Aman dikkat edin 2

airforce06

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sevgili arkadaşlar herkese merhaba daha önce aman dikkat edin diye bir konu açmış va başıma gelenleri anlatmış en son benden arızanın nedenini öğrenmek istemiştiniz anlatıyorum dinleyin;
Kendimi arkadaş kazığından kurtardım diye sevinirken bir başka tanıdığıma gittim ve kendisine aracıma en fazle 3 km bindiğimi ve eve gelirken arabanın motorundan buhar geldiğini bir arkadaşıma gittiğimi silindir kapağında problem olduğunu söylediğini anlattım, beni dinledi ve arabayı kontrol etmeye başladı. Oda silindir kapağı demesinmi, çaresiz inandım aracımı bıraktım birde güvendim çünkü güvenmek istedim bizim kurumda çoğu herkes oaraya gidiyordu neyse yaptığım masraf; 100 tl takım conta 120 tl kapakcı (tabii doğru ise) 300 tl işcilik 15 tl ıvır zıvır toplamda 545 tl ödedim :(( eve geldim oy kullandığımız gün yine aynı yere ortalama 3 km gittim ve geldim 10 dk sonra yine aracıma binmek istedim, oda ne aracın altı komple su ve ekleme kabında gr su kalmamış arabayı çalıştırdım 5 dk sonra yine buhar; ertesi gün hemen ustayı aradım ve haber verdim hemen geldi (kim gelmezki safın teki nasıl olsa şu kriz döneminde bulmuş benim gibisini) arabamı kontrol etti ben eyvah kapaktanmı derken aracın dükkana gitmesi gerktiğini ve gözümün hararette olmasını söyledi sağ salim dükkana gittik tekrar üst tarafları söktüler ve sonuca ulaştılar yani gerçek sonuca arıza neymiş biliyormusunuz arkadaşlar ahtapot boru grubunun ana plastik kısmı hemen emme manifotunun altında olan kısım zamanla çatlamış ve SUYU O RADAN KAÇIRIYOR KAÇAN SU TAM LAMDA SENSÖRÜN ÜSTÜNE GELİYOR HEM BUHAR YAPIYOR HEM EKSOZDAN SU GELİYOR HEMDE ARABA ARADA SIRADA GAZ YEMİYOR TABİİKİ LAMDA SENSÖR ISLANDIĞI İÇİN YANİ ARKADAŞLAR BUNADA 150 TL VERDİM NORMALDE MAALESEF 150TL YE BELKİ DAHA UCUZA BİTECEK İŞ BANA ORTALAMA 900 TL YE GELDİ SİZ SİZ OLUN ASLA KİMSEYE GÜVENMEYİN, MUTLAKA BİR KAÇ KİŞİYE DANIŞIN BANA BOŞU BOŞUNA FUZİLİ MASRAF YAPTIRDILAR UMARIM KİMSENİN BAŞINA BÖYLE BİRŞEY GELMEZ BEN YAĞMURDAN KAÇARKEN FENA HALDE DOLUYA TUTULDUM AMA BURADAN TÜM SANAYİCİ ARKADAŞLARIMA SESLENİYORUM HELAL KAZANCINIZA HARAM KATMAYIN HAKKINIZ NEYSE ONA RAZI OLUN SEBEBSİZ YERE İNSANLARI BOŞU BOŞUNA MASRAF YAPTIRMAYIN UNUTMAYIN Kİ BU PARA DENİLEN ŞEY KOLAY KAZANILMIYOR SİZ DAHA DA İYİ BİLİYORSUNUZ TABİİ BURADA DÜRÜST ÇALIŞAN GERÇEKTEN EMEĞİNİN KARŞILIĞINI ALAN USTALARIMIZI AYRI TUTUYORUM HERKESE SONSUZ SAYGILAR.....

Büyük geçmiş olsun ben de buna benzer sebepler(yanlış teşhis) yüzünden 2 kez motoru açtırdım ve subapları değiştirttim. sonuç olarak yağ yakmaya devam. edilen masrafı söylemiyorum artık, bu nedenle sizin yaşadığınız durumu çok iyi anlıyorum.tekrar geçmiş olsun...

bende de devirdaim ve triger zincirini komple örten ve üzerinde yağ pompasını da bulunduran kapağın bakır-kauçuk karışımı contanın kauçuk kısmının deforme olmasından dolayı motor yağına su karışıyordu. usta direk silindir kapağı açılacak dedi ve açtı. silindir kapağını açmak için önce devirdaim kapağı sökülmesi gerekiyordu. ilk o sökülünce aslında ben bile su karışmasının bu kapağın contasından olduğunu anladım ama bişey diyemedim işte, çok biliyosan sen yap deyiveriyorlar. ama başta söylenen işçilik parasını alsın diye silindir kapağını da söktü. silindir contasında hiçbişey yoktu zaaten olacağına da inanmıyorum çünkü silindir contası incecik jilet metali gibi bişey, çeliktenmiş kendisi söyledi. sonrasında iş bittikten birkaçgün sonra egr valfi arıza verdi kendim söküp içine baktım. valfin kapattığı delik ile arasına susam tanesi gibi küçük kurum kırıntıları sıkışmış onları çıkardım sorun çözüldü. bu kırıntılar silindir sökülmesi sayesinde girdi oraya bunu biliyorum. neden çünkü egzoz gazı kanallarını güzelce temizlemedi gerek yok dedi. neymiş, motor onlara alışmış mış. tamam hakkı olana hakkını veriyorum ama bu kadarı cahillik ya da karşısındakini enayi yerine koymak. haspel kader mühendis olmuşsun para pul meselesinin yanında bu daha bi zor geliyor insana. herkese iyi şarz dinamoları ve egzoz bilyaları. ben de buradan onları enayi yerine koyuyorum.

