yağ eksiltiyor

mustafa43

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba tüm forum üyeleri aracımla ilgili bı sıkıntım var onu biraz açayım bilgisi olan arkadaşların yardımlarını bekliyorum.aracım 98 model opel vectra b kasa 2.0,16v 3000 km veya 4000 km arasında yağ eksiltmesi yapıyor ortalama 800gr ile 1000 gr arasında araç lpg li ustaya ilk kardeşim sormuş demişki pistonlar yağsız kaldığı için yapıyodur demiş.Aradan bir ay geçti ben gidip sorduğumdada sekman atmamız gerekiyor dedi öncekinde böyle söylemişsiniz kardeşime dedim yok dedi sekman atmak gerekir dedi aracım km si 138 binde şasırdım kaldım yorumlarınızı bekliyorum.

lpg kaynaklı olduğunuda bilmiyorum şaşırmış bir durumdayım ustanın dediği gibi sekmansa işimiz kötü sanırım.

4000 km ye 800gr yağ eksiltmesi bence normal. yag eksiltme degerleri kitapcıklarda vardı sanırımama suan bulamadım. sekman falan gerektirecek bişey yok bence

verdiğin bu eksiltme değeri, bu yaştaki araca ve lpg ye bakılırsa normal.. zaten kullanma klavuzunda da yanlış haıtrlamıyosam bin km de 0.6 litre eksiltir yazıyodu.
eksiltme konusunda sana bi tecrübemi paylaşayım. arabama kaliteli 80-90 tl lik yağ koyduğumda eksiltme senin verdiğin değerlerde oluyodu hatta geçiyodu.
son 2- 2.5 yıldır piyasada satılan 35-40 tl lik gm yağları var. onlardan kullanıyorum yağ yakma oranı ciddi düştü. (6 bin km de 0,5 litre ekledim)
o yüzden arabanda sadece yağ eksiltme varsa fazla dert etme, yola devam. eğer güç kaybı, yağ yakma vsss olursa sorun var demektir..

ksk nın dediği doğru normal yağ kullanacağına Gm nın 10-40 lık yağını al yeterli olur ki zaten gm nin 1-40 lık yağı ildiğim kadarıyla yağ yakan araçlar için üretildi

bahadırın dediğine katılıyorum ve subap lastiklerine baktırmanızı öneririm...benim önceki vectram da sizin dediğiniz değerlere yakın yakıyordu ve motor ustasına servise falan gittiğimde gerekyok bin deniyordu...sebep diye sorduğumda subap lastikleri cevabını alırdum...

ecotek motorlar yağ eksiltmez motorun uzun ömürlü olması için yağı kullanır arkadaşların dediği gibi bu değerler kitapçıkta var. Kullandığın yağa görede miktarlar değişir. aracını çok bilen ustaların eline teslim etmeden önce yetkili servise bir sor

ecotek motorlar yağ eksiltmez motorun uzun ömürlü olması için yağı kullanır arkadaşların dediği gibi bu değerler kitapçıkta var. Kullandığın yağa görede miktarlar değişir. aracını çok bilen ustaların eline teslim etmeden önce yetkili servise bir sor

bu ne demek ki?

benim aracım 218000km'de ve yağ eksiltme mobil1 markasını kullandığımda neredeyse "0". şimdi benim motorum sağlıksız mı? :cool:

bu ne demek ki?

benim aracım 218000km'de ve yağ eksiltme mobil1 markasını kullandığımda neredeyse "0". şimdi benim motorum sağlıksız mı? :cool:

Aynı şekilde 15.000 km de Mobil1 ile değişirdim, 160.000km boyunca 15.000km de sadece yarım litre eksiltirdi. Araçları Yağ yakıyor belli, sahibi kabullenmemek için normal, opel yakar, ecotec yakar, yağlar diyor. Yada boğaz temizliği kronik sorunludur der. Alakası yok 3 ecotec araca 0 sahip olarak 400.000km üstü yol yaptım hiçbiri yağ yakmadı. Boğazları hep tertemizdi. Ya 2. el alınan aracın km. doğru değildir, yada önceki sahibi bakımlarını atlamış, açık yağ vs. hor kullanmıştır.

Geri