Motor İçi Temizleme

Mustafa Feyzi

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Değerli arkadaşlar son zamanlarda youtubta motor içi temizleme ile ilgili çok fazla vidyolar izledim. Bu uygulamayı yapan oldu mu hiç anladığım kadarıyla epey bir faydası var merak ettim yapan var mı?

emir_faruk

VIP Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hocam bu konuda bir tecrübem yok. Yaptıran varsa burada paylaşırsa güzel olur.
Fikir beyan edeyim. Ben gerekli görmüyorum. Bana göre en iyi motor bakımları zamanında yapılmış motordur, yağı suyu kayışı zamanında değişmiş motordur. Yağ değişimini özellikle önemli görüyorum. Mümkünse biraz da erken motor yağımı değiştiririm. Ayrıca şanzıman yağı değişimi de yapılabilir. Motor iç temizlemede ne kullanıyorlar, motorun ömrünü arttıracaklar diye azaltma yapmasın, ne bileyim katkı maddeli şeyler korozif özelliği falan olsa misal.. vesselam.

Cemil

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Bende eğer motorda bir sıkıntı yoksa,yağı suyu filitreleri ve bakımı zamanında olduysa gerek olmadığını düşünüyorum...

Mustafa Feyzi

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Değerli abiler burda ki amaç motorda yanma odasında silindir duvarlarında yağ gömleklerinde ve karterde zamanla oluşan tortuyu, pisliği sökmek ve boşaltmak. Bununla ilgili linkte motul ün yapmış olduğu vidyoyu izlersek daha iyi anlarız.

Görüntüleme: https://www.youtube.com/watch?v=aOln8-zeLQk

Selçuk1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benim izlediğim en kapsamlı temizleme adımları şu şekilde;
1- Yağ filtresi değişimi, yağ boşaltımı, motor temizleyici ve düşük kalite (ucuz) motor yağı ile aracın 20dk. Çalıştırılması,
2- Tekrar yağ boşaltımı tekrar bir madde ve düşük kalite yağ, 20dk. Çalıştırma,
3- Yağ boşaltımı, sadece düşük kalite yağ ile 20dk. Çalışma,
4- Yağ boşaltımı, filtre değişimi ve normal motor yağı takviyesi,

Burada kullanılan temizleme ürünlerinin kalitesi önemli ve yağ boşaltılırken ne kadarının motorun içinde kalıyor oluşu? Normal motor yağının özelliğini bozarmı? Bozarsa motorda oluşabilecek masraf? Temizleme işleminin masrafı?

Bence çok fazla soru işareti var ve bu uzar gider, riskli iş, en iyisi arkadaşların dediği gibi zamanında ve kaliteli bakım.

SM-C7000 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mustafa Feyzi

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yaptırcam bir ay sonra buraya yazacağım :)

• Beğen
Tepkiler: Cemil