Tüy büyüklüğünde bir pislik motoru nasıl etkiler?

omero72

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Geçenlerde yaşadığım bir sorun ve çözümü ilginizi cekebilir.

Benim aracın motoru tamamen bakımlı sorunsuz olduğu halde son aylarda soğuk çalıştırmalarda ciddi zorlanma yaşıyor ve egzosta patlama sesi yapıyordu. Sebebini aylarca araştırdım,

Buji kabloları eskiydi, soğukta iyi iletmiyordur onlar diyerek kabloları yeniledim
Akü 1,5 senelikti, soğukta ateşleme gücü azalmıştır diyerek aküyü yeniledim.
Yağ 3500km'likti, yağ soğukta vıcıklaşmıştır diyerek yağı yeniledim.
ECU reseti mi gerekiyordur dedim, ECU'ya 2 farklı (kalıcı bellek ve uçucu bellek) reset attım.

Hiçbiri fayda etmedi, arabayı bir 24 saat bıraktıktan sonra ilk çalıştırmadaki sorun aynen devam etti.

Sorunu Amerika'da Mazda RX'lerden iyi anlayan bir kişiye sordum. New York City'li o kişi verdiğim tüm bilgiler üzerine kafa yordu, düşündü ve sonunda ESS'yi temizledim mi diye sordu. ESS nedir bilmiyordum, motorun en altında Eccentric Shaft Sensor adlı içi bobin dışı mıknatıs, Wikipedia'da aratsan orda bile adı geçmeyen yarım serçe parmak büyüklüğünde bir parça. Üstündeki mıknatısa yapışan ufak metal parçaları yanlış çalışmasına yol açabiliyormuş. Arabanın altına girip onu söktüm ve nitekim hakkaten ufak metal parçası yapışmıştı:
v2gyd.jpg

Tüy büyüklüğünde bir metal parçası ama çalışmasını bozuyordu. Temizledim.
v2hbl.jpg

temizlemeden önceki egzostaki o patlama sesi, temizleme sonrası ortadan kayboldu ve motor soğukta normal çalışmaya başladı. Videosu:
RX-8 before after ess cleaning - YouTube

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Tebrik ederim kendi işinin ustası olmak kadar güzel başka bir şey olamaz sanırım.

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Geçenlerde yaşadığım bir sorun ve çözümü ilginizi cekebilir.

Benim aracın motoru tamamen bakımlı sorunsuz olduğu halde son aylarda soğuk çalıştırmalarda ciddi zorlanma yaşıyor ve egzosta patlama sesi yapıyordu. Sebebini aylarca araştırdım,

Buji kabloları eskiydi, soğukta iyi iletmiyordur onlar diyerek kabloları yeniledim
Akü 1,5 senelikti, soğukta ateşleme gücü azalmıştır diyerek aküyü yeniledim.
Yağ 3500km'likti, yağ soğukta vıcıklaşmıştır diyerek yağı yeniledim.
ECU reseti mi gerekiyordur dedim, ECU'ya 2 farklı (kalıcı bellek ve uçucu bellek) reset attım.

Hiçbiri fayda etmedi, arabayı bir 24 saat bıraktıktan sonra ilk çalıştırmadaki sorun aynen devam etti.

Sorunu Amerika'da Mazda RX'lerden iyi anlayan bir kişiye sordum. New York City'li o kişi verdiğim tüm bilgiler üzerine kafa yordu, düşündü ve sonunda ESS'yi temizledim mi diye sordu. ESS nedir bilmiyordum, motorun en altında Eccentric Shaft Sensor adlı içi bobin dışı mıknatıs, Wikipedia'da aratsan orda bile adı geçmeyen yarım serçe parmak büyüklüğünde bir parça. Üstündeki mıknatısa yapışan ufak metal parçaları yanlış çalışmasına yol açabiliyormuş. Arabanın altına girip onu söktüm ve nitekim hakkaten ufak metal parçası yapışmıştı:
v2gyd.jpg

Tüy büyüklüğünde bir metal parçası ama çalışmasını bozuyordu. Temizledim.
v2hbl.jpg

temizlemeden önceki egzostaki o patlama sesi, temizleme sonrası ortadan kayboldu ve motor soğukta normal çalışmaya başladı. Videosu:
RX-8 before after ess cleaning - YouTube
bayağı olmadık masrafa girmişsin,bir nevi devir sensoru

omero72

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aslında evet biraz masraf oldu ancak,

buji kablolarını bu sorun olmadan önce zaten satın almıştım, sadece takmamıştım
akü ise son 6 ayda 2 defa marş basmayacak kadar bitmiş ve destek akü ile çalışmıştı, o durumdaki akünün ömrü azalırmış diyorlar, aküyü yenilemiş oldum
yağ ise € çok arttığı halde servisteki fiyatı bayağı düşmüştü, avantajlı fiyattan aldım

Yani bu soruna özel yaptığım masraf ~200TL civarı. Ancak oldukça berbat bir sorundu o yüzden masraf yaptığıma tamamen değdi. Bilhassa gece geç saatlerde arabayla çıkacağım zaman egzostan gelen o patlama sesi komşuları rahatsız ettiği gibi, 2006 model bir araba olarak çok kötü bir imaj da veriyordu.

kaderaniz

Kayıtlı Kullanıcı
07-Antalya
Siteyi ziyaret et
Bir lisan bir insan!

Bir lisan bir Mazda RX-8!

Tebrikler...

Al Paciona

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Forum ruhu budur. Mazdamız olmasada güzel paylaşımları görünce seviniyorum.