Soğuk havalarda el freni ile park etmek !

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan scuf
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Bişey olmaz fazla. Çok nadir oluyor böyle şeyler. Aşırı derece soğuksa ve günlerce park halinde kalacaksa viteste bırakabilirsin tekeri kaldırıma dayayıp.

hiç donduğunugörmedim basımada gelmedi

hiç donduğunugörmedim basımada gelmedi

Bu durum genelde Vectra'lara has bir şey, yani arka frenleri de disk olanlarda. Diğer araçlarda fazla bir problem olmuyor.

herzaman el frenini çekerim .arabam kapalı garajda olduğu halde ve sürekli viteste bırakıyorum

Başıma bu türden bir olay 3-4 gün önce geldi. Burada havalar biraz soğuk, düz bi yerde el frenini çekip park ettim. Bir kaç gün sonra arabayı çalıştırdım, el frenini indirdim sorun yok, geri geri çıkmak üzere geri vitese aldım, gaza dokundum. Araba hareket ettiği anda sağ arka tekerden resmen "tınk" diye bir ses geldi. Acaba tekerin altında bir şey mi vardı diye geldi aklıma. Yanımda benden daha tecrübeli bir arkadaşım vardı ve sorunun el freninden kaynaklandığını, el frenini çekmemem gerektiğini söyledi.

4-5 sene öncede bizim transporter vardı kışın karlı havaydı el frenini çekip bırakmışız gündüz arabayı çalıştırıp çıktı babam gidiyorduk yolda arabadan gacır gucur sesler geldiğini duyduk özellikle frene basarken de ses oluyordu...babam tabi hemen olayı kavradı el freninden olduğunu söyledi...ondan sonra hep arabanın pozisyonu el freni çekmeden durmaya müsait olduğu sürece soğuk havalarda el freni kullanmamaya gayret ettim..

Yaw aklım karıştı şimdi el freni ni çekelimi çekmeyelimmi ? Düz yol olsa sorun değilde yokuş yukarı mübarek mecburen el freni çekmek gerek , alta takoz koysan adamın biri gelir çeker takozları hayda arabayı tut tutabilirsen arkasından bakarsın :D tekerlekleri kaldırma dayayamıyorum çünkü kaldırım yok duvar yan tarafı :D Artık son çare el freni kalıyor karlı havalrda park etmeden önce el freni telini silsem kurulasam yinede donma yaparmı ,savaş abi ıslak değilse yapmaz demiş.Birde 1. ci viteste takıp el freni çekmeden bıraksam sade kaçar mı araba yine , yarın bi denicem bunu bakim.

Dün arabayı çalıştırdım vitese taktım el frenini indirdim kalktım araba biraz kastı sonra tak diye bir ses geldi arkadan. Sonra bi kaç km boyunca frene bastığımda arka frenlerden tırrrrr şeklinde ses geldi sonra geçti. Hasar okadar büyük değildir heralde :D

bence cok soguk havalarda el frenı cekme... eger arabanı yokus aşagı koyuyosan geri viteste bırak böylece vıtes kacırmasıda mukun olmaz... cunku donarsa o gun arabanı zor kullanırsın... kolaydan dusunun bazı gunlerde arabanın kapısı bıle zor acılır... ben elden tedbiri bırakmamak gerekır dıyorum ve el frenını cok soguk havalarda cekılmemesını savunuyorum...

Geri