LPG Hakkında Mutlaka Okuyun..!

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan AseSiNo
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
yaw o koku olayına bende baktım yok koku falan öle anlatıldığı gibi hayret

Kendi fikrimce Sıralı Sistem Tüp takılı araçlarda bu saydığınız olumsuzluklar ile karşılaşmadım.Artık Mersedes,Bmw fark gözetmeksizin herkes bunu kullanıyor.Ben benzinden vazgeçmem diyorsanız tercih sizin :) .Ki ben tüp karşıtı bir kişi olarak şimdiye kadar neden kullanmadım sorusunu kendime soruyorum.Zaten araç tüpgaz kullanımında az yakmıyor.Sadece tüpgazın ucuz olmasından dolayı maliyet düşüyor.Benzinin litresi 1.26 ytl olsa idi kim tüpgaz kullanırdıki...

walla ben taktırmayı düşünmüorum...Çok kafamı karıstırdı herkez bişeylr dio walla en iyisi benzin abi yakıo makıo ama salla gerisini :) :D ;) :p :alkis: :kop: :good:

öyle zaten %30 fazla gaz tuketır ort. bi arac benzıne gore 7 lt benzin yerine 9 lt gaz yakar ama birim fiyatı az

arkadaşlar bence lpg motora kesinlikle zararlıdır.çünkü lpg nin silindir içerisindeki patlaması sonucu ortaya çıkan enerji benzinin patlamasıyla oluşan enerjinin yaklaşık yarısı kadardır.bu da şu anlama gelir yağ pompası yeterli enerjiyi alamadığı için motorun yağlanması yaklaşık %50 azalır.motorun aşınması yarı yarıya hızlanır.böylece 200,000 km kadar ömrü olan bir motor 100.000 veya 150.000km yol yaptıktan sonra önce yağ yakmaya başlar ve sonra da kilitlenir.
eğer doğru bir yakıt yöntemi olsaydı avrupa da tüm araçlar lpg'ye dönüştürülürdü.dizele bu kadar rağbet olmazdı.
makine mühendisleri odası bence reklamdan başka bi şey yapmıyor.araçların lpgleri ruhsata işlenirken sızdırmalık raporunun nasıl verildiğini gördüm.birkaç liralık rüşvetle veya hiç bakılmadan rusata ve belgelere mühürler basılıveriliyor.
tehlikesiz olsaydı benzinli araçlardan daha fazla lpgli araç yanmazdı.
ayrıca performansı düşürdüğünü de herkes bilitor.aracın dengesini bozan tank savrulmalara neden oluyor.ben 6 araç alıp sattım.şu ana kadar sadece 2'si lpgliydi.zaten onları da hemen sattım.şu anda 98 model broadway aracım var ve lpgsiz olduğu için çok memnunum ve taktırmayı hiç düşünmüyorum.

yağ bozulması geç gerçekleşir çünkü yağlama tam gerçekleşmediği için,yağ döngüsü fazla olmadığı için yağ temiz kalır.benzinli araçların yağının çabuk kirlenmesinin nedeni yağlamanın tam gerçekleşmesidir.ayrıca benzinde bulunan yağ katkısı patlamadan sonra meydana çıkarak yağlamaya ekstra bir katkı sağlar. bujilerin temiz kalması problem değildir.asıl problem soğuk olarak karbüratöre veya enjektöre gelen lpg'nin sıcak yüzeylerdeki ani temastan doğan metal aşınmalarına yol açmasıdır.
vuruntuya yol açmadığı fikrinize de katılmıyorum.çünkü motor ayarları sadece bir yakıt türüne göre mükemmel ayarlanabilir.bu nedenle de benzine göre ayarlanan araçlar lpg'ye geçildiğinde avans,rolanti hava ayarlarında bozulmalar geçekleşir ve vuruntulular başlar.aynı durum lpg'ye göre ayarlanan araçlar benzine geçildiğinde de söz konusudur

