Opel Corsa 1.4 Comfort genel bakım

Shadow_Dancer

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhabalar arkadaşlar, 2 gün önce 2001 model Corsa 1.4 comfort aldım, arabam otomatik vites, 104bin kilometrede, genel olarak düzgün fakat ne yazık ki bakımsız bir araba, aldıgım fiyat uygun oldugu için pek dert etmedim. Fakat pek tanıdıgım bir marka degil Opel.

Aslen, grande punto kullanıyorum bu aracı kız arkadaşım için aldık. Klasik otomatik olması vs cezbetti.

Kısa kesip sorularıma geleyim;

İlk etapta sarf malzemelerini degiştirmek istiyorum.

Yag, yag filtresi, benzin filtresi, polen filtresi, hava filtresi, fren balataları ve hidroligi, gerekirse diskler, egr temizligi, gaz kelebegi temizligi gibi işlemler var aklımda. Bunlara ilaveten, şanzıman yagınıda degiştirmek istiyorum. Sizlerin mutlaka degiştir dediginiz bir parça var mı ?

İyi bir ustam var ama parça fiyatlarına yabancıyım. Ortalama ne kadar ücret öderim ? Tüm parçaları ataköy opelden temin etmeyi düşünüyorum garanti olması açısından.

Alakadar olanlara şimdiden teşekkürler.

Astra Maniaa

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Parçaları ataköy opelden temin ederseniz zaten orj.den başka parça bulamazsınız 2001 model bir araç için buna hiç gerek yok emin olun..

Servis olarak maslak sanayideki siteninde sponsorlarından german servisi tavsiye ederim kendi parçacılarıda var siteside var opelparcaci.com fiyatlarıda oldukça uygun..

gelelim sorularınıza

Yağ olarak mutlaka tam sentetik yağ kulanın üzerinde GM-LL-A onayı bulunmalı, Mobil1 0w40 tavsiye ederim 10.000 km yada yılda bir değiştirin zaten araç uyarı verecektir.

Yağ filtresi opel benzinli motorlar için piyasada başka marka bulamazsınız orj. opel bulunur hep 5-7tl falan fiyatı

hava filtresini de mutlaka orj opel alın fiyatı 30 tl civarı yan sanayiler 15 tl civarı ama hava filtresi önemli

benzin filtresi ve polen filtresini yan sanayi alsanız sorun olmaz tabi markası belli olmayan ürünler almayın bosch,ufi,pirflux gibi markalar iyidir ben aynı araçta piyasa malı bir polen filtresi kullanmıştım bosch takınca anladım ki havalandırma %50 randımanda çalışıyormuş

fren balataları ve diskleri usta söyler gerek yok derse değişmeyin fakat fren hidroliğinin mutlaka değiştirin bizim ülkede 2 yılda bir mutlaka değişmesi gereken 10 TL'lik sıvı 15 yıl boyunca bile değişmez ve çokta önemlidir.

Şanzuman yağı işi biraz karışık bu otomatik viteslerin yağını değiştirmek için bir vakum makinesi gerekli bütün yağı çekip yenisini koymak için fakat pahalı diye bulmanız biraz zordur genelde ekle kullan yarısı boşalt ekle kullan yarısı boşalt şeklinde yaparlar öyle yaptırmaktansa hiç yaptırmayın.

egr temizligi ve gaz kelebegi temizligi yaptırın bencede hem çok tutmuyor hem aracın yakışını performansını etkiliyor.

araç 103bindeyse bence bir carbon clean yaptırmakta fayda var ardından da bujileri değişin mutlaka carbon cleandan sonra değişmek şart, bujilerde de orj yerine supersonic buji tavsiye ederim eski aracım benzinliydi performansta ve yakıtta çok fark etmişti.

Son düzenleme:

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
Astra Maniaa harika özetlemiş. Yağ konusunda tereddütüm var. Dediğiniz gibi bakımsız ise, yorgunluk vs. varsa, 0-40 tam sentetik yağ keçelerden, contalardan kaçırabilir. Tecrübe ile sabit, kalitesiz yağ keçeleri sertleştiriyor. Sonra akışkan yağ o keçeleri yumuşatıyor ve araç yağ kaçırmaya başlayabiliyor. Tabi bu şans da olabilir. Araç belli zaten, kaliteli marka 10-40 kullanırdım ben. Maliyet de az düşer. Bakımlı 80.000 altı olsa bende 0-40 derdim. Benim tercihim 10-40 olurdu. Yukarıdaki olay şansızlıkta olabilir.

Eğer kayışlı ile araç triger setini de değişirdim.

Shadow_Dancer

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Cevaplar icin tesekkur ederim, arabanin triger seti 80 bindeyken deigmis. Sanzimanda bir sorunum yok cok sukur yagi tedbir amacli degistirmek istiyorum. Ana gerek yoksa degistirmem.

Bunlari disinda akliniza gelen ya da mutlaka yaptir diyeceginiz bir sey var midir?