Yardım!!teleflex gfı& lpg geçme sorunu

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan 06kpr19
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
kesinlikle termostat ile alakalı değil. termostat arızasında araç slindirlerden birini iptal eder. ve gaza geçtikten sonra 3-5 km sonra aracı tekletir. termostat arızasından dolayı depodan eksi(-) olarak gelen gaz ısınamaz ve yanmaz. ayrıca termostat arızasında aracın kaloriferide yeterli şekilde ısıtmaz ılık ya da soğuk üfler.
benzer arıza benim aracımda da oldu ( 2008 vectra c) lovato lpg ile araç kış günlerinde 3-4 km sonra lpg ye geçiyor. götürdüm bilgisayardan ayarı yapıldı motor sıcaklığı 25' dereceye ayarlıymış 20 dereceye düşürdü. sıkıntı yok şimdi.
ufak bir bilgisayar ayarından sonra normale dönecektir.
umarım yardımcı olabilmişimdir.
saygılar.

Nasıl kesinlikle termostat ile alakalı değil diyebiliyorsunuz ?
Eğer termostat açık kalıyor ise motor ilk calıştırdığında radyotördeki suyu da ısıtmak zorunda kalır. bu da motorun geç ısınmasına neden olduğundan araçın gaza geçme süresini uzatır.

Bir de bu termostat arızasında silindirlerden biri nasıl iptal oluyor ?....bunu biraz açıklar mısınız ?
Termostat arızasının en basit teşhisi;
sabah soğuk motoru çalıştırırsınız. araç ısınmaya başlar. elinizle radyatörün sıcaklığına bakarsanız eğer araçın ısınmasına paralel radyatörde ısınıyorsa termostat acıktır.
Bir diğer yol ise motorunuz sıcak iken eğimli veya yokuş aşağı giderken (atıyorum 80 km ile) aracı boşa attığınızda motor sıcaklığı 80-70 altına düşerse ve mesafe uzadıkça motor sıcaklığının düşmesi devam ederse termostat açıktır...
saygılar

Dedigin gibi bu sabah benzinde kaloriferi acmadim daha cabuk gecti ilginc ama iyi fikirmis tsk

lpg beynine giden su kalorifer hortumundan alınıyor ;) kaloriferi açarsanız suyu soğutacağından lpg beyninin ısınmasına engel olursunuz...

Geri