2.el araç alırken, aracın kaçıncı sahibi olduğunu öğrenmek

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan omero72
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
dün biri aracıma alıcı oldu bir yeri aradı araç 14 el değiştirmiş dedi şok oldum aracım daha 93000 de 93000i 14 e bölsen adam başı 6500 km yapar bu kadar kısa sürede bu kadar el değiştirmiş olması kuşkuya düşürdü beni sıkıntılı bir araç olsa belli ederdi 4 aydır biniyorum ilginç :) ve aracımda hasar kaydı yok 2 parça boyası var lokal büyük ihtimal fiyat kırmaya yönelik bir girişimdi diye düşündüm açıkçası

BENCEDE o sekılde dusun sana 14 el degıstırdıgını gostermesını ısteseydın merak ettımm bende dıycektın bakacaktın boyle cakallara pay vermeyın

Eskiden Tramer'in sitesinde ( http://www.sbm.org.tr/ ) Online Hizmetler'den motor numarası girerek, aracın geçmişe ait bütün SİGORTA POLİÇESİ kayıtları çıkıyordu.
Böylece aracın kaçıncı sahibi olduğunu ücretsiz biçimde çat diye öğreniyordunuz.
Ben mesela aracımın 5. sahibiyim... Ama 2 tanesi AL-SAT'çı ya da galeriymiş, zira aracı aldıktan 1 ay sonra satmışlar... Diğer kullanıcıları ise en az 2-3 sene kullanmış...

Aslında aracın kaçıncı sahibi olduğunun bilinmesi son derece yararlı bişey. Bir araç çok el değiştirmişse benim gözümde pek düzen tutmaz.
Hatta benim araç alırken "ilk sahibinden" alma hastalığım var. Sanırım bidahaki aracımı ilk sahibinden alacağım, zira devlet memuru,öğretmen,doktor gibi bir adamın elindeyse çok temiz bakıyor, zaten araçta belli ediyor kendini...
Gelelim sorgulamaya. Kaçıncı sahibi olunduğu bildiğim kadarıyla şuan sadece sigorta şirketleri tarafından öğreniliyor...

Galerici dahi sadece 1 aylığına üstüne almış olsa bile önemli bence. Sonuçta değişik kişiler binmiş oluyor.

Benim Mazda RX için + parantez açıyorum, değişik araç old için galericiler bu arabayı üstüne aldıkları zaman özellikle kullanmayı tercih ediyorlar. Bursa'da geçen sene bir galerici RX satıyordu, bir arkadaş için ona bakmaya gittiğimizde RX yoktu cunku galerici o RX 'i kullanıyormuş. Galeride 5-10 tane başka araç varken sürekli onu kullanmasına ben de arkadaş ta acayip kıllandık, araçtan soğuduk, nitekim arkadaş o aracı almadı.

Benim RX'te de aldığım kişi söyledi, satması için bir galericiye bırakmış ve galerici 1 hafta içinde 300-400km kullanmış aracı. Araç Dacia Logan olsa kenarda durur kullanmazdı tabi ancak RX değişik olduğu için özellikle kullanmış. Bunun gibi şeyler dahi insanın aklına takılıyor bazen.

Galerici dahi sadece 1 aylığına üstüne almış olsa bile önemli bence. Sonuçta değişik kişiler binmiş oluyor.

Benim Mazda RX için + parantez açıyorum, değişik araç old için galericiler bu arabayı üstüne aldıkları zaman özellikle kullanmayı tercih ediyorlar. Bursa'da geçen sene bir galerici RX satıyordu, bir arkadaş için ona bakmaya gittiğimizde RX yoktu cunku galerici o RX 'i kullanıyormuş. Galeride 5-10 tane başka araç varken sürekli onu kullanmasına ben de arkadaş ta acayip kıllandık, araçtan soğuduk, nitekim arkadaş o aracı almadı.