Son düzenleme:
teşekkür ederim, opelim sitesi sayesinde içimizi döküp rahatlıyoruz herkerse sonsuz sevgiler....

eeeeeeee ülkemizde tecrübe böyle kazanılıyor yani en pahalı şekliyle,benimde başıma geldi o an için bilmediğim hortum kaçağı yüzünden gittim devri-daim pompası arızalı dendi değiştirmek için açıldı sağlam olduğu görüldü yerine triyer değişti arada artık hortumuda değiştirdiler :) böylelikle muhterem ustalarımız tecrübe sahibi oldu bizede ders oldu.böyle ustalarında kapısının önünden geçmiyorum artık

abi benim başıma gelen bahtsız bedevinin başına gelmez geçen nisan ayında motorum vardı. kazadan ötürü bornovada bir ustaya götürdüm. adam benden değişcek parçalarının orjinallerinin fiyatında parayı peşin aldı(salaklık bizde peşin verdik parayı) adam parçaları yan sanayi almış sonra bana afra yaptı gelip şikayet edince müşterilerimi kaçırıyorsun diye tabi tüm parçaları söktürüp paramı da geri aldım ama tabi motor haşat oldu biraz...

burada bence fazla da paranoyak olmamak gerekir, ustalara danısıldığında alınan cevap olası ağrızanın en cok meydana geldiği yerlerden şüphelendikleri parçalar olur doğal olarak yani onların tecrübelerine göre bu arıza muhtemelen bu sebeple, su parcadan oluyordur mantığı geçerlilik kazanır, fakat gelin görün ki başka sebeplerle de bu arıza meydana gelmiş olabilir; bu tarz yanılgılara doktorlar bile düşüp insan hayatına istemeden son verebiliyorken ustalara da bu kadar yüklenmemek,insanlara güvenimizi bu kadar cabuk kaybetmemek gerekir zaten aksi durum bizi basta da dediğim gibi paranoyak yapar ki bu hiç hoş olmaz hem biz hem de diğer insanlar için...
bahse konu tarzda ustalar varsa da ALLAH onların müstehakını versin,iki yakaları ne bu dünyada ne ahirette bir araya gelmesin...

öncelikle usta kaçak için basinç testi yapmasi gerekiyordu ama yapmamiş sanirim eğerki kaçak yoksa ki var sorunu görecekti kaçak olmadiğini düşünelim o zaman da conta yanik testi yapilmasi gerekiyordu ama conta testinde sonuç yanik olarak çikacakti çünki test çok hassas bir sivi ile yapiliyor motorun içinde su olmadiğindan dolayi contada azda olsa hasar meydana geliyor buda egsoz gazinin suyun içine karişmasi nedeniyle test sonucu contanin yanik olduğu ortaya çikacakti belki açilmasa ilerki günlerde daha büyük sorun olabilirdi. Tabii takdir sizin

çok geçmiş olsun.
arkadaşım,sen motorda bir sorun olduğunu görünce paniklemişsin,panikleyince kendini usta sanan adam senin durumunu farkedip bişiler uydurup seni paranı almış.
böyle durumlarda paniklemeyeceksin.sakin olup sorunun ne zaman ne şekilde olduğunun düşüneceksin.

aslında ben servise bile güvenmem.ben sorunumu detaylıca ustaya anlatıp,ustanın gözleri
senden kaçıyorsa o adam o işten anlamıyor demektir."hımm kesin yaparız,hele bi şurayı sökelim bakalım,burdan olabilir" derse hadi eyvallah diyip gideceksin oradan.

senin yapman gereken adama sorununu anlattıktan sonra,daha önce buraya aynı şikayetle gelen araba olup olmadığını sor.nasıl tamir ettiğini sor,kaça mal olduğunu sor.çekinme.
yoksa sanayide adamı yolarlar.
özellikle yetkili servis daha çok yolar,çünkü onlarda tamir yoktur,direk parça değişimi vardır.lüzumsuz yere sağlam olan parçalarını değiştirirler,olan sana olur.
yazıktır,günahtır.

mesela geçen arkadaşımın 307 sinde motor arıza lambası yaıp,araç yağ basınç hatası veriyordu.servise gittik,durumu anlattık adamlar"yağ pompası bozulmuş" dediler.ıvır zıvırla 600 tl den fazla masrafınız olur dediler.yaptırmadık.

gittik internetten araştırdık,başka birinin başına gelmişmi ona baktık,öğrendik.sadece yağ filtresi tıkanmış,o kadar.yani 10 liralık parça.değiştirdik hiç bir sorun kalmadı.
yani işin özü araştırmada bitiyo.

Geri