Tümsek Enerjisi

efedkr

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
583244_detay.jpg

Dünyada hızla tükenmekte olan enerji kaynaklarına destek olmak isteyen Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) öğrencileri, kasislerden geçen araçların ağırlığından elektrik üretecek proje gerçekleştirdi.

PAÜ Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Eğitimi Anabilim Dalı tarafından "3. Bilim ve Proje Sergisi" açıldı. 60 öğretmen adayının katılımıyla yapılan bilim şenliğinde fizik, kimya ve biyoloji alanlarında deney gösterisi, görsel materyaller ve güncel bilimsel bilgilerin bulunduğu projeler sergilendi. Günlük hayatın zorluklarına çözüm üretmek için ortaya çıkarılan projeler, PAÜ Eğitim Fakültesi Dekanlık Binası'nda görücüye çıktı.

Sergide, günlük yaşamı kolaylaştırmak amacıyla, çamaşırların balkona asıldığında yağmurdan ıslanmasını önleyecek panjur çatı, kasislerden geçen araçların ağırlığından elektrik üretme, yabani hayvanları uzaklaştırmak için tasarlanmış ses düzeneği, çayın demlenme zamanını ayarlayamayanlar için zaman ayarlayıcılı çay demleme makinesi, elle bulaşık yıkama makinesi, arazileri havadan sulamak için raylı yağmurlama sistemi gibi birçok proje, geliştirilmek için destek bekliyor.

KASİSLER ELEKTRİK ÜRETECEK
"Sokak aydınlatmaları ve trafik ışıkları için, hazır olan enerji kaynaklarını kullanmadan nasıl enerji üretebiliriz?" sorusuna uzun süre cevap aradıklarını ifade eden proje üreticilerinden Ali Çıyancı, "Bu doğrultuda elektrik üreten kasisleri ürettik. Projemizde, her araç kasislerden geçtiğinde, mekanik enerji elektrik enerjisine çevrilecek. Bu enerji, akülere depolanarak şehir içi aydınlatmalardan, trafik aydınlatmalarına verilecek. Projeye başlama amacımız, dünyadaki enerji kaynaklarının tükenmesi. Daha fazla enerji kaynağı üretme arayışına girdik. İşlek caddelerde bu projeyi uygulayarak, dünyada var olan enerji kaynaklarına büyük destek sağlayacağımızı düşünüyoruz" dedi.

istermisiniz heryeri kasisle doldursunlar :D

tunerrus

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arabamın enerjisinden faydalanılmasını istemiyorum. Ben 4 lira verip benzin alıyorum enerji üretiyorum o enerjiyi kimseye veremem arkadaş :D

alperuzi

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Tümseklerden enerji üretilecek ise herhalde Bilkent Üniversitesi Araplar kadar zengin olur :D

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
:cry:Yandik ki ne yandik, benzin 4tl...simdi adim basi kasis döserlerse hoplamaktan icimiz disimiza cikar birde amortisörler nanay oda cabasi :(
bakin demedi demeyin devlet bu haberi kulak ardi etmez her adima kor bunlari :kop:

falcon_78

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
:cry:Yandik ki ne yandik, benzin 4tl...simdi adim basi kasis döserlerse hoplamaktan icimiz disimiza cikar birde amortisörler nanay oda cabasi :(
bakin demedi demeyin devlet bu haberi kulak ardi etmez her adima kor bunlari :kop:

kanguru gibi oluruz valla zıp zıp...

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Sıkıyorsa kasislerden elektrik yerine benzin elde etseler ya

gokalp

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kasisten geçerken aracın yaktığı benzin noolcak peki ?
Dur kalkta yaktığımız yakıt yakıt sarfiyatımızın büyük bölümünü oluşturmakta bilginize.