vectra b otomatik şanzıman yağ filtresi Değişimi

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan sheva77
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

sheva77

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar herkese selamlar merak ettiğim bir konuyu açmak istiyorum!Bulunduğum ildeki opel yetkili servisine şanzıman yağ ve filtremin kaç km değişmesi gerektiğini sordum cevap şu şekilde oldu şanzımanda herhangi bir sorun yoksa yağ değişmez!!!Ayrıca filtresi şanzımanın içinde bulunduğu için şanzıman indirmemiz gerek gibi şeyler söyleyip filtresinin değişimine pek yanaşmıyorlar!Km şu 189 binlerde aracımın benden önceki sahibi şanzıman yağ filtresini hiç değitirmemiş!Yağ Kırmızı renkte değil!rengi hafif koyu kahvemsi bir renk!Çubuğu çekip baktığımda çok küçük küçük köpükler görüyorum benim aklıma eski ve yeni yağ karışmış gibi geldi Küçük Köpüklerden dolayı!Sizlerin Görüşlerini Alabilirmiyim.

Yağını değiştirin uygun olan yağla fakat filtre değişimi için benim aracımda da şanzuman sökülmesi gerekiyor. Bazı araçlarda şanzımanın altından açılıp filtre değişimi kolay oluyor ama bizimkiler sanırım öyle değil.

Yağını değiştirin uygun olan yağla fakat filtre değişimi için benim aracımda da şanzuman sökülmesi gerekiyor. Bazı araçlarda şanzımanın altından açılıp filtre değişimi kolay oluyor ama bizimkiler sanırım öyle değil.
Evet bizim araçlarda filtre içerde ama şöyle bir durum var örneğin benim araçta hiç filtresi değişmemiş hep 4 lt yağ boşaltılıp eklenmiş bu km ye kadar!Yani filtre ne durumdadı bilemiyorum illaki filtrede özelliğini yitirmeye başlamıştır diye düşünüyorum!Çünki Yılların metal tozları vs.filtrenin kirlenmesi gibi bakalım!ben samsundayım ama burada güvenebileceğim bir şanzımancı yok!Önceki aracımda tam otomatik bir araçtı! Çok iyi dedikleri K....oğlu şanzımancıya yağın seviyesini,durumunu kontrol ettiriyim dedim!Bir şey yok bu yağ seni daha götürür dedi! Aracımı o kadar dikkatli kullanmama,park etme dahil ani kalkış ani duruş vs yapmama rağmen!1 ay sonra yolda giderken birgün dikkatli dinleyince kulağıma değişik metal sesleri gelmeye başladı! götürdüm malum ünlü şanzımancıya durumu harfiyen ilettim! bindi aracıma çalıştırdı bir ileri gitti bir geri geldi!!Nasıl anladıysa? yaa bir şey yok normal dedi! oradaki usta! akşam eve gelirken O sesler daha çok çoğaldı tekrar meşhur şanzımancıya götürdüm! bana aynen vatandaş şunu söyledi Yaa boşu boşuna açtırıyorsun şanzımanı!Dedim ben bu metal sesleri duyuyorum!!Ve Açıldı iyi ki açılmış sonuç dişliler sıyırmaya başlamış!!Yani uzun yola vs. gitmiş olsaydım yolda kalırmışım!!Aracımı tamir ettiklerini söylediler !Ve garanti verdiler!Aracımı aldım 2 ay sonra satışa çıkardım!Aracımı alacak arkadaşa da aracın şanzımanın yenilendiğini ilettim!Alacak kişi aracıma bindi dolaştı Şanzıman arızalı dedi!Bende güldüm!Gidelim şanzımancıya ona sor (belki Şanzımanı yenilettiğimi söylememe rağmen bana inanmıyordur) diye düşündüm!Gittik oraya usta dedim arkadaşa şanzımanın yenilendiğini söyledim bana şanzımanın arızalı olduğunu söyledi dedim!Aynen pişkin pişkin olabilir dedi!Sanki şanzımanı o tamir etmedi!!başkası yaptı!!Bu kadar yüzsüzlük görmedim!Yani kısaca hatalı olmasına o kadar da para almasına rağmen yaptığı işin bile arkasında durmadı!!Biraz uzattık lafı bu olay bana ders oldu!! şanzıman yağı ve filtresi bana göre otomatik araç için çok çok önemli!Yani bu yağ seni daha götürür gibi laflara güvenmeyin!!

Son düzenleme:
Tabiki önemli aksini söylemiyorum zaten. Bir arkadaş şanzıman dışında bir filtre taktırmıştı ekstra olarak. İsterseniz bir inceleyin.

Tabiki önemli aksini söylemiyorum zaten. Bir arkadaş şanzıman dışında bir filtre taktırmıştı ekstra olarak. İsterseniz bir inceleyin.
Taşekkür ederim değerli bilgileriniz için.Şanzıman dışı filtre uygulaması yapan arkadaşa nasıl ulaşabiliriz acaba uygulamayla alakalı foto vs varmı?

Geri