LPG yakıtı kuru bir yakıttır, bu nedenle piston üzerinde aşırı hararete neden olur. Dolayısı ile bir müddet sonra silindir kapağı eğilir ve conta yakar, bu motorların kapağını taşlamak doğru değildir dolayısıyla ile yeni kapak almanız gerekir. Ayrıca pistonlara ve segmanlara da zarar verir. Yani motor yenilemek istiyorsanız bence bir sakıncası yok. Taksiciler eski tip karbüratörlü motorlarda LPG kullanıyor ama o motorların kompresyon oranları yeni motorlara göre daha düşük ve araçlarını şehir içinde ve düşük devirde kullandıkları gibi motor yenileme maliyetleri de sizin aracınıza göre daha düşüktür. Aracınıza taktıracağınız LPG sistemi ile uzun yolda bir müddet yüksek süratle giderseniz motorun piston üstü harareti artacaktır ama siz bunu aracın hararet göstergesinde göremeyeceksiniz ve yolda motor problemi çıktığında bunun nedenini ancak motor açıldığında anlayacaksınız.

yaf abiler bizim peder beyde 98 omega var 2,5 v6 6ay once onada taktık şu yeni teknoloji lpg den arabanın içine etti!O v6 motorun performasının nasıl o kadar düştüğüne ben akıl sır erdiremedim vermedik arıza lambasıda kalmadı!Araba arkasını kaldıramıo rampada falan sesi bile acayip değişti arabanın ve acayip yağ yakmaya başladı.Rezil edio bizi uzun yolda arabanın kimyası bozuldu yaf!Yazık etmeyin arkadaşlar opelinize modeli ne olursa olsun..Az daha bekleyin dizel alın!Ciahanbey karedşim 2.0dti alsana vectra mükemmel bi araba düşünmezmisin yazık yani tüp olayı bence ona yapacağın masrafla dizel al abi ayrıca tüpün güvenilirliği kanıtlanmışmıdır çok merak ediorum...
Opel grubunda bize surekli sikayetler geliyor ben iice korktum lpg den en iyi yerlerde taktırmıslar marka model yazmıyorum surekli sorun cıkıyor ozellikle aracın beyni (ecu) su risk altında gerci hickimse bana katılmayacaktır ama olsun ben dogru olduguna inandıgım icin sizlerle paylastım Buarada lpg den bir sure sonra ki bazıları sanslı uzun sure bir sorun ile karsılasmıyolar bunuda otomobilin genel durumuna baglıyorum ve tabii sans.bazılarıda kısa zamanda sorunlar zinciri ile karsı karsıya geliyorlar.bir nevi lpg tetikleyici durumunda

bunlar alıntıdır çeşitli sitelerdeki tartışmalardan sahit olduğum yazılar Ayrıca LPG li araçların Askeri alanlara Kapalı otoparklara araba taşıyan Vapurlara alınmamalarıda cabası bunun yanında dizel teknolojisinin gelişmesiyle birlikte dizel araçlara olan ilginin artmasından gereksiz görüyorum LPG olayını

TÜrkiye de Lpg li araçlarının kapalı parklara alınmamasının sebebi merdiven altı imalatçılar yüzündendir lpg zararlı olduğu için değil ,sebebine gelince günümüze kadar birçok kalitesiz lpg tankı üretilmiştir ve maalesef o patlayan uçan lpg li arabalar da bu tanklar yüzünden patlamıştır ama artık bu işinde biraz önüne geçildi ve ileride bu yasaklarda son bulacağına inanıyorum ve sadece Türkiye de böyle bir yasak var ,ayrıca sızdırmazlık testinde büyük illerde hiç te göz ardı etme gibi bir durum yok tam tersi çok titiz bir çalışma var o yüzden haklarını yemeyelim yetkililerin birde herkes lpg li aracın patlamasından korktuğunu söyler durur acaba biliyormu ki benzinli bi araç patladğında ne olur???

kardeş ben Lavato marka tüp taktırdım cok memnunum sıralı sistem gayet az yakıyo

volkanx' Alıntı:
herkes lpg li aracın patlamasından korktuğunu söyler durur acaba biliyormu ki benzinli bi araç patladğında ne olur???
Orası da öyle valla ... :good:

Geri