Motor Üretim Maliyetleri Hakkında

blucerchiati

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benim aklıma takılan bir şey var, yeterli teknik bilgiye sahip olmadığım için ise sizlere sormak istedim.

mesela 1.3 motor üretmek ile 1.6 motor üretmek arasında maliyet farkı var mıdır? yoksa standarttır sadece üzerinde küçük oynamalar mı yapılır? :confused:

swordfish0606

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Üretim maliyetleri arasında çok az bir fark olabilir. Asıl fark AR-GE çalışmaları sırasında ortaya çıkar.

blucerchiati

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Üretim maliyetleri arasında çok az bir fark olabilir. Asıl fark AR-GE çalışmaları sırasında ortaya çıkar.

AR-GE maliyeti de olsa toplam maliyete gireri. ha ikisi atıyorum üç motor için aynı AR-GE çalışma yapılabilir mi ki? yani ortak maliyet midir AR-GE? merak ettiğim budur:confused:

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
Opel Dizeli zaten Fiat dan aldı, Ar-ge maliyeti olduğunu sanmıyorum. Geçen forumda bir markanın daha Ar-Ge den kıstığını okumuştum. Aslında bazı şeyler için Ar-Ge ye bile gerek yok, 1.7cdti motoru, çok basit bir düzenleme ile 1.6cc haline getirilebilinir. Opel Türkiye elbet bunu iletmiştir, 1.6cc motor ile araçların ülkemizde daha çok satacağını, yalnız bunu Opel umursamamış anlaşılan.

blucerchiati

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Opel Dizeli zaten Fiat dan aldı, Ar-ge maliyeti olduğunu sanmıyorum. Geçen forumda bir markanın daha Ar-Ge den kıstığını okumuştum. Aslında bazı şeyler için Ar-Ge ye bile gerek yok, 1.7cdti motoru, çok basit bir düzenleme ile 1.6cc haline getirilebilinir. Opel Türkiye elbet bunu iletmiştir, 1.6cc motor ile araçların ülkemizde daha çok satacağını, yalnız bunu Opel umursamamış anlaşılan.

konuyu bende buraya getirecektim :) eğer 1.3 ile 1.6 arasında maliyet farkı çıkıyorsa ben opel olsam bende 1.3ü satardım:)

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
konuyu bende buraya getirecektim :) eğer 1.3 ile 1.6 arasında maliyet farkı çıkıyorsa ben opel olsam bende 1.3ü satardım:)
Konu amacını anlayarak direk kafadan girdim. 1.7cdti Astra parasına 1.6cdti Astra satsalardı satış rakamını en az ikiye katlardı. 87-88cc küçültülmesi yeterli. 1686 cc yerine 1598cc vs. yapılcak o kadar. Araç üreticisi için bu çok zor olmamalı.

RespecT

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Opel yada herhangi birdünya otomobil üreticisi bunları düşünemeyecek kadar tekil yada kısır değil tabiki.Yapılan her değişikliğin yasal belgelendirmeleri , kalite sertifikaları vs vs bir sürü maliyeti ve yeni bir ürün gibi belgelendirmeleri de doğacak tabiki.Ekonomik olarak mutlaka hesapları yapılmış ve bu şekilde devamı daha uygun görülmüş olmalı diye düşünüyorum.
Bizim firmamızın ürettiği bir cihaz ve yanındaki aksesuarlar içerisinde 4 tane kalem pil gelirdi.Yıllar önce cihaz geliştiriliyor ve belgelendirmeler esnasında piller artık gerekmiyor olsa da listede piller duruyor.Ve ardından yıllarca (en az 5 yıldır) anlamsız birşekilde 4 tane kalempil çıkıyor ambalajdan.Çünki herşeyi bir kenara bırakın Usa' da belgelendirme maliyeti daha fazla masraf tutuyor ki pilleri çöpe atma pahasına da olsa yıllardır koyuyor ambalaja.