motor yıkama yardım

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan astracı
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

astracı

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aracımın motorunu yıkatmak istiyorum ne dersiniz?

Arkadaşlar aracım b kasa vectra üst kapak contasından yağ kaçağı var.Bu kaçak aşağılara doğru sızmış durumda.Araba uzun süre kullanıldığında yanık kokusu duyuyorum.

Çoğu yerde motor yıkanmaz deniyor ama yağ kalıntılarının yangına sebep olabileceği söyleniyor.

Bu konuda fikri olan arkadaşlar ve özellikle forum ustalarının düşünceleri nelerdir?

Açıkçası yangın olabilir korkusu bastı beni.

Aracımın motorunu yıkatmak istiyorum ne dersiniz?

Arkadaşlar aracım b kasa vectra üst kapak contasından yağ kaçağı var.Bu kaçak aşağılara doğru sızmış durumda.Araba uzun süre kullanıldığında yanık kokusu duyuyorum.

Çoğu yerde motor yıkanmaz deniyor ama yağ kalıntılarının yangına sebep olabileceği söyleniyor.

Bu konuda fikri olan arkadaşlar ve özellikle forum ustalarının düşünceleri nelerdir?

Açıkçası yangın olabilir korkusu bastı beni.

aynı olaydan benimde başıma geldi, farklı olarak tabi...yağ kontrolu yaptıktan sonra kapağını iyice sıkıştıramamışım ve yolculuk esnasında yağ atmış..motor olmuş kapkara yağ....
öncelikle araştırdım, bu motor yağlarının yanma özelliği yokmuş, edindiğim bilgi bu...birde motor yıkanmaz diye bişey yok, iyi bir ustay gidersen, önemli yerleri kapatıp yıkatabilirsin...

Normal suyla yıkatma. Onun özel köpüğü yada mazotla yıkat.
Soket vb elektrik elektronik aksamlara dikkat etsinler.
Yıkadoktan sonra basınçlı kava ile kurutsunlar.

Temizleme spreylerinden sonuç alabilir miyiz acaba?

Ayrıca motor yağının yanıcı olmaması rahatlattı biraz.

Motoru nasıl yıkanacağı nerelerin kapatılması gerektiği sürücü kitabında yazıyor, kapatılacak yerleri hatırlayamadığım için yazamıyorum ama elektrikle ilgili bölümler sanırım.

aynı olaydan benimde başıma geldi, farklı olarak tabi...yağ kontrolu yaptıktan sonra kapağını iyice sıkıştıramamışım ve yolculuk esnasında yağ atmış..motor olmuş kapkara yağ....
öncelikle araştırdım, bu motor yağlarının yanma özelliği yokmuş, edindiğim bilgi bu...birde motor yıkanmaz diye bişey yok, iyi bir ustay gidersen, önemli yerleri kapatıp yıkatabilirsin...

bizim sanayide ustalar kendi yaptıkları yağ sobalarında gayet verimli şekilde yakıp dükkanlarını ısıtıyorlar valla ;)

bildiğim kadarı ile motoru su ile değil basınçlı buhar ile yıkıyorlar. daha sonrasında özel bir kimyasalı spreylemek suret ile toz ve yağ tutmasını engelliyorlar. yani ehil bir yere götürecekseniz motor temizliği sorun çıkarmıyor.

Motor temizleme spreylerini bir deneyin isterseniz. Sonuç alamazsanız sonax, ziebart gibi oto kuaförlerinde temizletirseniz daha sorunsuz ve emin olur.

Önceki aracımda benzer bir sorun vardı; 2-3 yere götürdüm hepsinde de aynı cevabı aldım; 200-300 TL masraf istiyorsan yıkayalım abi, bu sorumluluğu alamayızdı...

Yaptıracaksanız bile profosyenel bir yere gidin...Normal yıkamacıları tercih etmeyin bence...

bizim sanayide ustalar kendi yaptıkları yağ sobalarında gayet verimli şekilde yakıp dükkanlarını ısıtıyorlar valla ;)

benim verdiğim cevap bilimsel bir şekilde değil zaten, sadece sorduğum kişilerden aldığım cevaplar...yani yanıyor olabilirde...o kadar ayrıntılı ve bilimsel bir şekilde öğrendiğim bişey değil...

Geri