Benim RX'te de aldığım kişi söyledi, satması için bir galericiye bırakmış ve galerici 1 hafta içinde 300-400km kullanmış aracı. Araç Dacia Logan olsa kenarda durur kullanmazdı tabi ancak RX değişik olduğu için özellikle kullanmış. Bunun gibi şeyler dahi insanın aklına takılıyor bazen.

İşte bu sebepten Galeri'den araba alma taraftarı değilim, hiç değilim...
Binicinin hele ilk sahibinin ikinci sahibinin altından araba almak varken, defalarca el değiştirmiş arabalar hiç içime sinmiyor...

2008 model Captiva sürdüm dün bi arkadaş getirmiş. Sanayide çalışan bi arkadaş, araba müşterinin arabası. arabada elektrikli koltuklar + koltuk ısıtma + sunroof + deri koltuk vs var otomatik vites...
165.000 km'de araba... Deri koltuklar, döşemeler falan ciddi biçimde yıpranmış... Araba baya el değiştirmiş, sanayicilerin elinden geçmiş, direksiyon ve vites topuzu derileri soyulmuş rezalet haldeydi...

Ama motoruna gidişine falan lafım yok, köpek gibi gidiyor... Kullandığım süre zarfında ortalama 11.7 litre yakıt tüketmişim :D

Şimdi Konu biraz eski ama Yazılanlar saçma Geldi Sırf bu yüzden Bu siteye üye olma ihtiyacı duydum

Araç el sayısına göre değil Kaporta + Motor olarak fiyat değer biçilir

Mesela araç 1 yaşında olsun takla atsın km 3.000da daha Bu yaptırılıp size itelenmesi Sizinde sıfır gibi ilk sahibi 3bin km diye almanız HATADIR

Kazalı araba düzen tutmaz 1-2 yılda onarılan parçalar kendini salar Far yerine oturmaz 1-2cm dışarda veya içerde durur Kapıdan aldıysa darbeyi Kapı sürekli gıcır gıcır ses yapar ve Üstüne üstlük Araç sıfıra yakın olduğu için KASKODAN TAM PARA ALMAYA ÇALIŞILIR yani 20-30bin TL HASAR cıkar

Veya Adam ilkdefa Turbo dizel Araca biner 10bin e gelmeden Turboyu patlatır
YAda acemi biri Debriyaja tam basmadan Caaaarrrrrttttt Diye vites geçirir sürekli Şanzıman sizlere ömür Arac 20bin kmde vites Kurusu Ve şanzuman yüzünden Büyük masraf acar KM20bin yazması Yanıltabilir Bu araç Ölçümler sırasında Motoru cok Ölü cıkması AKtarma organı Arızasındandır Veya AŞınmasından Motorun % değerini Buda etkiler

Bu sizin Sahip sayısına göre arac değerlendirme cok saçma

ARAÇ ALIRKEN
Aracı Expertize Götürürsün Tepeden tırnağa Herşeyiyle ölçerler
Kimi Araç Uzun yolda sürekli 4-5 vitesler kullanılarak 300bin gitmiştir Motor %80 çıkar
Kimi Araç ŞEhir dışı görmemiştir 90bin KM de %80 cıkar

Bu Expertiz de Motor Ömrüne göre Temiz veya Eşşek niyetine BAkımsız Kullanıldığı anlaşılır

Ayrıca Parça değişeni Olmaması Aracın Büyük kaza yapmadığının işaretidir 5bin TL ye kadar Tramer kaydı Normaldir 1 plastik tampon değişse size 1000tl Tramer kaydı yazıyolar Tampon değişmesi Değişen sayılmaz
Değişen ve boyalı parça Aracın Metal kaportası için geçerlidir Tamponu vurmuş Çatlamış Değişmiş Bu kaza bile sayılmaz Metal kaporta cizilmediği sürece o birşey değildir
Benim eski Aracım Boyasız hatasız çıktı expertizde Geri Satarken 1.700tl Hasar kaydı cıktı Alıcı arkadaşın yanında hemen aldığım adamı aradım dedi Far ve Ön tambon kırıldığı için değişti Adam öyle ikna oldu Expertizde Boyasız cıkmasına rağmen bende ilk şaşırdım Eski sahibini arayınca ŞAşkınlığım geçti :D Yani Satarken Hasar kaydını öğrendim Ama ben alırkende Boyasız cıktı diye Motorda 78 cıkmıştı hiç km sogusu veya hasar sorgusu gereği duymadım :D
NOT: Araç Usta elinde kaportası yapılmış Parça değişeni yok ise Yamuk yumuk Kaportada dalgalanma olur Orada Macun vardır Usta ÇEkiçle Ustalığını konuşturmak yerine Pürüzleri Kalın macunla kapatmış Kolaya kaçmıştır ve Zamanla 3-5 yılda Macun Çatlayıp dökülme olasılığı yüksektir

