Arabaya Yaptığımız Herşey Neden Yasak ?

3 numaraya kadar cezası yok die biliyorum. yanlış mı biliyorum acaba?

Yanlış biliyorsun şekil a'da gördüğün gibi ben filmden ceza yedim (benim filmler en açık olanıydı arabanın içi gözüküyordu) hatta yedikten sonra foruma bu konuyu açtım okursan sevinirim

http://www.opelim.net/forums/showthread.php?t=93478&highlight=nazar+de%F0dirdiniz

app plakaya neden ceza kesildiğini arkadaşlar açıklamışlar ama bunların dışında polis arkadaşımın söylediği birşeyide paylaşayım. yeni trafik denetmele sistemlerinde plaka okuması gereken sensörler standart plaka fontuna göre ayrlanmış olduğundan bu font dışındaki harf ve sayıları okuyamıyorlarmış.yasak olmasının ve son zamanlarda plakaya daha fazla ceza kesmelerinin sebebide buymuş.

Evet arkadaşlar en basitinden bir cam film , app plaka (orjinalleri bagajda olacak şekilde) , şanlı bayrağımızın olduğu kırmızı TR yazısı , stop karartma , tavan kaplama , body kit , egzoz (gürültü yapmayanlardan) neden yasaktır ve cezası vardır ?
cam filmi: camlar orjinal karartılmış ise serbest. renkli cam alıp ruhsata işletebilirsin.
tr yazısı: plakada zaten TR yazıyor. mavi olsa ne olacak?
stop karartma: trafik güvenliğini tehlikeye atmayacak birşey olsa serbest bırakırlardı heralde. otomobil firmalarının yeni çıkartacakları araçları test ederken aracın tümünü kaplama yaparak kamufle ederler ama stop ve farlar trafik güvenliği için gözükmek zorundadır. firmalar milyon dolarlar yatırarak çıkarttıkları modellerin tasarımının çalınması ihtimali olduğu halde stopları kapatamıyorsa sende bi zahmet karartma.
tavan kaplaması: ruhsatta araç çift renk yazıyorsa serbest. yasak yok.
body kit: chevrolet,opel, vw, renoult gibi birçok firma body kitli araçlar çıkartıyor. bu araçların parçaları fabrika ortamında monte edildiğinden trafik güvenliği için bir sıkıntı oluşturmuyor ve bu araçlara ceza kesilmiyor. bu parçaların dışarıda yan sanayi olarak takılması yasak. orjinal olarak body kitli al ceza yemessin. (geçen sene bir arkadaşım istanbula giderken öndeki araçtan kopan spolier nedeniyle az kalsın kaza yapıyordum diye başından geçen olayı anlatmıştı.sırf bu olay gibi olaylar olduğundan ceza kesildiğini düşünüyor ve uygulamayı doğru buluyorum.)
egzoz: ses yapmayan sadece şekil dursun diye takılan egzos için ceza yiyen görmedim. önceki aracımda bütün egzoz sistemi orjinaldi. sadece egzoz çıkışına 10 cm lik kafa takarlar ya ondan takılıydı. ne ceza yedim nede muayenede sıkıntı çıkarttı. yani orjinal sistemin yine cezası yok.

velhasılı, gördüğün üzre yapmak istediğin yada yaptığın birçok şey zaten yasal olarak ta yapılabiliyor. araç dıştan güzel gözüksün istiyorsan bunun ya orjinalini alma yada ruhsata işletme gibi çözümleri var.ikisini de yaptırmak işine gelmiyorsa ceza yemek kaçınılmaz oluyor.
ben araç dışının orjinal olmasını sevdiğimden dışarıda herhangi bir değişiklik yapmayıp iç mekanda ufak oynamalar yapıyorum. mesala iç aydınlatmayı forumdaki arkadaşlardan örnek alarak led e çevirdim. ayak aydınlatması yaptım, direksiyona ,vitese, el frenine kendim kılıf yaptım,aracı aldığımda üzerinde gelen teyp konsolda güzel durmuyor diye gri renkten siyaha çevirdim ....falan filan.. bunların hiç biri ne trafik güvenliğini nede kendi güvenliğimi tehlikeye sokacak uygulamalar olmadığdan trafik çevirmelerinde ve muayenelerde sıkıntı yaşamadım. zaten araç sahibi olarak zamanımı aracın içinde geçirdiğimden dışarıdan nasıl göründüğünden ziyade içeriden nasıl göründüğüdür beni için önemli olan... :)

