Motor Yağ hakkında Soru ?

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan atabelen
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

atabelen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2006 model Astra H 1.6 enjoy twinport benzin+lpg otomatik vites aracımda şu anda castrol magnatec 10-40 yağ kullanıyorum. yağ değiştirme zamanı geldi. Motul 5-30 koymayı düşünüyorum.
1. soru 10-40 yağdan sonra 5-30 yağ konulur mu? konulursa bir sıkıntı olur mu?
2. soru motul yağ kullanan var mı?

2006 model Astra H 1.6 enjoy twinport benzin+lpg otomatik vites aracımda şu anda castrol magnatec 10-40 yağ kullanıyorum. yağ değiştirme zamanı geldi. Motul 5-30 koymayı düşünüyorum.

1 - konulur. asıl konulması gereken yağ 5w30 diye biliyorum
2-motul iyidir. sorun yaşayan beğenmeyen duymadım

5 30 konmalı zaten.castrol twinportta gayet iyi aslında.c3 dexos 2 onaylı olmalı.hb de şuan 129 tl

Sony Z5 ile gönderildi

Birisi, su anda 10 40 kullaniyorsan onunla devam etmen lazim demisti. Alakasini cozemedim.

Yeni nesil motorlarda kullanılması gereken yağlar; 5w-30, 0w-30, 0w-40, 5w-40'tır. Ülkemiz iklim koşulları için 5w-30 en ideali. 10w-40 motorun canını okur. Yeni nesi motorlara araç yağ yaksa bile 10w-40 konmamalı, sanayideki ustaları dinlemeyin. Bir de aracın karter hacmini kılavuzdan bulup karter hacmi kadar yağ koydurun, fazlası contaları zorlar. Ustaların bir şey olmaz filtrede yağ çeker demelerine inanmayın.

Birisi, su anda 10 40 kullaniyorsan onunla devam etmen lazim demisti. Alakasini cozemedim.
Motor yağı farklı farklı kullanılmamalı doğrudur.ama yanlış yağ kullanıyorsunuz kalın yağ zararlı motorunuza.değiştirin belki biraz eksiltme olur düşük ihyimalle ama bir sonraki değişimde düzelir merak etmeyin

Sony Z5 ile gönderildi

Peki iki bakımdır Castrol 5w-40 edge dexos2 onaylı yağ kullanıyorum araç 2012 Astra h a16xer motor bundan sonra ki bakımda 5w-30 kullansam başka marka sorun olurmu sizce

2006 model (eğer 100 bini devirmiş ise) bir araca 10w-40 en doğrusudur.5w-30 riskli olur.
Keçelerden sızıntı,yağ yakma olabilir.Motul 10w-40 oldukça kaliteli yağdır.Aracınızda birşey olmaz diyenlerin neye göre dediğini bilmiyorum.Yıllardır bu konu hakkında yağ duayeni vezir üstadın yazılarını çok okudum.Daha önceki aracımda aynı riske girdim ve 15 bin km sonra subap değişmi,conta değişimi yaptırmak zorunda kaldım.Maceraya girmeye gerek yok.

Peki iki bakımdır Castrol 5w-40 edge dexos2 onaylı yağ kullanıyorum araç 2012 Astra h a16xer motor bundan sonra ki bakımda 5w-30 kullansam başka marka sorun olurmu sizce
Önemli olan markadan ziyade yağ vizkozite aralığı ile aşama aşama ilerlemektir.Atıyorum 5-30 dan 10-40 geçiş yaparken önce 5-40 sonra 10-40 en doğru yol olacaktır.100 bini devirmemişse terside yapılabilir.Ancak fazla marka değişikliği doğru olmaz.Çünkü her birinin karışım oranı farklı olabiliyor.

Geri