Vatandaşı yolmanın yeni yolu Zorunlu BES

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
bu sorgulamada benim çalıştığımın çoğu gözükmüyor ya birde 18 yaş altı 1 ay yatırılmış dönem var ama başlama ve bitiş tarihi aynı gün aynı ayda yapacakları işe:mad:

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Zamanında devlet bizlerden (bordro mahkumları denen kesimden) Tasarruf Teşvik Fonu (NEMA), konut edindirme fonu (KEY), daha eski yıllarda MEYAK (OYAK'a rakip olarak kurulmuştu battı :) ) gibi isimler adı altında zorla para kestiler. Gün geldi bunlara son verildi, orada biriken trilyonlarca paralar çarçur edildi, yıllar sonra komik faizlerle hak sahiplerine iade edildi. İade işlemlerini yapan her iktidar bu tür uygulamaları eleştirdi, yerden yere vurdu. En son KEY ödemesini yapan (bu arada çok kişi KEY ödemesini alamadı, en basiti eşim dünya kadar para ödedi hiç para alamadı) AKP iktidarı bu durumu en fazla eleştiren bir iktidarken şimdi neden BES'e destek veriyor dersiniz? Üstelik önceden, yıllık enflasyonun % 120 olduğu dönemlerde bu tür sigorta yaptıranlara gelir vergisinde % 10 indirim yapılıyorken günümüzde yıllık enflasyonu % 5 olarak ilan eden bir iktidarın BES ödemelerine % 25 destek vermesi ilginç değil mi? Ayrıca devlet kanalı ile kurulan bütün fonların (KEY, NEMA; MEYAK gibi) günümüze kadar gelemeyerek batması göz önüne alınırsa vatandaş neden BES'teki devlet desteğine güvensin?

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
abi o key için annem ve babam ne ok uğraştı anlatamam sadece biri 10 tl aldı diğerine birşey çıkmadı resmen dilrnciye sadakata verir gibi 10 tl konut alınacak sözde orta halli kapı kolunu bile alamıyorsun 10 tlye:(

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
abi o key için annem ve babam ne ok uğraştı anlatamam sadece biri 10 tl aldı diğerine birşey çıkmadı resmen dilrnciye sadakata verir gibi 10 tl konut alınacak sözde orta halli kapı kolunu bile alamıyorsun 10 tlye:(

Benim eşim o zamanlar özel sektörde çalışıyordu ve bekardı, gene Özal'ın icadı olan süper emeklilik için ekstra ödemelerde bulunuyordu. KEY için maaşından yaklaşık 5 sene boyunca (1991 evlendik) yüklü miktarda para kesildi (KEY başlama bitiş tarihleri:1987-1995). Daha sonra siz o zamanlar evli olduğunuz için KEY ödemesini hak etmiyorsunuz dediler, bunu diyen de KEY'den haberi olmayan yeni yetme yetkililer :maden:. O zamanki yasaya göre evli çiftlerden sadece birinden kesinti yapılıyordu, ama bizim durumumuzda olanların (sonradan evlenenlerin) önceden yaptığı ödemeler ise birleştirilip tek hesap altında toplanıyordu, yani 5 sene boyunca kesilen ödemeler deve edilmiyordu :mad:

kRm

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
biraz önce geldim ssk dan ... 2200 tl den gelir testine girip fakir çıktığım için sadece ve sadece 573 TL cik ödeyecekmişim.

amannn padişahımız çok yaşasın (!)

deliveli

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kardeşim abd ye dogru gidiyorsunuz dedi, özel saglık sisteminde sadece acil servis icin bile
şirket ayda $100 istiyor dedi, diş ve göz mesela $200 istiyormuş , komple saglık sigortası aylık $1000 a yakın meblag dedi. ABD de halk o yuzden hastaneye cok az gider parası olan gider olmayan sokakda aileden gelen ev tipi bitki cozumleri , çin tıbbı kullanır dedi.
Sizinde SGK komple kapanacak sonunda komple özel olacaksınız 5-10 seneye dedi.

alperuzi

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Sosyal hizmetin en kralı şu anda Kanadada.

Herkes çok yüksek oranda vergi verir, ancak tüm sağlık sistemi ücretsizdir.

Ben üniversite için ayak basmadan hatta "sigorta yaptıracaksın" demişlerdi. her sene okula kayıt olabilmek için 700 dolar sağlık sigorta parası veriyordum.

Şu anda GSS'den aylık 140 TL mi ne kesiliyor, aynı para yani ama hem aldığın hizmet dandik, hem de kapsam dışı bir ton şey var.

