yağlı amortisör ile gazlı amortisör arasındaki fark?

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan Vectrali
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Bizim arka ikisindende amortisörlerin patlak oldğunu söyledi servis elemanı ve gösterdi,amortisörün ortasından yağ akmış bi tarafta daha fazla akıntı olmuş.Bu gazlılarda da bi miktar yağ var diye biliyorum ben.tam olarak nasıl??

o zaman gazlı amortisörlerde patladığında yağ akıtıyor.peki hangisi daha sağlam ve uzun ömürlü...

gazlı ve yağlı amortisör diye bir şey yokdur esasen bütün amortisörlerde yağ vardır çünkü.. sadece biri yağ basıncı ile calısır digeri gaz basıncı ile calısır calısma prensipleri farklıdır..
amortisör yol gürültüsü yaptırmaz yani amortisörün patlak olması ile yol gürültüsü başka şeylerdir çoğu zamanda yol gürültüsü yanlış lastik seçimi ile ilgilidir.. amortisörün görevi aracin yaylanma hareketini minumuma indirmekdir kaldıki amortisörün patlak olduğunu usta olmanıza gerek yok araba lifte kalkdımı sizde anlarsınız amortisörden yağ sızıntısı varsa yağ lekesi varsa amortisör patlamışdır..
netice gazlı ile yağlı amortisör arasında fazla bir fark yokdur ama gazlı akışkanlığı yağlıdan hızlı olduğu için daha hızlı tepkime verir ve daha uzun ömürlüdür.. gazlı amortisörün tepkimesi hızlı olduğu için biraz serttir sertliğinin nedenide budur..

Konuyu güncellemek gerek işi ehli arkadaşlar fikirlerini beyan ederse güzel olacak. Yakın zaman içinde bende değişime gideceğim. Burada yazılan fikirler çok önemli benim içinde.

Bende gördüğümü söyleyeyim. 3 yıl kullanmış olduğum ve sorunları sebebiyle sattığım 97 model Tigranın ön iki amortisörü yağ kaçırıyordu yani yayların arasından tekere doğru sızıntı vardı ve ustalar önler gitmiş yağ kaçırıyor demişti. Buna istinaden Tigranın orjinalinin yağlı olduğunu düşünüyorum ve süspansiyon olarak çok sert ve konforsuz olduğunu söylememe gerek yoktur sanırım. Bu da yağlı amortisörün konforsuz olduğu anlamı oluşturmuştu bende.

Geri