Motor farkı

cavit63

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Astra g X ile Z motor arasında ne fark vardır (yakıt ,ses, motor gücü,)yanıtlarınız için teşekkür ederim:rolleyes:

mustafa_ksu

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bildiğim kadarıyla Z motorda elektronik gaz pedalı gibi bişey var. ama X motorda bu halatla işlevini yapıyor eski sistem. Muhtemelen aralarında daha büyük bi fark vardır ama bunu uzman arkadaşların cevaplaması daha doğru olur sanırım...

kustooo

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bi de benim ruhsatta Y16XE... diye başlıyo motor kodu. muhtemelen yanlış yazılmış ama doğrusu nedir bilmiyorum. <2000 model astra cd> bi de Z ve X arası farklar neler hakkatten?

Son düzenleme:

hakan_yucel

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
en son servise girdğinde arabam usta uğraşırken araçla bak dedi senin motor yeni sistem motor twinport dedi motor kodum z16xep.. le başlıyo.bende sonra arştırdım bunu buldum twinport motor için...Astra'nın kaputunun altında Opel'in 'Twinport' isimli yeniteknolojisini taşıyan 1.6 litre hacminde bir motor görev yapıyor.Ecotec motorun geliştirilmiş versiyonu olarak kabul edilenTwinport motor, değişken supap zamanlaması sistemine sahip.Motor devrine ve gaz pedalına basış miktarına göre supaplarınaçık kalmasını sağlayan sistem, yakıt ekonomisi amaçlı düzenlenmiş.6000 d/d'de 103 HP güç, 3600 d/d'de 147 Nm tork üreten motorEcotec motorlu kardeşlerine göre büyük bir performans artışısunmuyor. Hatta ara hızlanmalarda ufakta olsa bir yavaşlıkyaşanabiliyor. Yaptığımız testlerde Astra Twinport ile 0'dan100 km/s hıza 10.9 saniyede ulaştık. Ecotec motorlu Astra'lardaise bu süre 11 saniyeydi. Twinport teknolojisi performansartışı yaşatmamasına karşın yakıt ekonomisinde ciddi düşüşleryaratıyor. Testimiz süresince 100 km'de 7.7 litre kurşunsuzbenzin tüketti. Ecotec motorlu kardeşinde bu tüketim miktarı8 litrenin üzerindeydi. 52 litrelik deposu ile Astra'nın menzili675 km.

kustooo

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ama benimkinde de gaz teli diil elektronik gaz pedalı var diye biliyorum yanlış mı? hatta bu arabaların gaza gec tepki vermesi de bundan diye duymuştum :s

M@honi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ama benimkinde de gaz teli diil elektronik gaz pedalı var diye biliyorum yanlış mı? hatta bu arabaların gaza gec tepki vermesi de bundan diye duymuştum :s

seninki X seğmen

bu arada gaz teli olmayışının dışında bu motorlarda katalizör monifoltun içinde vede maalesefki iptal edilmesi epey güç

kustooo

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
seninki X seğmen

bu arada gaz teli olmayışının dışında bu motorlarda katalizör monifoltun içinde vede maalesefki iptal edilmesi epey güç

yok abi benim katalizör çınçın ses yapıyodu, içindeki parçalardan kopan var dedi usta gidip egsozu tıkayabilir dedi. egsozcuya gittik o egsozun orta bölümü çıkartıldı yerine sadece susturuculu olanı takıldı. katalizör iptal olmuş oldu. yani benim bildiğim katalizör ve susturucu bi arada.

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benım 2001 astra cd z16 ile baslıyor + z ile baslıyan motorlarda hız sabıtleyıcı falan tkaılıyomus galıba ole duymustum x motorlarda olmuyormus heralde