Trafiğe Sıkı Denetim..

barcha

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
TRAFİĞE SIKI DENETİM

Rütbeli her polis ceza yazabilecek. Tebdil-i kıyafet sivil trafik polisleri geliyor..

22.09.2007 14:20

t1163.jpg

Önümüzdeki günlerde kapatılacak trafik tescil şubelerindeki 4 bin polis de denetime kaydırılacak. Kırmızı ışık ve hız ihlallerini önlemek için şehir içi ve şehirler arası yollara sabit radarlar kurulacak. Bu sayede trafikte hakim, savcı ve milletvekillerine tanınan ayrıcalıkların da önüne geçilecek. Radarlar trafik ihlalinin tespitinin hemen ardından cezayı sürücünün adresine gönderecek. Çalışmanın bir ayağını da, 'trafikteki araç gereçle bina planlamasının gözden geçirilmesi' oluşturuyor. 20 bin trafik polisinin denetimini ise Emniyet Genel Müdürlüğü'nün belirleyeceği sivil ekipler tebdil-i kıyafetle yapacak. Denetim ekipleri, bayram gibi trafiğin yoğun olduğu özel günlerde aktif çalışacak.

Emniyet Genel Müdürlüğü önümüzdeki dönemde 81 ilin yanı sıra bazı ilçelerde bulunan trafik tescil şubelerini kaldırmayı planlıyor. Plaka ve ehliyet gibi tescil işlemleri tek merkezden gönderilecek. Tescil şubelerinin kalkmasıyla birlikte buralarda masa başı görev yapan trafik polisleri de sokağa çıkartılacak. 4 bin polis de böylelikle trafik denetiminde görev alacak. Emniyet'in TÜBİTAK ile birlikte yürüttüğü 'Radar Projesi' de kırmızı ışık ve hız limitlerine uymayan sürücülerin ihlallerini saptayacak. Karayollarında kara noktalar başta olmak üzere radarlar ile trafikte, hakim, savcı ve milletvekillerine tanınan ayrıcalıkların da önüne geçilmesi planlanıyor. Radarlar trafik ihlalinin tespitinin hemen ardından ihlal eden sürücünün adresine cezayı gönderecek. Projeye göre trafiği denetleyen, düzeni sağlayan trafik polisleri de sürekli denetlenecek. Emniyet'te trafikle ilgili görev yapan 4 daire başkanlığından özel denetim ekipleri kurulacak. Bu ekipler özellikle trafiğin yoğun olduğu bayramlar gibi özel günlerde trafik ekiplerini denetleyecek. Trafikte herkesin kurallara uymasının sağlanması amacıyla yapılan çalışmanın bir ayağını da, 'Trafikte kazaların azaltılması için trafikteki araç gereç, bina planlamasının gözden geçirilmesi' projesi oluşturuyor. TÜBİTAK ile yürütülen bu projede emniyet Gazi Üniversitesi'nde görevli bir endüstri mühendisinden de destek alıyor. Proje, trafikte kazaların azaltılmasına dönük çalışmaları içeriyor. Projenin önemli bir ayağını da eğitim çalışmaları oluşturacak. Araç sürücülerinin yanı sıra çocuklar da eğitimlerden geçirilecek. Trafik kuralları öğretilecek çocuklardan velilerini de kurallara uymaları konusunda uyarmaları istenecek.

Rütbeli her polis, ceza yazabilecek

İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın talimatı ile hazırlanan projede denetim ön plana çıkıyor. Polis teşkilatında rütbeli tüm personele kural ihlalinde bulunan sürücü ve yayalara ceza kesme yetkisi tanınması planlanıyor. Böylelikle 13 bin 500 civarındaki rütbeli personel de trafik denetimi yapmış olacak. Özellikle Ankara ve İstanbul gibi metropol illerde fazla sayıda görev yapan rütbeli polisler, kural ihlalinde bulunanlara göz açtırmayacak.

Ağırlık limitine uymayan araçlara iki ayda 2,5 milyon YTL ceza

Ulaştırma Bakanlığı'na bağlı Kara Ulaştırma Genel Müdürlüğü (KUGM), karayollarında yük taşıyan araçlarda ağırlık kontrollerine başladı. Son iki ayda 289 bin 797 aracı denetimden geçiren genel müdürlük, 5 bin 858 araca, ağırlık ve boyut limitine uymadığı için toplam 2 milyon 634 bin 67 Yeni Türk Lirası (YTL) para cezası kesti. Cezanın en çok kesildiği karayolu noktası ise İstanbul-Şile Karayolu ile İstanbul-Çatalca Karayolu oldu. İki denetim noktasında kontrolden geçirilen 4 bin 371 araca toplam 1 milyon 310 bin YTL para cezası kesildi. İstanbul'u sırasıyla Samsun-Ankara, Samsun-Ordu, Antalya-Burdur ve Afyon-İzmir karayolları izledi. KUGM Genel MüdürüTalat Aydın, Karayolları'nın normalde 6 ayda yaptığı denetimleri, kendilerinin 2 ay gibi kısa sürede gerçekleştirdiklerini söyledi. Aydın, 20 gün içinde de 200 seyyar kantarı hizmete sokacaklarını belirtti. Seyyar kantarların, son teknoloji ürünü ve oldukça modern aletler olduğunu vurgulayan Genel Müdür, bu kantarların hizmete sokulmasıyla Türkiye'de denetimin yapılmadığı önemli karayolu noktası kalmayacağını belirtti.

haberturk

57.aLaY

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Paylaşım için teşekkürler ama inş. bunu hayata geçirirler

:alkis:

muraltun

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Trafiği adam edecekler bu gidişle. İnşallaha kağıt üstünde kalmaz ama.

ssahin

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
İsabet olmuş.Benim gibi trafikte adım adım gidenleri eşek yerine koyup emniyet şeridine giren,kırmızıda geçip üzerine araba süren şehir eşkiyalarıda layığını bulur inşallah.

hi_cazz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
herşey güzel hoşta. Bu adrese gönderme işi sakat biraz. Örneğin. Benim üzerime kayıtlı aracımı, bir başkası kullanıyor. Sabit radar gızlı yakaladı. Benim adresime cezayı gönderdi diyelim. Ceza puanı ne olacak, onuda benim ehliyetimemi yazacaklar. Bu yönden saçma geliyor.

elze

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
iyi güzel de
her zaman ki gibi lafta kalır