2013 Opel Astra Classic 3 Essentia Manuel Şanzıman

kusura bakma ama bu cümlenden bir şey anlamadım
Şimdi Mert kardeşim Motor 1.4 mi 1.6 mı dizelmi bunları bilmeden herkez kendi yorumunu yazar bu size sağilıklı bir bilgi vermez,artı siz aracınızın ne yaktığını yazarsınız o zaman fazla yakıp yakmadığını anlarız,aynı zamanda şehir içi şehir dışı ortalama hiz bunlar herbiri değeri düşürür veya yükseltir

Mert bey bende aracımı aldığımda bu arabada bir sorun mu var dedim ama sorun yok opel yakıyor bende 2011 classic 3 var 1.6 benzinli manuel ve ortalama 9.5 litre yakıyor
şehir içi ort 10 litre bazen 11-12 bile oluyor
şehir dışı 6.5-7 litre

Şimdi Mert kardeşim Motor 1.4 mi 1.6 mı dizelmi bunları bilmeden herkez kendi yorumunu yazar bu size sağilıklı bir bilgi vermez,artı siz aracınızın ne yaktığını yazarsınız o zaman fazla yakıp yakmadığını anlarız,aynı zamanda şehir içi şehir dışı ortalama hiz bunlar herbiri değeri düşürür veya yükseltir
2013 model olduğunu söylediğim için benzinli ve 1.6 olduğunu belirtme ihtiyacı duymadım, çünkü tek seçenek var 2013 model classiclerde, benim aracım 700 kmde iken İzmir Bodrum gidiş geliş 5 kişi artı full bagaj klima 2. derecede hep açık 90-110 km/saat arasında 30 kuruş civarı yaktı. Bu normal mi?

2013 model olduğunu söylediğim için benzinli ve 1.6 olduğunu belirtme ihtiyacı duymadım, çünkü tek seçenek var 2013 model classiclerde, benim aracım 700 kmde iken İzmir Bodrum gidiş geliş 5 kişi artı full bagaj klima 2. derecede hep açık 90-110 km/saat arasında 30 kuruş civarı yaktı. Bu normal mi?

çok iyi daha az yakması mucize olur bence
bende en son yaptığım uzun yolda şimdiki benzin fiyatına göre 30 kuruş yakmıştım arabada 4 kişiydik

vectra c 1.6 bursa bandırma arası 100 120 km arası full bagaj klima açık 6.6 lt / 100 km. amcamla peşpeşe geldik ara hızlanmalar falan yapmak zorunda kaldım o yüzden biraz fazla yükseldi. 6 lt yakardı gibi geliyor...

yanlış anlamayın lütfen,
şimdi bakın detaylı bilgi verince siz daha sağlıklı bilgi almaya başladınız.
Yani işte yolcu sayısı klima uzun yol veya şehir içi dur kalk herkez bir veri verir bu sizin için sağlıklı olmayacak kafanız karışacak idi.
BU durumda normal yani benzin fiyatlarına bakarsanız zaten dizel veya LPG fiyatına düşemezsiniz bu opel değil ne olursa olsun bundan aşağı yakmaz. Aşağı yukarı 6,2 litre yakmış güzel değerler,Benzin fiyatı fazla yakıyor gibi gösteriyor siz kuruşa değil litreye bakacaksınız.

bu hesaba göre 27 kuruş yakmış arabanız, bu gayet bir normal bir değer sanırım bu araç için, bir de araç sıfır olduğu için 5000 kmden sonra daha az yakar diyor servis, bu doğru mu yoksa geçiştirici bir cevap mıdır acaba?

Doğrudur bir miktar düşme olur ancak mucize beklemekte hata olur..

Gayet güzel bi değer.
Bizim araçta manuel 1.6 benzinli.
Geçen yaz Antalya şehir içinde (klimalı) 100km de 10lt yi geçiyordu tüketim. O zaman 95 oktan litre fiyatı 4,25tl civarıymış yani km'de 42kuruş civarı yakıyormuş şimdi litresi 4,70tl civarı 47kuruş yakıyor demektir.
Şehir dışı ortalama tüketimi 6.5-7lt civarına düşürmüştüm..
Ve yaklaşık 5bin km önce lpg montajı yaptırdım şehir içi tüketim km'de 25kr civarı (lpg ~2,65tl/lt) Şehir dışında da 18kr civarına düşüyor bu değer. Bu fiyat yaklaşık 1ay öncenin şimdi 2,55-2,60tl arasında lpg yani daha az yakıyor demektir.
Umarım aklınızda soru işareti kalmamıştır aracınız hayırlı olsun kazasız sürüşler ;)

tüp taktırmayı düşündün mü peki hiç?

Bu soruyu bana sordun galiba düşündüm ama LPG de sorun yaşayabilirim diye taktırmadım 3 kuruş kar yapalım derken birde LPG sorunlarınlarıyla uğraşmayayım dedim

merhabalar

benim aracım 2013 classic 1,6 benzinli yarı otomatik/aracı almadan önce özellikle düz vites araç sahiplerinin ve çevremin şehir içi 9-10 litre yakıyor/yakar demeleri üzerine zor karar vermiştim. fakat iyiki almışım.aracım 3000 kmde ve şehir içi ( bursa-nilüfer ) nde bugüne kadar tükettiğim yakıt 100 kmde 7 litre.şunu söylemekte fayda var sıkışık bir trafik sürekli dur kalkta değilim... şehir dışında90-110 hızla 5,8 - 6 litre yaktım ... nasıl oluyorda şehir dışı 6,5-7 şehir içi 9-10 yakar anlamıyorum... aracı yormadan kullanıyorum...
doğru devirde vites gaza frene ani yüklenmeme boş yere gaza basmama vb.. ileri sürüş teknikleri uygulanırsa aracın yakacağı yakıt istanbulda olsa bile şehir içinde 8 litreyi geçmeyecektir... syg.

Geri