0 Araç icin deneyimlerinize ihtiyacim var?

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan Omer9
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Elde kaldı pejo motorlu astra k, onu da kaçırırsak 308'in kopyası bir astra L belki.
Hocam pejo motorları hem yakıt tasarrufu hemde sorunsuzluk olarak piyasada ün yapmış bir motor, neden üzüntü duyar gibi yazdınız ki bunu. Ayrıca pejo tasarımları bana çok güzel geliyor tek dezavantajı Fransız olması. Hatta astramı almadan bir kaç ay önce pejo 508 yada citröen c5 almak için çok araştırmıştım ancak 2. el değer kaybından ötürü elden çabuk çıkabilecek bir araba olsun diye astra aldım, yoksa içimde bir uhtedir hala :)

• Beğen
Tepkiler: Cemil
Hocam pejo motorları hem yakıt tasarrufu hemde sorunsuzluk olarak piyasada ün yapmış bir motor, neden üzüntü duyar gibi yazdınız ki bunu. Ayrıca pejo tasarımları bana çok güzel geliyor tek dezavantajı Fransız olması. Hatta astramı almadan bir kaç ay önce pejo 508 yada citröen c5 almak için çok araştırmıştım ancak 2. el değer kaybından ötürü elden çabuk çıkabilecek bir araba olsun diye astra aldım, yoksa içimde bir uhtedir hala :)

Açık konuşmak gerekirse 3008 ve 5008 tasarımına bayılıyorum. Bunu çizen tasarımcı muhtemelen kör oldu :) Diğer bir konu fransız araçların az yakıt konusunda ün yapmış olmalarıdır. Ben bunu biraz araçların hafifliğine bağlıyorum. Alman grubu araçlar dikkat ederseniz hep ağırdır, ancak fransız grubu araçlar genelde alman rakiplerine göre daha hafiftir. Buda yakıtı doğal olarak etkilemektedir. (Birde araçlar yakmıyor bizde yakıt pahalı)

Peugeot gerçekten Citroen ile birlikte sınıf atladı...Bende Citroen C4 ve Peugeot 2008 lere baktım..Hatta 2008 i baya bir inceledim ama benim bütçeme göre olanlar malesef 3 silindirliydi..Yoksa şuan 2008 kullanıyor olacaktım..Tabi gönül ister 3008 e binmek(Çucukluk arkadaşımda var)ama nekadar ekmek o kadar köfte malesef :) ...Artık o fransız araçlarına güvensizlik bitti...Sadece pejoların hb modellerinin tiplerini sevemiyorum,Citroen C4 ünde vites kolundan nefret ediyorum :)..Yoksa alırım..

2008i tercih etmemekle doğru bir seçim yapmışsınız bence. Çünkü B segmenti olan 208in platformunda geliştirilen bir suv'umsu bir araç. yeni 3008ler gerçekten çok iyi. Kuzenim uzun zamandır 2010-2012 3008leri inceliyor bende baktım biraz, çok güzel araba tam aile arabası. Donanım olarak zaten dolunun dolusu hele cam tavan olayı beni benden aldı resmen, ama ikinci el satış olayından dolayı şimdilik uzaktan seyrediyorum.

• Beğen
Tepkiler: Hasip
Üzüntümün sebebi psa grubu araçlara ya da motorlara olan bir önyargı değil.:) Bir araç marka modeli söylendiğinde insanın aklında o marka model ile ilgili olumlu ya da olumsuz düşünceler oluşur. Bu düşünceler kişiden kişiye değişmekle beraber, genel hatlarıyla objektif bakabilen çoğu kişinin düşüncesi birbirine benzerdir. Bu objektif düşünceler geneli de o aracın insanların gözündeki karakteridir. japonlar sorunsuzdur, almanlar sağlamdır, fransızlar çok az yakar gibi... Benim üzüntümün sebebi ise opelin tasarım ve mekanik anlamda karakteristik çizgisinin bozulması endişesidir.

120.000km'de alıp 190bin km'ye kadar hemen hemen sorunsuz kullandığım ilk aracım 1.4 tdci psa motorlu 2004 fiesta benim ilk göz ağrımdır ve kullandığım dönemde fransız araçlarına olan ön yargımı büyük ölçüde azaltmıştır. ikinci aracım megane 2 1.5 dci de başarılı sayılabilecek bir araçken onun için pek sorunsuz diyemeyeceğim:D tabi psa ve renault grubunun birbiriyle alakası yok. megane'dan fransız olduğu için bahsettim.

Sonuç olarak platform da aynı olabilir, motor da; fakat uzaktan bakınca, ya da direksiyona geçince "evet bu araba opel" diyemeyeceksem pejo da olur citroen de opel de, ne farkeder...

Endişenizi anlayabiliyorum, ama inşallah endişelendiğiniz gibi opel yine çizgisini belli edecektir. Hangi model aralıkları bilmiyorum ama bir dönem Focus ve Mazda3 aynı platformda üretildi ve çoğu mekanik parçaları birebir uyumludur, ama karakteristik olarak ikisi de birbirinden bağımsız bir otomobildi. :)

• Beğen
Tepkiler: omeroz
Geri