Soğuk çalışmada motor teklemesi ve arıza lambası yakıp söndürmesi

OKAMAKAKO

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Selamun aleykum abiler kardeşler ..Ankara’dan Serkan 2005 model astra H aracım var. Lpg lavato taklı . Biraz uzun olacak fakat çok bıkmış ve yorulmuş durumdayım.Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.Öncelikle aracımda olan problemi yazmak istiyorum.

Aracım sıcak havada fark etmediğimden soğuk havalarda sabah çalıştığında 1000-2000 devir arası gaza bastığımda gaz yememe pırpır ederek çalışma şeklinde gidiyor. Motor arıza lambası sabit yanarken böyle olduğunda gaza basmaya ve gitmeye devam edersem yanıp sönüyor.Yokuşlarda bayılıyor ve araç çekiten tamamen düşüyor. Dün -3 derecede araç gazda tamamen çekişten düşüp yolda kalacak hale geliyor. Epey istop edip çalıştırırsak bir nebze düzeliyor.
Bunun için Ankara şaşmaz da gittiğim bir opel servis kateletik konvektörün arızalı olduğunu bunu değiştirirsem düzeleceğini söyledi. Gerçekten katalizatör içini dağıtmıştı.Bir egsozcuda katelizatör ve iki susturucu değiştirdim. 1500.00 tl.. Sonuç yine hüsran.. Sonra bobin ve bujilerden olabileceğini yine bir opel servisi baktıktan sonra söyledi. Kendim bu parçaları alıp değiştirdim ve sonuç aynı.

Şimdi ise bir opel kullanıcısı aynı araç durumun lpg ile alakalı olduğunu konvektörün kaçağı olabileceğini bunu yaptırmamı ve kalibrasyon ayarı yaptırırsam düzeleceğini söyledi. Konvektöre kendim bardağın içine su koyarak kaçak derecesine baktım ve çok az bir miktar belli belirsiz olduğunu gördüm. Ayrıca gaz enjektörlerden soldan sağa doğru pense ile sıktığımda 3 enjektörde tekleme olmazken 4.enjektoru sıktığımda araba teklıyor.

Başka bir yetkili servis ise subapları değiştirerek bu problemi çözeceğimi söyledi.

Bu konuda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Araçta ki hata kodları ise şöyle

P0301:SİLİNDİR1 ATEŞLEME ARIZASI
P0302:SİLİNDİR2 ATEŞLEME ARIZASI
P0303: SİLİNDİR3 ATEŞLEME ARIZASI
P0304: SİLİNDİR4 ATEŞLEME ARIZASI
P0650:MİL KONTROL DEVRE ARIZASI
P0420:KATALATIK SINIR ALTINDA
B2106:GAZ KELEBEK YERİ GERGİSİ SINIR DISI YUKSEK
B2108:SILINDIR GOVDE ANAHTARI DEVRE HATASI
B2139:VERİLER UYMUYOR

Kerim Avcı

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Mantıklı gelen işleri yapmışsın. Buji sağlamsa lpg beynine giden skotleri çıkar birkaç dakika bekle sonra tak çalıştır. Belki verileri karıştırmış olabilir. Bi de lpg sigortasını çıkar sadece benzinde kullan ayni hatayı yapacak mi. KTalizor yapmaz. Benzin pompası yapar. Teklemede egr ve oksijen sensöründe Arıza göstermesi gerek. Umarım motor beyni veya subap değildir

marmarali83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Selamun aleykum abiler kardeşler ..Ankara’dan Serkan 2005 model astra H aracım var. Lpg lavato taklı . Biraz uzun olacak fakat çok bıkmış ve yorulmuş durumdayım.Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.Öncelikle aracımda olan problemi yazmak istiyorum.

Aracım sıcak havada fark etmediğimden soğuk havalarda sabah çalıştığında 1000-2000 devir arası gaza bastığımda gaz yememe pırpır ederek çalışma şeklinde gidiyor. Motor arıza lambası sabit yanarken böyle olduğunda gaza basmaya ve gitmeye devam edersem yanıp sönüyor.Yokuşlarda bayılıyor ve araç çekiten tamamen düşüyor. Dün -3 derecede araç gazda tamamen çekişten düşüp yolda kalacak hale geliyor. Epey istop edip çalıştırırsak bir nebze düzeliyor.
Bunun için Ankara şaşmaz da gittiğim bir opel servis kateletik konvektörün arızalı olduğunu bunu değiştirirsem düzeleceğini söyledi. Gerçekten katalizatör içini dağıtmıştı.Bir egsozcuda katelizatör ve iki susturucu değiştirdim. 1500.00 tl.. Sonuç yine hüsran.. Sonra bobin ve bujilerden olabileceğini yine bir opel servisi baktıktan sonra söyledi. Kendim bu parçaları alıp değiştirdim ve sonuç aynı.

Şimdi ise bir opel kullanıcısı aynı araç durumun lpg ile alakalı olduğunu konvektörün kaçağı olabileceğini bunu yaptırmamı ve kalibrasyon ayarı yaptırırsam düzeleceğini söyledi. Konvektöre kendim bardağın içine su koyarak kaçak derecesine baktım ve çok az bir miktar belli belirsiz olduğunu gördüm. Ayrıca gaz enjektörlerden soldan sağa doğru pense ile sıktığımda 3 enjektörde tekleme olmazken 4.enjektoru sıktığımda araba teklıyor.

Başka bir yetkili servis ise subapları değiştirerek bu problemi çözeceğimi söyledi.

Bu konuda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Araçta ki hata kodları ise şöyle

P0301:SİLİNDİR1 ATEŞLEME ARIZASI
P0302:SİLİNDİR2 ATEŞLEME ARIZASI
P0303: SİLİNDİR3 ATEŞLEME ARIZASI
P0304: SİLİNDİR4 ATEŞLEME ARIZASI
P0650:MİL KONTROL DEVRE ARIZASI
P0420:KATALATIK SINIR ALTINDA
B2106:GAZ KELEBEK YERİ GERGİSİ SINIR DISI YUKSEK
B2108:SILINDIR GOVDE ANAHTARI DEVRE HATASI
B2139:VERİLER UYMUYOR
yazdığın hata kodları ile karşılamadım ama soğuk motorda yığılma, titreme, gaz yememe, sanki frene basılmış gibi birden gaz kesip birden gaz yeme gibi sorunları uzun süre yaşadım. benim sıkıntım lpg ayarı ile ilgiliymiş. arıza kodlarını sildir. bir hafta hiç lpg açmadan benzinle bin araca.(100-150 km kadar) aracın ecu su benzin ile çalışmak için kendini ayarlasın. şikayetler sadece benzin ile kullandığında bir süre sonra ortadan kalkacaktır. gidip standart lpg kalibrasyonu yaptır. kaliibrasyon yapana kadar lpg yi hiç açma. ben bu şekilde çözdüm. en ucuz hatta masraf yapmadan deneyebileceğin bir çözüm yolu. aracı lpg yerine benzinle kullanarak birkaç kuruş daha fazla yakmış olursun en fazla.

teoman477

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
site içerisinde "lpg ve sübap yanması" konularını araştırmanızı tavsiye ederim