2004 vectra simit depomu yoksa normalmi tatırayım

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan seko40
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
İlk başka aslında öyle görünmekte yani nedir? LPG olduğunda az yakıyor vs. Ama işin hesap kısmına baktığımda bence pek cazip değil. Niye? Şimdi 1500-2000 TL ile bir LPG taktırıyorsun. Sonrasında ise zaten hemen takıp da uyum sağladı işi sanırım yüz araçtan sadece 10 araç da mümkün. Bu site içinde bir çok konu var. Özellikle bobinlerin yanması. Burada çok okudum. Şimdi o bobin 450 TL idi bir ara sonra buji ve kablolar onlarında canına okuyor. Motorun performansı zaten ortada. Benim demem o ki eğer ki yılda 5000-7000 KM arasında aracını kullanan bir kişi için gereksiz. En azından aracın benzinli olur için rahat eder. Sadece o değil ki... kapalı park alanları sonra bagajın kullanılmaması simit taktır sonra istetme elinde kalsın daha bir çok eski yanları benim aracım da LPG var yemin ederim şimdi ki aklım olsa idi aracıma tüp vs taktırmazdım.

uyum sorunu yeni motorlarda var sadece. gerisinde iyi bir ustada olduktan sonra sorun yaşamıyorsunuz. bizim insanımız sürekli ucuza kaçıyor kasaplara lpg montaj yaptırıyor sorun burda. iyi bir usta olsun 3 kuruş fazla ver kafan rahat eder sorun yaşamazsınız. ama bence benzinli araç kullanmak çok zor gibi artık. lpg olduktan sonra araca daha rahat biniyoruz.

Şunu rahat bir şekilde söyleye bilirim ülkemizde lpg işinde adamın bir tabelası var her markanın ismi var. Bu adamlara ülkemizde rahat bir şekilde iş yapıyor. Durum böyle olunca da adam gibi bu işi tam anlamı ile yapan ustayı bulmak nerede ise imkansız. Benim denemediğim usta kalmadı ama sonuç aynı sadece bir gaz sıkışması sonucunda patlama oldu motorda tam 600 TL harcadım değiştirdiğim bobin buji kablo kalmadı.

Serkan abi,bence simit tüp taktır.Biz daha önce ki Astramıza simit tüp taktırmıştık,memnun kaldık.Stepne,silindir tüp kadar bagajda yer kaplamıyor.Hatta sana bi pratiklik söyleyeyim.Stepne lastiğinin dışına güzel bir kılıf yaptır,ters çevirip bagaja koy,için de ki boşluğu da küçük eşyaları taşırken kullan.Bir nevi kutu misali.Ya da şimdi yeni arabalar da kullanılan ince,kibar stepnelerden alıp koy bagaja,yer bile kaplamasın.

sizin sorununuzu takip etmiştim. gerçekten büyük bir şanssızlık yaşamışdınız siz. böyle şeyler olmuyor değil. dediğiniz gibi kasap usta çok bizde. insan bi konuda uzmanlaşır veya bir markanın montaj vs işi ile uğraşır. ülkemizde dediğiniz gibi bir usta 10 markaya bakıyor, sorsanız hepsinin yetkili servisidir =) maalesef bunun önüne geçemiyoruz.

Opel benim hayalim idi. :) ilk önce opel anahtarlık aldım sonra ise opel bir araç sadece önündeki amblemi bile beni mutlu ediyor idi. Neyse 4 yıl önce dangalağın teki sözüm ona çok iyi bir usta aklınca imansız neyse gittim tip taktırayım dedim. Dört yıl önce 780 TL ödedim en iyisi olsun dedim. O dakikadan sonra anamdan emdim süt burnumdan fitil fitil geldi.

Adamlar tüpü taktı neyse sızdırmazlık için gittim baca yok dediler geri geldim sonra geri gittim adam arkada olan simit tanka bir asılda adamlar vidasını dahi sıkmamışlar tank adamın elinde kalacak idi. Sonra en sonunda oradan elaman aldım gittim o şekilde sızdırmalık aldım. Sonra araç mala bağladı git gel yok. LPG diyor araçta sorun ustaya gidiyorum LPG de sorun en sonunda çıldırdım LPG takanı aldım ustaya gittim buyur ahanda bu adam taktı söyle buna derdini dedim. Ondan sonra hatalarını kabul ettiler aracı söktüler miksek çatlak dediler eee değiştirin dedim 50TL daha vereceksin dedi. Ulan zaten 3-4 ay oldu takılalı ben kırmadım ya... neyse adamın suratına bu parayı şarttım verdim mikser değişti. Uyum sağlamadı sonrasında hava kazanının üzerine patlamaya karşın bir kelebek olması gerek imiş sadece 20 TL olan bir parça öküz onu takmadığı için motorda patlama oldu hava kazanı param parça oldu. o zaman 250 TL masraf ettim aradan kısa bir zaman geçti bu kezde dolum ağzından su koydu onu yaptırdım az zaman sonra bobin yandı tabi ben anlayana kadar 3 piston çalıştı ve katalizatör dahil olmak üzere eksoz elden gitti eritti resmen. Sonra 300 TL verdim ekoz değiştirdim katalizatör olmadan tabi... aradan zaman geçti buji tek tırmak çift tırnak tüpçü diyor tek tırnak aracın orjinali ise tek dünya kadar bıji aldım arabanın bagajında sanırım iki takım sadece 300 KM yapmış bujiler duruyor. Kablo desen içler acısı durumda yan sanayi aldım mecbur orijinal pahalı sanırım 4 takım oldu...

