opel astra g yağ cubugu

ugur7884

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba. Arkadaşlar 2000 model opel astra g aracimda yağ cubugunda yagi kontrol ettigimde ucunda yağ gorunuyor. 800 km önce 1 lt yağ eklmistim. Deneme amacli wosvogen jetta aracın yağ çubuğuyla olctugumuzde yağ çok çok fazla cikiyor. Araçta yağ kaçağı gorunmuyr. Motordan herhangi renkte bi duman da mevcut değil. Acaba yağ cubugu boyutu araçtan araca fark eder mi?

Rozetmen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba. Arkadaşlar 2000 model opel astra g aracimda yağ cubugunda yagi kontrol ettigimde ucunda yağ gorunuyor. 800 km önce 1 lt yağ eklmistim. Deneme amacli wosvogen jetta aracın yağ çubuğuyla olctugumuzde yağ çok çok fazla cikiyor. Araçta yağ kaçağı gorunmuyr. Motordan herhangi renkte bi duman da mevcut değil. Acaba yağ cubugu boyutu araçtan araca fark eder mi?

Fark eder tabi.astra dizel benzinli motorda bile fark eder.dizel çubuğu daha uzun,benzinli daha kısa gibi.

iPad'dan gönderildi .

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Yanlış ölçüm fazla yağ takviye edilmesi sonra al başına bela demek. Yağ yokken zarar fazlası başka bir zarar. Bu konuda dikkatli olmak gerek.

ugur7884

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aracı aldığım kişi. Ölçüm yaptığında yine yağ cubuğun ucunda göründüğünü fakat yağı değiştirmeye gittiğinde 3,50 lt yağ çıktığını söyledi araçtan. Cubuğun kısa olma ihtimali ne kadar düşükde olsa değerlendiriyorum. Başka bir Opel astra g aracın yağ cubuğuyla karşılaştırmak istiyorum.

ckaracaev

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bir dostumun başına gelen hikayeyi anlatmak isterim,

Kendisi aracıyla hiç ilgilenmez, o yaşlarında şimdi ki benim gibidir yanı "anaa bu bozulmuş herhalde" demeden sanayiye uğramaz,yağ değişimi-filtre değişimi-buji değişimi nedir ne zaman yapılır falan bilmiyor doğal olarak. Tek farkımız milletin dediğine çok inanır idi ,kim olursa olsun. Yani birisi 10 numara kullan LPG'den daha iyidir dese kullanırdi.

Bir gün acilen yemeğe gitmesi gerekiyor, iki dirhem bir çekirdek giyinmiş gidiyor. Benzin almak için duruyor petrolde, bizim pompacı arkadaşımızda artık prim derdinde mi yoksa başka birşey derdinde mi anlamadık tabi ki "ABİİ BU ARABANIN YAĞI BİTMİŞ 10 KM SONRA MOTORU ELİNE ALIRSIN" diyor.

Bizimkide saf koyalım o zaman diyor,yağı koyuyorlar araçta yağ tamamen var, fazla geliyor 2007de olan olaydan bahsediyorum. O zamanın parasıyla 3.5 Bin TL Keçelerinde yağ kaçırmasından dolayı tamir yapılıyor araca.(1/4'u en yüksek bordolu devlet memuru maaşı 3,750 net falandı galiba)

Özetle, kimin ne dediğine bakmadan,eksiltir opeller 5bin kmde bir yağ ekle sen bişey olmaz abiciğim diyenleri dinlemektense bana göre tüm yağı boşaltmadan yağ eklemesi yapmamak gerekiyor. Hem yağın içeriği açısından ister istemez saflığı ve parçacık miktarını arttırmış oluyoruz. viskozite farkından dolayı.

2001 arabam 180 binlerde daha motoruna anahtar değmedi,yağ eksiltme falan yapmıyor,rutin bakımıydı,filtresiydi,yağ değişimiydi falan aklıma geldikçe yapıyorum düzen falan yok.

babam yağı-suyu hiç değiştirmez,servise gitmezdi bunlar için
şöförünün aklına geldikçe söylerdi babam servise gider değiştirirdi, yada 2 yıl geçince servis arardı yağı değiştirelim mi artık diye.

25 bin 40 bin km arasında yağ değiştiriyoruz hala yağ yakma-motorda sıkıntı falan görmedik.

belkide farkında olmadan doğru olanı yapıyoruzdur bilemedim ki.

ckaracaev

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sizin yerinizde olsam,yağ çubuğum kısada,uzunda olsa çekerim aracımı lifte boşaltırım tüm yağı yağ eklerim 20,25 bin km rahat rahat kullanırım.

65-75 tl arasında birşeyden bahsediyoruz sonuçta,bu riski almaya yada uğraşmaya değmez diye düşünüyorum.