Klima Ve Fan

cavit63

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu gün fanı açmak istedigimde baktım çalışmıyor klimayada bastım aynı herhalde sigortası attı dedim yarım saat sonra tekrar tıkladım baktım çalışmaya başladı geçen sene tatil dönüşü 10 saat klima çalışmıştı.ertesi günde aynı problemi yapmıştı benim ustaya sordugumda tesisatta yaşlanma var demişti hiç böyle bir şey başına gelen varmı. birdr 100 km civarında bir ıslık sesi olayı var her zaman yapmıyor.80 kmye düştügümde sesi kesiyor acaba neden yaparbaşına bu tür problem gelen arkadaşlardan yorumlarını bekliyorum herkesin regaip kandili mübarek olsun.saygılar

MOKIA

Başkan
Bilgi Girilmemiş
www.iststatus.com
Tesisatta yaşlanma baştan savma bi cümle.
İnsan değil o. Araba

Klima ile fan motorunun baglantısı yok. Sadece klimayı açtığnızda fanın otomatikman 1 konumunda çalışır.
1-Fan resizinsatnsı kopmuş ara sıra temas edince çalışıyo olabilir. Servise gitsen hemen değiştirirler. 80 YTL ama Kolayca tamir edebilecegin basit bi barça.

2-Fan motorunun kömürleri ve kollektörü oksitlenmiştir.
Ön cama aşırı su tutunca torpidonun altından su damlıyosa damlamsada direkt motorun içine giriyor kesin oksitlenmiştir. Hava girişi ön camın fitilinin hemen altında çünkü kolayca su girebiliyor.

Açıp temizlensin eskisinden yeni olur.

Benimde öyle olmuştu birden çalışmamaya başlamıştı açtım temizleyip yagladım eskisinden yeni oldu.

Başka bişiy olamaz.

Son düzenleme:

cavit63

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Tesisatta yaşlanma baştan savma bi cümle.
İnsan değil o. Araba

Klima ile fan motorunun baglantısı yok. Sadece klimayı açtığnızda fanın otomatikman 1 konumunda çalışır.
1-Fan resizinsatnsı kopmuş ara sıra temas edince çalışıyo olabilir. Servise gitsen hemen değiştirirler. 80 YTL ama Kolayca tamir edebilecegin basit bi barça.

2-Fan motorunun kömürleri ve kollektörü oksitlenmiştir.
Ön cama aşırı su tutunca torpidonun altından su damlıyosa damlamsada direkt motorun içine giriyor kesin oksitlenmiştir. Hava girişi ön camın fitilinin hemen altında çünkü kolayca su girebiliyor.

Açıp temizlensin eskisinden yeni olur.

Benimde öyle olmuştu birden çalışmamaya başlamıştı açtım temizleyip yagladım eskisinden yeni oldu.

Başka bişiy olamaz.
Fan çalışmadıgı zaman klimada aynı orantıda çalışmıyor.fan çalıştıgı zaman klimada çalışmaya başlıyor.

MOKIA

Başkan
Bilgi Girilmemiş
www.iststatus.com
Fan çalışmadıgı zaman klimada aynı orantıda çalışmıyor.fan çalıştıgı zaman klimada çalışmaya başlıyor.

Arkadaşım fiziken fan içeri hava üflemeyince beraber gibi düşünsende Fan içeri hava üflemeyince klimanın çalışıp çalışmadığını kliman çalışsada anlayamzsın elektriksel olarak bi baglantısı yok ayrı sistemler.
klimayı açtığnda klima radyatöründeki soguk havayı içeri üflemek için Fanı açarsın. Fanı açtığında kilima çalışmaz.

Sadece Klimayı açtığında sen fanı açmasanda iç radyatörün donmaması için fanı otomatik olarak 1 konumunda çalıştırır.

Sen klima çalışmıyor derken anlamadım Klima tuşunun ışığı mı yanmıyor. Klima çalışsa da fan motorun içerdeki soğuk havayı içeri üflemediği için klimanın çalışsa da içeri soğuk hava gelmez.

Sen klima tuşuna basmasanda o fanın üflemesi lazım. Klima ile bi baglantısı yok.

Elin yatkında torpidonu sök varsa ölçü aletini yoksa 12V bi ampül al eline fan motorunun soketine tak. Fan tuşunu açtığında 1,2,3.4 tüm kademelerde bak 12V geliyosa yada taktığın ampül yanıyosa. Fana voltaj geliyo demektir. Fanını çıkar temizle lta kömürleri vardır. uzun süre kullanmadysan kolektörleri oksitlenmiştir.

