Vectra B Vitese Geçmiyor

kaanhkn

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Öncelikle Selamın Aleyküm. Şu şekilde özetleyim. Dün mecburi olarak aracımla 100m yarım debriyaj ile geri geri çıktım ve felaket şekilde koku ve duman yükseldi (balata kokusu). Neyse düzlüğe çıkınca duman kesildi. Yola çıktığımda debriyajın tam bırakmadığını, vitese atarken debriyajtan ayağımı çeksemde boştaymış gibi gaz verdiğini fark ettim. Baskı balata dedim önce. 1 saat filan durdum sonra yeniden yola çıktım ve gayet normale dönmüştü. Bugün de şehir içinde hiç sorun yaşamadan kullandım. Akşam üstü eve dönerken 3. vitese atamadım daha sonra 2 ve 4 denedim yine vites geçmedi. Stop edip basınca bütün viteslere geçiyor ve kalkış yapıyor 2ye de geçiyor ama 3e geçmiyor sonrasında hiç bir vitese geçmiyor. Ve en son evin önüne geldiğimde debriyaj tamamen boşa çıkmıştı. Sizce neyden yapar baskı balata mı ki ?

NOT : 3 ay önce debriyaj üst merkez değişti.

seef1991

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kardeş Öncelıkle Gecmıs Olsun Masrafıın Sımdıden Söyleyeyım bayagı Fazla Arabanın Sanjımanı Inecek Orda Bulunan Dıslılerı Kırılmıs Olsa Gerek Veya En Iyı Ihtımak Vıtes Kutusu İnş. Ucuz Bır Sekılde Cıkarsın Isın Icınden

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kardeş Öncelıkle Gecmıs Olsun Masrafıın Sımdıden Söyleyeyım bayagı Fazla Arabanın Sanjımanı Inecek Orda Bulunan Dıslılerı Kırılmıs Olsa Gerek Veya En Iyı Ihtımak Vıtes Kutusu İnş. Ucuz Bır Sekılde Cıkarsın Isın Icınden

dişlimi? adam duman cıktı koku geldi yazmış. lütfen yanlış bilgiyi kesin bir dille yazmayalım ;)
sorun %99 baskı balata... balatalar ısınınca koku yapar. sonrasında zorlanmaya devam ederse yada kaçırmaya kendini bitirir.
kaydıra kaydıra volant yüzeyini balata yüzeyini ve baskı yüzeyini ısıtıp metalin özelliğini kaybetmesine balatanında yanmasına sebepolur...bir süre böyle kullanılıncada ayırmaz hale gelir ve vitesler geçmez...ve genelde araçta yürüyemez hale gelir....
baskı balata set halinde değişmeli... bilya yüksek ihtimal değişmeli... volan yüzeyi taşlanmalı...

seef1991

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
dişlimi? adam duman cıktı koku geldi yazmış. lütfen yanlış bilgiyi kesin bir dille yazmayalım ;)
sorun %99 baskı balata... balatalar ısınınca koku yapar. sonrasında zorlanmaya devam ederse yada kaçırmaya kendini bitirir.
kaydıra kaydıra volant yüzeyini balata yüzeyini ve baskı yüzeyini ısıtıp metalin özelliğini kaybetmesine balatanında yanmasına sebepolur...bir süre böyle kullanılıncada ayırmaz hale gelir ve vitesler geçmez...ve genelde araçta yürüyemez hale gelir....
baskı balata set halinde değişmeli... bilya yüksek ihtimal değişmeli... volan yüzeyi taşlanmalı...

Valla Ortak Ben Dusundugumu Yazmıstım Ama Senınkı Mantıklı Geldı Dogru Olma Ihtımalı daha Yuksek

hasanmustafa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
öncelikle geçmiş olsun
yarım debriyaj + koku + duman
büyük ihtimal baskı ve balataya zarar vermiş
inşaallah kısa sürede halledersiniz

kaanhkn

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Öncelikle ilgilendiğiniz için teşekkür ederim. Bugün bir usta getirdim arabanın yanına. Debriyaj tam boşta değil ama vitese de geçmiyor çalışınca. Debriyaj üst merkez gibi görünüyor, yeni değişti garantiden değiştirirler dedi. Baskı balata da ayrı bir durum tabi. Yarın arabayı sanayiye götürecem ama bu şekilde nasıl yürür bilmiyorum. Sanayi 3-4 km zaten. Boşuna çekiciye para vermek istemiyorum. 1. viteste kalkış yap, deviri ayarlayınca vites değiştirirsin zaten dedi usta. Yarın bakacağız artık nasıl olacağına.

kayıboyu11

Kayıtlı Kullanıcı
26-Eskişehir
Siteyi ziyaret et
Belli ki baya zorlamışın arabayı. Şanzıman dişli işi hikaye sakın elletme
En kötü ihtimal baskı balata değişir düzelir debriyaj merkezi ne bişey diyemem

kaanhkn

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar arabayı sanayiden çıkardım. Baskı balata değişti. Yine de buna şükür diyelim artık :)