Bunlar aklıma gelen sadece ama canımdan bezdirdi hayalimde aracım resmen kabusum oldu bu karaktersiz işi bilmez adamlar yüzünden.

İlk başka aslında öyle görünmekte yani nedir? LPG olduğunda az yakıyor vs. Ama işin hesap kısmına baktığımda bence pek cazip değil. Niye? Şimdi 1500-2000 TL ile bir LPG taktırıyorsun. Sonrasında ise zaten hemen takıp da uyum sağladı işi sanırım yüz araçtan sadece 10 araç da mümkün. Bu site içinde bir çok konu var. Özellikle bobinlerin yanması. Burada çok okudum. Şimdi o bobin 450 TL idi bir ara sonra buji ve kablolar onlarında canına okuyor. Motorun performansı zaten ortada. Benim demem o ki eğer ki yılda 5000-7000 KM arasında aracını kullanan bir kişi için gereksiz. En azından aracın benzinli olur için rahat eder. Sadece o değil ki... kapalı park alanları sonra bagajın kullanılmaması simit taktır sonra istetme elinde kalsın daha bir çok eski yanları benim aracım da LPG var yemin ederim şimdi ki aklım olsa idi aracıma tüp vs taktırmazdım.
aracım 219000km'ye dayandı 2009 yılından bu yana "zavoli" marka lpg kiti kullanıyorum ve bahsi geçen konularda hiç bir problem yaşamadım. lpg dönüşümünü kendim bildiğim ve güvendiğim bir ustaya başında durarak hatta yardım ederek yaptırdım. ben %10'luk dilimdeyim demek ki :D ne mutlu bana. ben aracıma arıza durumunda kesinlikle orjinal parça kullanırım. yani gerçekten orjinal parça kullandınız mı? piyasada orjinal damgalı bir sürü sahte mal dolaşıyor. sadece 1 defa buji kabloları değiştirdim lpg kaynaklı olabilecek bir sorun yüzünden o da lpg ile alakalı değilmiş. sorun başka yerden çıktı. 1400 liraya 10 taksit taktırdığım kiti şu ana kadar 3 defa amorti ettim. kit arızalansa da yapılması için hiç uğraşmam gider yenisini monte ettiririm komple olarak.
Şunu rahat bir şekilde söyleye bilirim ülkemizde lpg işinde adamın bir tabelası var her markanın ismi var. Bu adamlara ülkemizde rahat bir şekilde iş yapıyor. Durum böyle olunca da adam gibi bu işi tam anlamı ile yapan ustayı bulmak nerede ise imkansız. Benim denemediğim usta kalmadı ama sonuç aynı sadece bir gaz sıkışması sonucunda patlama oldu motorda tam 600 TL harcadım değiştirdiğim bobin buji kablo kalmadı.

gaz sıkışması sonucu patlama oldu falan diyorsanız sanırım sıralı sistem kullanmıyorsunuz. eğer gerçekten işi hakkıyla yapan bir yer arıyorsanız ben size Aksaray'da yardımcı olaiblirim.

bunların yanında lpg'yi sevmiyorum. tamamen "duygusal" olarak lpg ile bağımız var. 45lt lpg ile 400 km şehir içi yol yapıyorum Aksaray'da. Aksaray diye belirtiyorum çünkü bizim ki gibi küçük illerde malesef 70km/s sabit hızda gidebileceğimiz uzun çevre yollarımız yok. yani fabrika verilerini tutturmak çok güç, 3 ileri 1 geri şeklinde kullanıyoruz araçlarımızı şehir içinde. 45lt güncel fiyatlarla 130 lira civarına doluyor ve 130 lira ile ancak 26 litre benzin alabiliyorsunuz ki maksimum 260 km yol yaparsınız. 140 km yol havadan gitmiş oluyor.

Son düzenleme:
Öncelikle ince davranışınızdan dolayı çok teşekkür ederim. Evet benim aracım tek nokta. Bu yüzden bir sürü sorun oldu. Keşke taktırmasaydım çok iyi olacak idi. Şimdi de yeni bir araç için araştırma halindeyim ama bu kez asla taktırmayacağım :)

allah yardım etsin abicim ne diyim. allah böyle ustalardan korusun demekten başka çare yok.

not: düzelttiğim mesajı görmezden gelin lütfen.

merhaba arkadaşlar.. benim opelde düz sistem lpg takılmış.. sıralıya çevirmem mümkün mü ve mantıklı mı? bu patlamaya olayını yaşamadım.. neden patlar? nelere dikkat etmeliyim?

Geri