yağ eksiltiyor

evet gerçek konuya gelince ben bir miktar eksiltiyor diye biliyorum. bu işi bilen bir uzman aydınlatırsa memnun olurum

normal mi bilmem ama motor açtırmaya hiç gerek yok

verdiğin bu eksiltme değeri, bu yaştaki araca ve lpg ye bakılırsa normal.. zaten kullanma klavuzunda da yanlış haıtrlamıyosam bin km de 0.6 litre eksiltir yazıyodu.
eksiltme konusunda sana bi tecrübemi paylaşayım. arabama kaliteli 80-90 tl lik yağ koyduğumda eksiltme senin verdiğin değerlerde oluyodu hatta geçiyodu.
son 2- 2.5 yıldır piyasada satılan 35-40 tl lik gm yağları var. onlardan kullanıyorum yağ yakma oranı ciddi düştü. (6 bin km de 0,5 litre ekledim)
o yüzden arabanda sadece yağ eksiltme varsa fazla dert etme, yola devam. eğer güç kaybı, yağ yakma vsss olursa sorun var demektir..
araç yağ yakmıyorsa ve yağ eksiltiyorsa sorun vardır bence. çünkü yağ yakmıyorsa bir yerden yağ kaçırıyordur ki yağ eksiltsin. Opeller yağ yakar. hele bir de araç lpg'li olunca daha fazla yağ yakar. eğer aşırı derecede yağ yakma yoksa herhangi bir masraf yapmadan kullanmaya devam edilmedli bence. tek çaresi motora sekman atmak. o da 700-800 lirayı bulur.

Her araç motor hacmine göre yapısına göre piston yüzüklerien göre az veya çok yakar... piston yataklarının arasındaki filim yağ patlamada nereye gidiyor sanıyorsunuz? her araba yağ yakar bu 1000km 100ml olur yeri gelir motorun eskimesine göre 1000km 0.5 litre olur...hiç yağ yakmazsa asıl sorun burda aşınma olacak motor erken gidecektir...yağ eksiltmede piston subap contaları gibi yağ kaliteside önemli faktör bu arada...
yağı ölçmek de önemli fazla yağ koyarsın bunu atar,birde kısa mesafe kullanımda kondens suyu birikir buda yağ seviyesini yüksek gösterir şehir içinde arabam yakmadı dersin uzun yolda birden seviye düşer paniklersin halbuki araç yağ yakıyorsu azda olsa ama kısa mesafe kondens suyu seviyeyi yüksek gösterir uzun yolda buhar olur seviye düşer.
birde çiğ yakıt yağ eksilmesinde etkenlik yapar...
yani yağ yakmak sağlıklı zaten olması gereken de budur ha bu 10000 de 350 ml olur veya 1.5 litre ama yakar yani piston yataklarını yağladığı ince filim yağ ateşleme ile yakıt ile birlikte yanar.
sorun 1000km 1 litreye yaklaşınca sorun olur o zaman kadar kafaya takmayın bece.

Her araç motor hacmine göre yapısına göre piston yüzüklerien göre az veya çok yakar... piston yataklarının arasındaki filim yağ patlamada nereye gidiyor sanıyorsunuz? her araba yağ yakar bu 1000km 100ml olur yeri gelir motorun eskimesine göre 1000km 0.5 litre olur...hiç yağ yakmazsa asıl sorun burda aşınma olacak motor erken gidecektir...yağ eksiltmede piston subap contaları gibi yağ kaliteside önemli faktör bu arada...
yağı ölçmek de önemli fazla yağ koyarsın bunu atar,birde kısa mesafe kullanımda kondens suyu birikir buda yağ seviyesini yüksek gösterir şehir içinde arabam yakmadı dersin uzun yolda birden seviye düşer paniklersin halbuki araç yağ yakıyorsu azda olsa ama kısa mesafe kondens suyu seviyeyi yüksek gösterir uzun yolda buhar olur seviye düşer.
birde çiğ yakıt yağ eksilmesinde etkenlik yapar...
yani yağ yakmak sağlıklı zaten olması gereken de budur ha bu 10000 de 350 ml olur veya 1.5 litre ama yakar yani piston yataklarını yağladığı ince filim yağ ateşleme ile yakıt ile birlikte yanar.
sorun 1000km 1 litreye yaklaşınca sorun olur o zaman kadar kafaya takmayın bece.

Selim Hocam 1000km de 1 ltyi geçen yağ yakmalarında motoru açmak gerekir diye düşünüyorum. Şimdi benim aracım o sınır değeride geçti. Öncelikli olarak üst takım conta grubuyla başlanacakmış diye duydum. Bu motor açma ve arkasından oluşabilecek kötü senaryolar nelerdir??
Bana maliyeti ne kadar olur üç aşağı beş yukarı?

Bizde gram yağ eksilmesi yokken LPG kit montajından sonra yağ eksilme sorunu baş gösterdi. Bunun nedeni nedir? Aracın bakımı damuntazam yapılıyor?

Bu soru benimde aklıma gelmişti, sonradan belki lpgnin yanma sıcaklığı benzine göre daha yüksek olduğu içindir diye düşünmüştüm.

HTC cihazımdan gönderildi.

bu kadar kafaya takmayın bence, gidin önce bir kompresyon testi yaptırın değerler normal çıkarsa motorun iyi demektir. ardından yağ eksiltebilecek diğer noktalara baktır. üst ve alt contalara(özellikle üst kapak contası) ve sübap lastikleri. sübap lastiklerin kötüyse sabah ilk çalışmada biraz mavi duman atar. geçmiş olsun umarım çözüm bulursunuz.

Bizde gram yağ eksilmesi yokken LPG kit montajından sonra yağ eksilme sorunu baş gösterdi. Bunun nedeni nedir? Aracın bakımı damuntazam yapılıyor?

LPG kuru yakıt olduğundan dolayı yağ yakma yapabilir. çok fazla değilse sıkıntı olmaz. lpg li araçlarda az miktarda yağ yakma olabilir. bende 2. sene oldu lpg takılalı henüz yağ yakma sorunu yaşamadım ama lpg kullanana arkadaşlar kontrol etmemde fayda olduğunu yağma bir miktar azalma olabileceğini söylemişti.

Bence de yağ yakma/motor durumu olayında en iyi şey kompresyon testi yaptırmak. En azından silindirlerde kaçak olup olmadığı öğrenilebilir.

Geri