Soğuk havalarda el freni ile park etmek !

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan scuf
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

scuf

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sizden bu konu hakkında bilgi almak istedim arkadaşlar , çoğu yerde soğuk havalarda el freni ile park etmek zararlı diye okudum balatalara yapışıyormuş , bizim evin önü de baya yokuş el freni çekmeden nasıl parkedebilirim viteste bıraksam zararlı olur mu yada olmadı tekerlerlere takozmu koycaz kaçmasın diye , valla bu zaman kadar sorun çıkarmadı ama nolur nolmaz önlemi alalım ..

yokuşta viteste kalmasını bilemem ama soğuk havada el frenini çekersen,fren donar.Dolayısıyla hareket edemeyebilirsin :) Bu yüzden zararlı demişlerdir.

bu zaman kadar bi problem olmadı gerçi havalarda o kadar da soğuk değil 10 C falan ama karlı havalarda problem yaratoyormuş daha çok , yokuş yukarı el frensiz nasıl park edicem üstat arkadaşlardan yardım bekliyorum :D

hava dona çektiğinde ayaz olduğunda el freni donar viteste bırakıp takoz kullan

9 sene olucak sürekli el freni ve viteste bırakıyorum çünki evim dik bi yokuşta başka çarem yok ne yazın nede kışın hiçbi sorun yaşamadım..

Park ettiğin yerde kaldırım varsa direksiyonu tam sağa veya tam sola çevirerek (tekeri kaldırım taşına dayamana gerek yok) aracını park edebilirsin. Kaldırım yoksa tekere takoz veya taş koyarak tedbir almanda fayda var. El freni tertibatı ıslanmadığı sürece donmaz ve hava sıcaklığı eksi değerlere düşmeden sorun olmaz. Olurya el freni tertibatı donarsa aracın altına bak (arka minderin oturak kısmı ile arka teker arasına denk gelen yere) tekerlek göbeklerine giden el freni telini göreceksin, el frenini indirdikten sonra bu teli her iki taraftan olmak üzere bir kez kez salla düzelecektir. Bir kaç kez salladıktan sonra açılmazsa donma olayı fazla demektir o zaman buranın bir şekilde ısıtılması gerekecektir.

hep el freni çekik bırtaktım
kaputa kadar kara da göümülüp kaldı araba ama hiç donduğunu görmedim

Düz yerdeysek zaten el frenine gerek yok viteste bırakalım eğer yokuştaysak kardan donucaksa zaten o karda yokuştan inemeyiz en iyisi çekelim gitsin :D

Ben el frenini hep çekerim ve bir sorun yaşamadım ama bu sorun yaşanmayacağı anlamına gelmez.En mantıklısı 1. viteste bırakıp takoz koymak.Ama takoz yerine taş koy çalabilirler takozu beğenirlerse :). Ayrıca kaldırım var ise üstadların dediği yöntem daha pratik.

Geri