Yağ ömrünün erken azalması hakkında.

qokhan1

Kayıtlı Kullanıcı
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
Yağ işi çok karmaşık bir konu,Partikül kirlenmesi , viskozite , su oranı vb. gibi bir dünya faktör yağ ömrünü ( kaliteli kullanım süresini) kısıtlıyor. Filtre mikron aralığı ve yağın reçetesi çok önemli ( Asidiklik, baziklik, katkılar, ısıya ve sürtünmeye tepkisi, ısının vizkoziteye etkisi vb..vb..).
Tanıdığım merdiven altı sayılmayacak boyutta yağ üretimi yapan bir firma var, biraz sohbet ettik sordum abi piyasan nasıl, kime satıyorsun dedim, resmi servislere deyince şaşırdım, nasıl yani dedim ; araç zaten servis garantisi altında dedi , bizim yağın ömrü sadece daha kısa detay bilmeyen kullanıcının haberi dahi olmaz dedi... Vay arkadaş dedim...
Yağın kalitesiz olma durumu oldukça yüksek ama servis bakımı sonrası ömrü %100 görmediyseniz, bahsettiğiniz sürede/km de değişim istemez, çünkü ömrü sınayacak bir tertibat yok. Beklemek lazım bence de

UrTR

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Siz o km.Olayına takılmayın..Bence Km.veya yılını bekleyin..İçinizde şüphe varsa,düz bir zeminde motor soğukken yağ çubuğun bir kez alın ucunu silin tekrar çubuğu aldığınızda iki parmak arasında kayganlığı ve kıvamı gitmişse(parmaklarınız açtığınız zaman hafif uzaması lazım)bence değiştrin..Bunlar yoksa dediğim gibi yılı veya km.sini bekleyin..(10 bin veya 1 yıl)..

Motor soğukken deneyeceğim o kayganlık hissini. Bakalım sonuç ne olacak.

Yağ işi çok karmaşık bir konu,Partikül kirlenmesi , viskozite , su oranı vb. gibi bir dünya faktör yağ ömrünü ( kaliteli kullanım süresini) kısıtlıyor. Filtre mikron aralığı ve yağın reçetesi çok önemli ( Asidiklik, baziklik, katkılar, ısıya ve sürtünmeye tepkisi, ısının vizkoziteye etkisi vb..vb..).
Tanıdığım merdiven altı sayılmayacak boyutta yağ üretimi yapan bir firma var, biraz sohbet ettik sordum abi piyasan nasıl, kime satıyorsun dedim, resmi servislere deyince şaşırdım, nasıl yani dedim ; araç zaten servis garantisi altında dedi , bizim yağın ömrü sadece daha kısa detay bilmeyen kullanıcının haberi dahi olmaz dedi... Vay arkadaş dedim...
Yağın kalitesiz olma durumu oldukça yüksek ama servis bakımı sonrası ömrü %100 görmediyseniz, bahsettiğiniz sürede/km de değişim istemez, çünkü ömrü sınayacak bir tertibat yok. Beklemek lazım bence de

Reis yağ değişimi sonrasında yağ ömrünü %100 olarak gördüm kendim sıfırladım. Dediğim gibi ben akü kutup başının sökülmesinden kaynaklıdır diye düşünüyordum ama birkaç kişi sürekli motor soğuk kullanıyorsan erken biter yağın ömrü demişti. Benim evimle işim arası 4dk sürüyor mesafe 4km =)

Berkin

VIP Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
servisin dediği 15bin km olayına içim rahat etmiyor. Araba servise gideli 8 ay olmuştu. KM olarak 9500 km yapmıştım. Yağ simsiyah olmuştu değiştirdim. Artık ayda bir yağın durumunu kontrol ediyorum.

---- Seri mesaj engellendi. Mesajlar birleştirildi. (Opel Forum) ----

Motor soğukken deneyeceğim o kayganlık hissini. Bakalım sonuç ne olacak.

Reis yağ değişimi sonrasında yağ ömrünü %100 olarak gördüm kendim sıfırladım. Dediğim gibi ben akü kutup başının sökülmesinden kaynaklıdır diye düşünüyordum ama birkaç kişi sürekli motor soğuk kullanıyorsan erken biter yağın ömrü demişti. Benim evimle işim arası 4dk sürüyor mesafe 4km =)
Hocam o gösterge ya km bakar yada yıl. Eğer hızlı bir şekilde düştüğünü düşünüyorsan göstergeyi baktır derim servise. Yağın gerçekten bozulduysa bile o gösternin umrunda değil :)

Son düzenleme:

tuleybihayat

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Herkes'e selam.

Aracımın yıllık bakımını 2017 ekim de yaptık yani 5 ay olmuş ama bugün baktığımda yağın kalan ömrü %23 gösteriyor. Km olarakta doldurmam mümkün değil çünkü aracı alalı 10 ay olmuş toplamda 9bin km yol yapmışım.

Bildiğim kadarıyla yılda bir veya 15bin km de bir bakım oluyordu.

Dün akü kutup başını sökmüştük o yüzden yağın kalan ömrü bu şekilde gözüküyor olabilir mi?
https://otomobilteknoloji.blogspot....-seviye-gostergesi-yag-seviyesi-ne-kadar.html

https://otomobilteknoloji.blogspot....basinc-sensoru-gorevi-yag-musuru-arizasi.html

D5503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

sark

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sayın urtr gördüğüm kadarıyla kimse bu konuyu bilmiyor dizel otomatik mokka kullanan biri olarak
1. yaptığın km
2. yaptığın devir
3. aracın boşta çalışması(yoğun trafik)
4. turbonun devreye girme yoğunluğu
bütün bunlar yağ ömrünü etkiliyor kendim araştırdım. ne servisler nede türkiye opel bu konuda hiç birşey bilmiyor
bir kişi ağzından kaçırdı birdahada ısrarlarıma rağmen konuşmadı

• Beğen
Tepkiler: Hasip