Vectra B almak istiyorum (2000-2001 1,6)

orucreis YASİN abi neden otomatik şanzuman tercih ediyorsun ? merak ediyorum genelde manuel daha seri daha özgür hamleler daha az sorun çıkarıyor diye biliyorum yanlış mı buda?

orucreis YASİN abi neden otomatik şanzuman tercih ediyorsun ? merak ediyorum genelde manuel daha seri daha özgür hamleler daha az sorun çıkarıyor diye biliyorum yanlış mı buda?

manuelin daha seri olduğu doğrudur. ancak daha az sorunlu olduğu göreceli bir durum. bakımlı bir otomaik şanzıman baş diş ağrıtmaz. şahsen ben çok mecbur kalmadıkça manuel bir araç satın almam. benim otomatik tercih nedenim rahatlığı. özellikle dur kalklarda bir kez daha otomatik şanzımanın doğru karar olduğunu anlıyorum.

ayrıca otomaik şanzımanlarda da kontrol senin elinde. gaza aniden fazlaca yüklenirsen vites küçültür. ayağını gazdan hafifçe kaldırırsan vites yükseltir.

otomatik vites çabuk bozulur mantığı tamamen yanlıştır. yağsız kalmadığı sürece ve adam gibi kullanıldığı sürece bozulmaz. en azından düz vitesliye göre daha çabuk bozulmaz. bende aracımı satabilirsem otomatik vites araç alacağım. konforsuz bir araç hiçbirşeydir :D

opelin bizim arabada kullandığı şanzımanın tek kusuru 4 iler otomatik olması. yüksek hızlarda bir vites daha arıyor. yarı otomatik mondeolardaki gibi 5 ileri otomatik olsaymış müthiş olurmuş.

yalnız opel getrag marka şanzıman kullanıyor :D bulabileceğin en iyi üretici ;) mondeo'da ne var bilmiyorum ama.

mondeolar japon Jatco şanzıman kullanıyor. başarılı derler ama bilemiyorum.

Piyasada sorunsuzca dolaşan, halen saat gibi çalışan, yarım asırı devirmiş bir sürü otomatik araç var. Bir de şimdiye kadar motoru sağır olan otomatik bir araca denk geldiniz mi? Otomatik vitesli araçların motorları nedense daha fazla km yapar ;).

Geri