APP plakaya ceza yazılması çok normal ve kendimce onay verdiğim bir mesele, hırsızlık vesaire kanunsuz durumlarda APP plaka bu insanların imdadına yetişiyor, kaldı ki orjinal mühürlü teneke plakalar daha hoş, çok garip geliyo bana o yazılar. Cam filmi de benim bildiğim 2 numara cam filmi cezadan yırtıyor, %30 a tekabül ediyor sanırım, hafif bir gölgelendirme gibi duruyor gayet de hoş, aşırı kara cam filmleri aracın diriliğini bozuyor gibime geliyor bana. Egzosa gelince şöyle söyleyebilirim ki sanırım sadece 4 silindirli araçlara ceza kesiliyor trafikte :D 1 adet turuncu dodge charger r/t , mustang, bmw 5.40i, alfa brera v6 bu araçlar polis ve benim gözümün önünde kesiciye yakın bir yerlerde yüksek devirle takılmışlıkları var ve polisler " vay anasını ne gazlanır bu arabayla" dercesine ağızlarını ayırıp bakmışlardır(olaylar apayrı zaman dilimlerinde gerçekleşmiştir ve bu araçların alayında tahminimce düz boru-headers vardır o denli yarışvari bir ses çıkarıyorlardı) ancak 106-206-saxo-corsa- gibi araçların birebir ceza yediklerini biliyorum :D

APP plakaya ceza yazılması çok normal ve kendimce onay verdiğim bir mesele, hırsızlık vesaire kanunsuz durumlarda APP plaka bu insanların imdadına yetişiyor, kaldı ki orjinal mühürlü teneke plakalar daha hoş, çok garip geliyo bana o yazılar. Cam filmi de benim bildiğim 2 numara cam filmi cezadan yırtıyor, %30 a tekabül ediyor sanırım, hafif bir gölgelendirme gibi duruyor gayet de hoş, aşırı kara cam filmleri aracın diriliğini bozuyor gibime geliyor bana. Egzosa gelince şöyle söyleyebilirim ki sanırım sadece 4 silindirli araçlara ceza kesiliyor trafikte :D 1 adet turuncu dodge charger r/t , mustang, bmw 5.40i, alfa brera v6 bu araçlar polis ve benim gözümün önünde kesiciye yakın bir yerlerde yüksek devirle takılmışlıkları var ve polisler " vay anasını ne gazlanır bu arabayla" dercesine ağızlarını ayırıp bakmışlardır(olaylar apayrı zaman dilimlerinde gerçekleşmiştir ve bu araçların alayında tahminimce düz boru-headers vardır o denli yarışvari bir ses çıkarıyorlardı) ancak 106-206-saxo-corsa- gibi araçların birebir ceza yediklerini biliyorum :D

polis olsam bende o araclara ceza kesmem. saydiginiz araclar toplumda da bilindiği üzere motoru ve sesi kuvvetli araclar. ben polis olsam ve boyle bir aracla karsilassam bunun orjinali bu zaten der gecerim. ama bu opel Toyota citroen gordugumde fabrika cikisini bildigimden bu orjinal degil git soktur derim. ortada baska bir durum yoksa polislerdeki o araçlara karsi bu tutumu da bu durumdan kaynaklaniyordur sanirim.

GT-I8150 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

bununla ilgili bir s2000 videosu var maltepe sahilyolunda...
s2000 donut yapıyor memur arasında memurda ötekine atilla zenginliği görüyonmu gibi birşey diyordu bak nasıl takılmış kafama :D

egzoz ve xenon (gözü delenler) hariç hiçbirisinin mantıklı bi açıklaması yok
app cam filmi vs vs bunlara yasak konularak hiçbir art niyetin önüne geçilemez bence

tamamen yasak olduğundan yasak

Geri