiye kadar bu tür işlemlerde denk gelmedim ama yinede saolun bilgiler için iyi oldu..

S

sarı şeker

Bilgi Girilmemiş
çok önemli bir bilgi Ergin abi...çok teşekkürler...

ergin967

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
abi bu işten senin ağzın yanmış sanırım ,
ama çok doğru herşey olabilir bencede güzel paylaşım

yok tansu yanmadı allaha şükür ama aralık ayında evi taşıdığımda yığınla prosedürle uğraştım ve birsürü kimlik fotokopisi kullandım bunu okuyunca paylaşmak istedim eğer söylendiği gibi yaparsak en azından içimiz rahat olur

onur_arslan_59

Kayıtlı Kullanıcı
17-Çanakkale
Siteyi ziyaret et
insanın aklına gelmeyen basına gelir oldu dikkat etmek lazım paylasım için sağol