Motor Arıza Işığı aniden yandı. Nedir bu :S

Rainbowx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İyi akşamlar arkadaşlar, bir sorunumu paylaşmak istiyorum. Bugün öğle saatlerinde hiçbir şey yokken, normal giderken birden motor arıza ışığı yandı. Sonrasında Akü ve Yağ ışıkları yandı ardı ardına ve araç silkeleyerek durdu. Çalıştırmaya çalıştım, ilk marşta çalışmadı, ikinci marşta çalıştı normal şekilde, ancak her zaman sönen motor arıza ışığı söndü, ancak 2 saniye sonra tekrar yandı. Sonrasında sanayiye gidiyordum, bir yere uğradım giderken, arabaya tekrar bindim ve tek marşta çalıştı, motor arıza ışığıda söndü. Sonrasında 30 dakika sonra durdurup çalıştırmak istediğimde tekrar marş yemedi. Marşa basıyorum çok ama çok zor çalışıyor hemen stop ediyor. Marşa basarken gaz verince stop etmiyor. Çıldıracam. Tam sanayiye girdim derken arıza ışığı söndü. Eve gelirken aynı şeyi yaptı, neyse gaz vererek çalıştırdım, sonrasında evin önüne geldim. Denemek istedim, aynı şeyi yapacak mı diye, yok arkadaş tık diye çalışıyor alet :S Bu arada ben bugün oto anahtar işi yapan bir yere gittim, anahtarı sustalı yapabilme amacıyla, adam baya bir uğraştı, asıl kullandığım anahtarı söktü, diğerini söktü falan biraz uğraştı didindi, sonra aracı çalıştırdı 3-5 kere vs.. daha başka da bişey yapmadı. Ancak tüm bu anlattıklarım anahtarcıdan sonra meydana geldi. Sizce İmmobilizerden kaynaklanıyor olabilir mi ? Bu sebepten arıza ışığı yanar mı ?
Hiç anlamadığım için motor olayından canım sıkıldı. Ne olabilir sizce bu ? Malum yarın pazar, kapalıdır her yer.. İnegöl'de de yapacak yer bulmak zor. Nedir bu arabanın derdi dostlar ?

Son düzenleme:

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
evet immobilizerden dolayı arıza lambası kesinlikle yanar çipe zarar verdimi gördünüz mü birde anahtarı kontağa takıp kontağı açın açma ya da kapama düğmesine basın kapılar açılıp kapansın senkronizasyonu yapsın bir ihtimal düzelebir düzelmezse aracı cihaza bağlatıp hata koduna bakmanız lazım

6868

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
selam
anahtarın girdiği yerde oynama yaptı ise ordan olabilir Anahtar takıldığında kontak çevirince çalışma konumunda inmobilizer okur sonra devre dışı kalır yapılan anahtar kontakla arasında fazla mesafe varsa olur Olay Anahtar terminali ile anahtar arası mesafe artdı ise olur okuyamıyordur anahtarı (inmobilizer ) chipini

Mustafaeren

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
senın dedıgın gıbı bı olayı gecenlerde bızım sırket aracı yapmıstı pug 206 sensorlerden bırımı gevsemıs ne okuyamamıs tam ondan yapmıs bı anda arac clasmadı clastı motor lambası sonmedı sesı bı acayıp cıktı felan..

Rainbowx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar tekrar merhaba, yanıtlar için teşekkürler. Dün gittiğim anahtarcı kontağı falan kurcalamadı ancak anahtarları söktü falan bir sürü bir şeyler yapmıştı. Neyse bugün canım sıkkın bir şekilde gidip tekrar araca binip gezeyim dedim. Arıza ışığını tekrar yakacak mı gibisinden. Giderken aklıma geldi ve bende anahtarın içini açıp metal kısım var ya oranın ucunda olan Immobilizer çipinin oynar olduğunu gördüm, yani hiç sağlam durmuyordu sonra iyice bastırıp sabitledim. Tekrar takıp indim aşağıya ve çalıştırdım aracı, sıkıntı yoktu çok şükür, 2,5 saat dolaştık arkadaşla lafladık vs.. bu arada ara ara aracı stop edip tekrar çalıştırdım. Her durduğumda aracı çalıştırdım 2-3 kere.. Maşallah tık demedi. Ama tabii kontrol ettirmek daha iyi olacaktır. Arıza ışığını tekrar yakmaz ise sanırım Immonun yerinden oynamasından kaynaklı bir durum diye düşüneceğim. Ama tabi kontrol şart..

ern1402

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
immodan dolayı yapar , kontakdan anahtarı cıkartıp tekrar sokun calısır araç , bazen benimde başıma gelıyor