vectra c klima sorunu çok ilginç :)

merdem

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar 2006 makyajlı kasa vectra c kullanıcısıyım.Arabamı seviyorum.Geçen yaz klima ile ilgili bir sorun başladı.Çok önemsememiştim.Bu yaz memlekete giderken klima beni delirtti diyebilirim.Sorun şöyle,Klimayı istediğim dereceye ayarlıyorum.Başlangıçta çok güzel soğutuyor fakat sonra sürücü tarafındaki ızgaralardan sıcak hava gelmeye başlıyor.Mesela 2 dk.soğuk 1dk.sıcak üflüyor.Yolcu tarafında hiç bir sıkıntı yok sürekli soğuk üflüyor.Ama bir süre sonra tüm ızgaralardan içeriye buhar atmaya başlıyor.Sanki arabanın içinde mangal yanıyor.Yolu görmek bile zorlaşıyor.Bunun sebebi ne olabilir.Görüşlerinizi bekliyorum.

Ekli dosyalar

• Screenshot_2014-06-28-23-52-56.jpg
    Screenshot_2014-06-28-23-52-56.jpg
    15.9 KB · Görüntüleme: 78
  • Screenshot_2014-06-28-23-53-40.jpg
    Screenshot_2014-06-28-23-53-40.jpg
    15.1 KB · Görüntüleme: 71

omero72

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Buhar soğuk ve sıcak havanın bir araya gelmesi ile oluşan şey ise klimaya bir şekilde dış ortam havası değil de, motorun radyatör sisteminden gelen sıcak hava geliyor olabilir. Bu da, klimayı AC moduna çevirsen bile radyatörden sıcak hava gelmeye devam etmesi ile mümkün. Yani ısıtma/klima düğmesi ve onun ardındaki elektronik ve mekanik aksamlarda bir arıza olabilir.

merdem

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Evet klima açıkken bir şekilde sisteme ara ara sıcak hava karışıyor.Bu nedenle buhar yaptığını düşünüyorum.Sadece sürücü tarafına sıcak hava gelmesini anlayamıyorum.

omero72

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Soğutma sisteminin sürücü tarafındaki çıkıştan karışıyor olmalı sıcak hava. Ve sürücü tarafını doldurduktan sonra yolcu tarafına doğru genişliyordur.

merdem

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Nasıl tamir edilir.Göğüsün komple sökülmesi mi gerekiyor

NuRo

Kayıtlı Kullanıcı
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
Hocam ayni sikinti gecen sene antalyay giderken benim basimada geldi sorun dis ortam ile ic ortam arasindaki sicaklik farki cok fazla olunca klimanin gigus icerisindeki evaperatorunun buzlamasi. Buzlayimca klima kendini koeumaya aliyor ve ac devresi kapaniyor. İceriyede o sekilde bi buhar geliyor buzun uzerinden sicak hava gectigi icin. Hatta o buz eriyence on sag koltugun paspasinin altinda hali islanmisti. Sizde orayi kontrol edin bence. Eriyen buzun suyu oraya akmis olmasi lazim

merdem

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Olabilir ama bende ac devresi kapanmıyor.Sürücü tarafı hariç diger taraflar normal soğutuyor.Benim olduğum taraf bir sıcak bir soğuk üflüyor.yorumun için teşekürler.

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sorun klima sensoru şoför kısmında arıza var yani sensor arızası,yani direnç diyorsunuz o tamir edilmesi lazım.sensor biri sağ biri sol olmak üzere ayrı dereceye ayarlamaya yarar sende şoför kısmı direci bozuk elektrikciye göster,inşallah anlatabilsim ;)