Opel 1.6 CDTI motor duyuruldu

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan Flea_
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Flea_

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Önümüzdeki bahar aylarında yeni 1.6 CDTI Ecotec'in üretiminin başlamasıyle birlikte mevcut 1.7 CDTI, ve 2.0 CDTI'nin düşük güç üreten versiyonları üretimden kalkacak. Kapalı devre yanma kontrolü ve aluminyum motor bloğu gibi özellikler barındıran yeni ünite henüz yürürlükte olmayan Euro 6 standartlarını karşılayan ilk Opel dizel motoru olma özelliğini taşıyor. Motorun farklı güç seviyelerinde versiyonlarının üretilmesi planlanıyor. Motor geliştirilmeye başlanırken temel hedefler olarak sessizlik, düşük titreşim, yüksek güç/tork yoğunluğu ve düşük yakıt tüketimi belirlenmiş. Açıklanan ilk versiyon 136 hp güç ve 320 nm tork üretecek. Bu değerlere yakın güç üreten 2.0 dizel motorlara göre %10'lık bir yakıt tasarrufu elde edilmiş. Tamamen GM içerisinde geliştirilen bu yeni dizel motor ve kontrol ünitesi için Rüsselsheim-Almanya, Torino-İtalya ve ABD'deki mühendislik ekipleri birlikte çalışmış. Motor yeni 1.6 Turbo benzinli SIDI motorların da üretimini üstlenmiş olan Szentgotthard-Macaristan fabrikasında üretilecek.

[alıntıdır]

Opel'den 1.6 dizel motor beklentisi çok fazlaydı. Sonunda oldu. Ancak günümüzde hacimler gittikçe küçülüyor. Ford bugün 1.0'lık, Renault 0.9'luk motorlarla gayet güzel verim elde ediyorsa iki kere düşünmek de fayda var. Tamam 1.3 CDTI zaman zaman yetersizdi ancak 1.6 CDTI yapıp da 2.0'lardan yalnızca %10 tasarrufla kullanmak bana mantıklı gelmiyor. Özellikle Türkiye şartlarında araç değerlendirilmesi ilk etapta yakıt tüketimine bakılarak yapılıyor. Çok yakan bir dizel motor çok gitse ne gitmese ne...

İnşallah güzel olur ne diyeyim!

Şirketler çok fazla alıcaktır.

Çünkü ford focus yerıne yenı c4 daha uygun oldugundan bır cok fırma filosuna kattı hb olmasına ragmen.

Astra sedan cok ciddi satış yakalar bu motorla.

usta motorları ufalttılar tamamda yakıt?? cok arastrdım araclar cok yakıyor sehır ıcınde dur kalk yaparak bence en ıdeal motor 1.6 neden dersenız sehır ıcınde kalkıslarda aracı zorlamıyor yakıt dusuyor o motorlar otobanda 90 km sabıt hızda az yakan motorlar bence yanı 1000 motor 900 motor şehır efsanesı az yakcak bılmem ne felan dıye..
bende 1.4 corsa var kalksın dıye basıyosun sonucta dha cok yuklenıyosun 1.6 olsa belkı bu kadar olmucak

Türkiye' ye gelmez kendinizi yormayın opel hala 1,3 de ısrarla devam ediyor

usta motorları ufalttılar tamamda yakıt?? cok arastrdım araclar cok yakıyor sehır ıcınde dur kalk yaparak bence en ıdeal motor 1.6 neden dersenız sehır ıcınde kalkıslarda aracı zorlamıyor yakıt dusuyor o motorlar otobanda 90 km sabıt hızda az yakan motorlar bence yanı 1000 motor 900 motor şehır efsanesı az yakcak bılmem ne felan dıye..
bende 1.4 corsa var kalksın dıye basıyosun sonucta dha cok yuklenıyosun 1.6 olsa belkı bu kadar olmucak

Aynen dostum , bendede 1.4 corsa var 70 liralık tüpe 250 KM ancak yapıyorum şehir içinde :sopa:

büyük bi eksiklikti 1.6 cdti çok yerinde olmuş bence fiyat ne olur bilmem ama astra sedan 1.6 cdti yı filolarda daha çok göreceğiz focus jetta gibi rakipleriyle daha sıkı bi rekabet olur kanımca

aynen eger ımkanım olursa bı tane corsa d gsı alıcam lpg lı ohh dıyorum :) 1.4guzel fakat bastırınca yakıyor meret :)

yanlış anlaşılma olmuş, 20 cdti motordan %10 tasarruf değil, piyasadaki 1.6 hacimli turbo dizel motorlardan %10 daha ekonomik olacak + opel olduğundan satışlar tavan yapacak. uzun yolda 100km de 3.3 litre gibi bir tüketim beklemek yanlış olmaz.

Türkiyeye girişi eylül ekim aylarını bulacak şuan yurt dışında hollandada ön satışı başladı zafira ile Türkiyeyede yine ilk olarak zafira ile girecek motor olarakta 136 hp 320 nm tork.

Geri