Dediğim dalgalanma Arabanın yansımasına bakacaksınız bir Abuk subuk biyerinde Yansımada dalgalanma oluşuyormu Bazen cok basit sıyrık izlerinnde boyası olabilir böyle basit boya sıyrıkları boyası dalgalanma yapmaz cihaz ile Boya kalınlığı ölçülürken anlaşılır Lokal boyalar Çok acemi birisi yapmadıysa eğer çıplak göz ile anlaşılmaz Macunlu düzeltilen yerler cıplak göz ile farkedilr

Yani Arabanın motoru %60 ın altında değilse KM Hiç önemli değil İsterse 400binKM olsun Expertiz motorunu ölçetümrk gerek Motor %50 Artık Tamir gerekiyor Anlamına gelir Yolda bırakması muhtemel ve Çekişten bayaa düşmüştür motor zaten
Motor sıfırlanınca %100 cıkacak zannetmeyin Tamirden yeni cıkmış Araç bile %90 ı zor verir

Kaportasıda Anlattığım gibi Araba ile fazla oynanmamış olacak Ayrıntılarına dikkat etmelisiniz Farlar sinyaller stoplar Yerli yerindemi yoksa 1-2 cm Yuvasından içerde veya dışardamı duruyor ÇAkşak biraz tuhaf durur Kazalı araba (HER İNSAN BUN AYRINTILARI GÖREMEZ)
Expertizde Değişeni yoksa Tavanda boya yoksa bu iyi birşey Araba Takla atmamış demek oluyor
DİKKAT: Eğer komple boyalı ve Değişen parçaları olan bir Arabaya Müşteri oluyorsanız VAZGEÇİN Takla Atmadığını Garanti veremezsiniz

Butür Araçlar Kolay bulunur Fiyatı Emsallerinden ucuz olur Satarken Pazarı yoktur Hİçkimse Komple boyalı Yani Heryeri Tepeden tırnağa işlem görmüş aracı Tercih etmez

Aracın Direksiyon Sedef Kaplama varsa O araç 300-400bin km üstüdür Sayac 150-200bin arası Düşürülüp satışa cıkartılır gösterir ama EXPERTİZLE MOTOR ÖLÇÜMÜ ŞART
Sedef Kaplama Sabah akşam Çift Şöförlü çalışan Büyük yol otobüsleri Tır ve Kamyonlar ve Dolmuşçuların Yıpranan Dİreksiyon gizleme yöntemidir DİKKAT EDİN BU SEDEF KAPLAMALI ARAÇLAR %90 Takside çalışmıştır
Taksilerde Artık Sarı folyo kaplama yapıyor Sarıdan dönme Araç Zaten taksidir Fakat bu tür Sarı kaplama yapılıp BOyanmadan Takside Çalışmış Araçlar Sedef Kaplama yaptırır

Kısaca Araba alma REhberi Bu şekildedir İsterse 40 sahip değiştirsin BİZİ İLGİLENDİRMEZ siz ALACAĞINIZ ARAC Kaportası nasıl Motoru Yürüyeni Nasıl Emsallerine göre ucuz veya Pahalı Ona göre bilerek Para verip alacaksınız