Yok anahtarı çevirince de voltaj gelmezse polen filtresinin üzerinde fan rezistansı var onu sök al. 3 tane rezistans var üzerinde fanın hızını ayarlıyan rezistanslarda kopuk varmı ona bakarsın

fanvoltajgv0.jpg

vananahtarte7.jpg

fanarkagj2.jpg

Son düzenleme:

cavit63

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşım fiziken fan içeri hava üflemeyince beraber gibi düşünsende Fan içeri hava üflemeyince klimanın çalışıp çalışmadığını kliman çalışsada anlayamzsın elektriksel olarak bi baglantısı yok ayrı sistemler.
klimayı açtığnda klima radyatöründeki soguk havayı içeri üflemek için Fanı açarsın. Fanı açtığında kilima çalışmaz.

Sadece Klimayı açtığında sen fanı açmasanda iç radyatörün donmaması için fanı otomatik olarak 1 konumunda çalıştırır.

Sen klima çalışmıyor derken anlamadım Klima tuşunun ışığı mı yanmıyor. Klima çalışsa da fan motorun içerdeki soğuk havayı içeri üflemediği için klimanın çalışsa da içeri soğuk hava gelmez.

Sen klima tuşuna basmasanda o fanın üflemesi lazım. Klima ile bi baglantısı yok.

Elin yatkında torpidonu sök varsa ölçü aletini yoksa 12V bi ampül al eline fan motorunun soketine tak. Fan tuşunu açtığında 1,2,3.4 tüm kademelerde bak 12V geliyosa yada taktığın ampül yanıyosa. Fana voltaj geliyo demektir. Fanını çıkar temizle lta kömürleri vardır. uzun süre kullanmadysan kolektörleri oksitlenmiştir.

Yok anahtarı çevirince de voltaj gelmezse polen filtresinin üzerinde fan rezistansı var onu sök al. 3 tane rezistans var üzerinde fanın hızını ayarlıyan rezistanslarda kopuk varmı ona bakarsın

fanvoltajgv0.jpg

vananahtarte7.jpg

fanarkagj2.jpg
fanı son konuma getiriyorum çalışmıyor fan açıkken klimaya ve sirkilasyon dügmesine basıyorum ışıkları yanmıyor. bu problemi geçen sene bir defa ve geçen gün yaptı bir müddet sonra normale dönüyor ve fanla klima çalışıyor

Son düzenleme:

MOKIA

Başkan
Bilgi Girilmemiş
www.iststatus.com
Fan son konuma getiryorum çalışmıyor demişsin. Fan diğer konumlarda çalışıyormu. Fan diğer konumlarda çalışıyosa fan rezistansının 1 rezistansı kopmuştır.

O tuşların altındaki boş gözü sök.
elini tuşların arkasına at. bi soket hissedeceksin. o soketi bi sök. uçlarına bak. içine birşey girmişmi oksitlenme varmı.

Benimde sirkilasyon düğmesi herzaman yanmıyodu o soketi söktüm temizledim taktım şimdi hiç sorun yok.

O soketin içine bi şekilde bişeyler girdiyse oksit yaptıysa o da yapar.

zaman zaman çalışıyorsa sorunun temazsızlıktan başka birşey değil.

cavit63

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Fan son konuma getiryorum çalışmıyor demişsin. Fan diğer konumlarda çalışıyormu. Fan diğer konumlarda çalışıyosa fan rezistansının 1 rezistansı kopmuştır.

O tuşların altındaki boş gözü sök.
elini tuşların arkasına at. bi soket hissedeceksin. o soketi bi sök. uçlarına bak. içine birşey girmişmi oksitlenme varmı.

Benimde sirkilasyon düğmesi herzaman yanmıyodu o soketi söktüm temizledim taktım şimdi hiç sorun yok.

O soketin içine bi şekilde bişeyler girdiyse oksit yaptıysa o da yapar.

zaman zaman çalışıyorsa sorunun temazsızlıktan başka birşey değil.
Teşekkür ederim orayı daha önce küüllügü tamir etmek için sökmüştüm ,tekrar yaparsa denerim:rock

fellatore

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
elektronik iklim kontrollü klimalarda fan motoru ile klima kompresörü bağlantılı... siz manueller için konuşuyorsunuz ama bunu da ben belirtmek istedim...