2.el araç alırken, aracın kaçıncı sahibi olduğunu öğrenmek

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan omero72
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

omero72

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba

Bir süredir merak ettiğim bir konu var: 2.el araç alırken aracı kaçıncı sahibinden aldığımızı öğrenmenin bir yolu var mı?

TRAMER'de aracın sadece çarpma, hasar tutarı gibi bilgiler geçiyor ancak araç fabrikadan çıktıktan sonra hangi tarihte 1. sahibi olmuş, varsa hangi tarihlerde 2. 3. ... sahipleri olmuş, bunları öğrenmenin yolu?

Teşekkürler.

Aracın eski sahiplerinin tuttuğu kayıtlar yoksa tanıdık birisini bulup taşıtlar vergi dairesinden veya emniyetten bir takım bilgilere ulaşılabilir. (plaka değişikliği yapıldıysa vergi dairesi işi sıkıntılı olabilir)

Emniyet veya sigorta.

Oralara gittiğimde "özel bilgi, veremeyiz" derlermiş gibi geliyor.

Aslında bu tür bir bilginin kolaylıkla elde edilebilir olması gerekli bence. Örneğin aracın şasi no ve (herkes sorgulayamasın diye) güncel sahibinin kimlik no'sunu girilerek önceki sahiplerin dökümünün geldiği bir sayfa hizmeti olsa şahane olurdu.

Ben şu anki aracımın 3. sahibiyim fakat 100% emin de değilim cunku doğrulaycak resmi bilgi yok, sadece aracı satan kişi 2.sahibiyim dediği için öyle diyorum.

Peki ya neden önceki sahiplerini öğrenmek istiyorum? Benim aracın motoru ilk sahibi tarafından sandık motor olarak değiştirilmiş, değişimi hangi servise yaptırdı bir tek onu öğrenmek için ilk sahibine ulaşmak istedim, o yüzden. (Bu arada, benim araçta sandık motor değişimi 2004-2010 arasında çok yaşanan bir durumdu, normal bir durum yani)

Tanıdığınız bir sigortacı size bilgi verir.Bilgileri girer ekranda ne var ne yok çıkar.sigorta yaptırmaya gittiğimde sormuştum ve 2.sahibi olduğumu öğrendim.

Aslında bilgi vermeleri lazım bu sizin en doğal hakkınız sonuçta parayı çöpte toplamıyor ki bu millet

Kaçıncı sahibi olduğu ne kadar önemli bilemiyorum..Mesala ben aracımı sıfır km aldım. Ancak resmi kayıtlara göre 2. sahibiyim... :) Aracımın faturası 2012 de kesildiği için ilk işlemler tanıdık servis müdürü adına sonra bana devir oldu :) Şimdi ileride satarken ilk sahibiyim mi demeliyim 2. sahibimi? Bence bu tarz işler araç temiz olduğu sürece çokta önemli değil. Zaten muhtemelen aracınızın değiştireceğiniz zaman güveneceğiniz birine satacağınızdan sıkıntı olmaz.

yorumlar için teşekkürler.

valla kendi aracımın önceki (ilk) sahibinin servis kayıtları olmadığı için bu konuyu merak ettim ancak konu daha geniş; şu sıralarda bir 2.el dizel araç almayı düşünüyorum ve baktığım araç ilanlarında her şey anlatılıyorken "kaçıncı sahip" konusu belli değil. 200bin km yapmış araç düşünün aynı 200bini 2 sahibin yapmış olmasıyla 5 sahibin yapmış olması arasında farklar var.

bence resmi kuruluşlar bu bilgiyi kolaylıkla temin etmek zorunda cunku ilk sahibinden itibaren her yeni sahip satış sözleşmesi fotokopisini eklese, aracı alan son sahipte önceki tüm sahiplerin bilgileri zaten olmuş olacak. hizmeti paralı yapsınlar, TRAMER 'deki gibi sorgu başına 5-6 TL alsınlar, vatandaşın işi görülsün.

Geri