yeni cikan araclarin yakit tüketimi

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan copcu06
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

copcu06

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaslar yeni cikan araclarda (benzinli) yakit olarak cok az yakiyor,görünüyor.örnegin focus 4.6 yaziyor bunlar normal kullanimda hadi 5.lt yaksin bukadar az yakiyorsa dizel e ne gerek var.yoksa fazlami yakiyor.ben senede assagi yukari 20bin km yapiyorum.diselmi benzinlimi ?

Son düzenleme:
Yeni model araçlarda Start-Stop teknolojisi var, yakıtta %10'a kadar tasarruf yapıyor.
Bir de duyduğum bişey; bu arabaların test sürüşleri, eğimsiz dümdüz yollarda sürekli 90 km/h sabit hızda yapılıyor. Zaten bu şekilde en az değere ulaşılıyor. Orda yazan değerler böyle bir yolda ulaşılan değerler.

Bahsettiğiniz değer uzun yol değeri olsa gerek. Şehiriçi yoğun trafiğinde start-stop bile olsa o kadar az yakması imkansız bence, üstelik benzin!

---------- Yeni Mesaj eklenme zamanı: 19:05 ---------- Önceki Mesaj zamanı: 18:58 ----------

Ayrıca araştırdım biraz bahsettiğiniz aracı, Ford'un ürettiği 1.0'lık motor kendisi.
En aşağıda değerler mevcut.

jh89.jpg

kullananların verilerine bakın derim öyle firma atmalarına değil, avusturyadasınız bilirsiniz ADAC in bu konuda yazısı mevcut ki otomobil firmaları müşterileri kandırıyor hatta isim vermeyeceğim ünlü otomobillerin %30 varan sapmaları anormal diye.Bu konuda Alman hükümetini göreve çağırmış idi :)
şu an ford 1.0 ecoboost un 8,5 litre yakıyor diyenler bile var tabii nasıl ve hangi şartlarda kullanıldığına bağlı.

Firma testleri hava 40 derece sıcaklıkta,mükemmel kaymak asfalltta,rüzgar arkasından eserken 50 kg lik bir test şoförü ve mükemmel ötesi bir yakıtla yapıldığı icin biraz sapmalar olabiliyor :):):)

bence fabrika verileri uzun yol olarak gayet doğru.3 aracımdada yakıt tüketimi verilerle tutuyordu :)

Benim Combo'nun şehiriçi fabrika tüketim değeri kitapçıkta 6,1 litre/100km.
Son hesapladığımda şehiriçi 5,3 litre/100 km değerini yakalamıştım.

Aracın yakıtında herşey çok önemli.
Mesela Kayseri düz bir mekan, trafik fazla yok, yokuş yok.
Aracın lastikleri, aldığın yakıt, hava durumu ve en önemlisi aracı kullanış biçimi çok önemli.

Yeni passat 1.6 tdi bir depo ile 2bin küsür km yaptigini okumustum.inanilacak gibi deyildi.ilerde dusunmuyo deyilim.arastirmam lazim.mesela ben.gurbetciyim yazlari araba ile geliyoruz.enson geldigimde asagi yukari bin euro yakit tutmustu bes hafta icinde.acaba bu yeni passatlar ici dolu iken yolda nasil 1.6 disel 105 bs

Her zaman fabrika verileri üzerine ben 2 TL daha eklerim. Neden? Arkadaşlar zaten söylemiş yol hava şartları falan filan ben özellikle kendi kullandım araçlar da her zaman özellikle ilk kalkış ve ani hızlanmalar da ve vites değişimlerinde aşırı şekilde devir almasını tercih ederim. Öyle cenaze aracı gibi araç kullanmak bana göre değil.

Benim fabrika verilerine göre şehir dışı ortalama 4.0 görünüyor ama geçen gün 85-90 km/h aralığında 5. viteste 1.900-2000 devir/dakika aralığında yaklaşık 25 kilometre kullandım ama 4.6'nın altına inemedim araç 137.600 kilometre oldu tabiki sıfır ayarında olmaz ama bencede kesinlik ifadeli değil biraz yanılma payı oluyor . Ben 4 kere kırmızı ışığa yakalandım ama hep otobüs arkasında gittim rüzgar yönünden avantajlıydım yinede 4.6 son haddi oldu. Bence malı satmak içinde biraz göz boyama yapılıyor.
Konuya ek: Bu değerler camlar ve klima kapalı şekilde yapıldı.
GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3 aydır antalyada yaşıyorum 10 lt olan ortalamam 13.5 e çıktı. bir lamba 3 dakika boyunca kırmızı yanarmı ya! getirsinler start stopsuz aracı burda ölçsünler göreyim ekonomikmiymiş...

Geri