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Şimdi Bu emeklilik kasaları tükenip kaldıramayacak seviyeye gelince Almanyada ek emelilik yasası getirdi. Burda bilmiyorum nasıl yürüyor,mesela Burda çalışanlar maaş bordolarında kesintilerini görüyorlardır.Almanyada mesela maaşımın (şimdi oranı bilmiyorum) %9,5 emekliliğe kesiliyorsa aynı oranda işverenden kesilir,işsizlik sigortası % 5 kesiliyorsa işverenden aynı oran kesilir,sağlık sigortası,ölüm(ölünce ailenden değil masraflar ordan karşılanır ki bu ayda 4 euro dur) artı sağlık yardımı(bu engellilere sizlerin ileride yaşlanınca ev yardımı yardımcı araç aletlerin karşılanması 18 yaş küçüklerin tüm engelli giderleri vs) burdan karşılanır.kusura bakmayın uzun yazıyorum bilgim olmadığından,bilen olursa öğrenmiş olurum. BU şekilde iki taraf yani işveren ve işçi öder ve ileride olacak olumsuzluklarda az maaş değil çok maaş alabilmesi için.tabii genede yaşlılar çoğalınca emekli kasasına giren azalınca devlet millete kendilerini ek sigorta yapmalarını ve bunu vergiden sene sonu düşmelerine yardımcı oluyor.Büyük firmalarda mesela mersedes bosch opel ....gibi firmalar zaten ek emekliliği kendileri ödüyor işcisinin yıllardır. Yani naltmak istediğim burda zenginlerden iş verenden elıyormu devlet aynı kesintileri? yoksa sırf halkın sırtına mı biniyor bu sağlık emeklilik işsizlik sigortalarında? bu konuda bilgisi olan varmı? sanki bana burda işverenlere kıyak halka zulüm gibi geldi de?
gelelim asfalt parasına; Avrupada biz araç vergisini bunun için öderiz,akaryakıt vergilerin bir kısmı buraya akar.yollarda delik vs den oluşacak araç zararlarını belediye öder.Onun için yollar bakımlıdır.Sonçta vergi veriyoruz.Alt yapı sağlam kanalizsasyonlar kaldırmların altında ve insan boyu tüm elektrik gaz telfon hatları ordan geçer asla arızada asfalt kırmazlar.(hoş bizde kaldırım dedikleri ara sokaklarda ya var ya yok var olanda yan ana iki adam geçemez,ah o devlet mühendislerine o planlamayı yapanların yatacak yeri yok hep dua ediyorum hayırlarına)Bizde herdaim aslfat kırarlar sonrada binalardan alırlar.Adama sorarlar ama soran yok; Efendiler araba vergilerimiz nereye gidiyor? bana ne senin günü birlik tesisatları ileriye dönük olmayan altyapından zararı neden ben karşılıyorum diyen yok.onlar bu yöntemle ihaleden pay alıyor çünkü düşünün yandaş firma kaç defa kırıyor yapıyor bunlar hep para,eh tabii de cebe giren harac (pardon ya) hep kötü düşüniyor oldum ülkem gelince :). millet hesap sormaz herdaim adama değil partiye göre belediye seçerse olacağı budur. Almanyada oturdum bir asfaltı değişmeleri en az 10 sene sürer oda artık hava şartlarından kırlma dökülme oluşuyor adamlar yeniden döşüyor bizim burda 6 senede 3 asfalt gördüm yamaları kırıp yenilemleri sayamadım bile :)
Şimdi ben Aracıma vergi ödüyorum senelik veya 6 ayda bu para dünyanın heryerinde asfalt içindir o zaman evlerden neden alırlar? bana ne altyapısını yapmadı ise ve herdaim krıyor yamalıyor ise?

Son düzenleme:

mustaferbil

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
o gss baş belası yahu. okul bitti tık diye başladı işlemeye. 1,5 sene 2,5 bin tl borç çıkıyor. sorsan sosyal devlet derler şu kadar milli gelir derler...

Al Paciona

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yıllar evvel Ankara'da cadde üzerinde bir ev almaya karar vermiştik, tapuya gittiğimizde "eve ipotek konmuş, borç ödenmeden satış yapılamaz" dendi. Mal sahibi kimseye bir borcunun olmadığını ifade etti, araştırmalar sonucu eve asfalt parası nedeniyle belediye tarafından ipotek konduğu çıktı. Yani asfalt parası yasal bir şey olmasa ipotek koyamazlardı. Burada bir ayrım var, neden asfalt parasını sadece caddede oturanlardan alıyorlar, sokakta oturanlar asfalt parası ödemiyor? Sokaklar asfalt değil mi? :mad:
Sokaklardan da alıyor ilçe belediyeleri.
Eğer eviniz köşedeyse ve bir yanı caddeye bir yanı sokağa bakıyorsa iki farklı belediyeye ayrı ayrı ödüyorsunuz.
Hatta metrekareye göre alıyorlar ücreti. Sanki fazla metrekarede otranlar asfaltı daha çok kullanıyormuş gibi......