Marş basmama sorunu

opelastra0044

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bugün aracımı bir türlü çalıştıramadım. Marş basmıyordu. Aküden şüphelendim, kutup başlarını çıkardım, bir güzel temizledim, aküye takviye yaptım ama yine de fayda etmedi. Arkadaşımın tavsiyesi ile lpg düğmesine basılı halde aracımı çalıştırmayı denediğimde marş bastı, araç çalıştı.

Araç Opel Astra 1.6 Comfort Otomatik Vites HB 2002 model

Soru 1) Sorunun neden kaynaklandığı konusunda bilginiz var mıdır?

Soru 2) Akünün kutup başlarını çıkardığım için lpg ayarı sıfırlanmış mıdır?

İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
Sorun Yakıt kaynaklı, basılı tutarak marş verdiğinize göre araç ilk marşta lpg ile çalışıyor. %90 az benzinle dolaşmaktan benzin pompanız yanmıştır. Motora benzin gelmiyor.

Lpg ayarlarının sıfırlanacağını sanmıyorum. Ecu sıfırlamaz.

opelastra0044

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benim araçta sıralı sistem var. Araç benzinle çalışıyor, sonra hemen lpgye geçiyor. 3000 km. boyunca kullandığım araçta marş basmama sorununu 2.kez yaşıyorum. Yarın aracı tekrar çalıştırmak istediğimde lpg düğmesine filan basılı tutmadan normal bir şekilde çalışacaktır.

Sizin dediğiniz gibi az benzinle dolaşmaktan benzin deposu yanmış olsaydı bu sorun her zaman tekerrür etmez miydi?

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
Benim araçta sıralı sistem var. Araç benzinle çalışıyor, sonra hemen lpgye geçiyor. 3000 km. boyunca kullandığım araçta marş basmama sorununu 2.kez yaşıyorum. Yarın aracı tekrar çalıştırmak istediğimde lpg düğmesine filan basılı tutmadan normal bir şekilde çalışacaktır.

Sizin dediğiniz gibi az benzinle dolaşmaktan benzin deposu yanmış olsaydı bu sorun her zaman tekerrür etmez miydi?

Benzin pompası. Yok şimdilik her zaman etmez, yakında tamamen bozulacaktır. Çalışmadığı zaman, arka koltuğu kaldırın, marş verirken, bir arkadaşınız plastik depo kapağına eliyle hafifce vursun. Çalışıyorsa pompadır.

opelastra0044

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Son düzenleme:

opelastra0044

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Tamirciye gittim. Tamirci benzin pompasına elektrik gelmediğini, elektrikçiye göstermem gerektiğini söyledi. Elektrikçi de kesinlikle benzin pompasının değişmesi gerektiğini söyledi.

İnternetten benzin motoru diye arattığımda bir ürün bulamıyorum. Acaba farklı bir adı mı var?

Son düzenleme:

opelastra0044

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benzin pompasının resmini çekip tamirciye gösterdim. Benzin motoru dediği şey benzin pompasıymış. Bunu da öğrenmiş oldum. Wutse mi Bosch mu almamı tavsiye edersiniz? Aradaki fark 35 TL.

Wutse : 60 TL
Bosch : 95 TL
Gm : 490 TL

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
1 kere alacaksınız, işçiliği de risklidir ve kolay da değildir, o yüzden Bosch olanı seçerdim. Gm'e gerek yok.

opelastra0044

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sorunu tespit eden, işinin ehli bir elektrikçim var. Benzin pompasının montajı ne kadar elektrikçinin işidir bilmiyorum ama sen parçayı al, ben takarım dedi.

İnternetten Bosch alacağım. İlginiz için teşekkür ederim.

opelastra0044

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benzin pompasını değiştirdim ve sorun çözüldü. İlginiz için teşekkür ederim.