Öyle KArpuz alır gibi Tart bakalım alıyım derken bile Seçeceğiniz karpuzu Diğerlerinin Arasından seçiyorsunuz Sağına soluna bakıp Karpuz Tarladan Markete gelene kadar KAç kişi Aldı sattı Taç simsar Tüccar Sebze hali Gezdi Diye sormazsınız
Hoşunuza gelirse Fiyatı uygunsa alırsınız

BUKADAR BASİT Bir Konuyu YILAN HİKAYESİNE çevirmeye lüzum yok Yok 2 ayda 5 el değişmiş miş miş :D

Karpuz seçerken bile 5-10 belki 30 karpuz arasından seçiyorsunuz ARABA ALIRKEN 1 MODELE YOĞUNLAŞIN VE İSTEDİĞİNİZ MODELİN Emsallerini Araştırın fiyatını sorgulayın

Zaten 5-10-20 aynı araca baktıktan sonra birisi Size uygun gelecek ve Sahibinin Anlattığı gibi Çıkarsa EXPERTİZ i ettirip sms sorgusu atın Motor %60-70 lere kadar alın kadar Alınır

Km olayınada pek Takılmayın Özellikle DİZEL araçların %90 Kilometreleri Düşürtülmüştür EKranda 100bin 200bin yazmasına hiç itibar etmeyin

Uzun lafın kısası ARACI PROFESYONEL BİR EXPERTİZ MERKEZİNE VEYA KENDİ YETKİLİ SERVİSİNE PARAYA KIYIP GÖSTERTMEDEN ALMAYIN

Haydi Hayırlı Günler Allah kaza bela göstermesin Yolunuz Daima acık olsun

Böyle kaç el değştirmiş gibi Cocuksu Saçmalıklarla canınızı sıkmayın

Bende ilk aracımı alırken böyle Saçmalıklarla kafamı doldurmuştum

İlk Aracınız olunca böyle saçma """kaç el olmş bu 2. el değil olumm yaaaa 4. el satmış P*zzkler Beni kandırdılar"" gibi Tepki vermeniz normal KULLANILMIŞ ARAÇ 2. ELDİR 3.el 7.el gibi birşey söz konusu değil

Son düzenleme:
Ne yani benim aracım 141000 kmde direksiyonda soyulmadık yer kalmadı kaplatsam km düştü anlamınami gelecek yada ilk sahibiyim kazası belası boyası yok. Ayrıca çok el değiştirmesi degil neden o kadar el degistirdigi onemli. Hiç kimse memnun oldugu aracı haftasinda yada ayında satmaz. Misal pazar günü 6000 tl ye hanıma opeli vermeye kiyamadigimdan doğan aldım trafiğin sakin olduğu bölgelerde sürmesi ve kendini geliştirmesi için fakat dün 6500 para verdiler vermedim. Memnunsam neden degistiriyimki.

ASUS_T00J-D cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Son düzenleme:
Bencede araç temiz ve bakımlı olduktan sonra daha önce kaç sahibi olduğunun ne önemi olabilirki? Önemli olan alacağınız aracın o anki durumu, pırıl pırıl temiz ve masrafsız olması değil mi?

Ne yani benim aracım 141000 kmde direksiyonda soyulmadık yer kalmadı kaplatsam km düştü anlamınami gelecek yada ilk sahibiyim kazası belası boyası yok. Ayrıca çok el değiştirmesi degil neden o kadar el degistirdigi onemli. Hiç kimse memnun oldugu aracı haftasinda yada ayında satmaz. Misal pazar günü 6000 tl ye hanıma opeli vermeye kiyamadigimdan doğan aldım trafiğin sakin olduğu bölgelerde sürmesi ve kendini geliştirmesi için fakat dün 6500 para verdiler vermedim. Memnunsam neden degistiriyimki.

ASUS_T00J-D cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Hyundai i30larda 10-15 bin km sonra direksiyon soyuluyormuş Arkadaşımın iki defa direksiyonu değiştirdiler.

sigortacı tanıdıgınız varsa kaç el değiştirmiş bakabilirsiniz. yada emniyetten bakılır tanıdık varsa

Geri