Arabayı yıkarken ya da yıkatırken nelere dikkat etmeliyiz.

manisa45

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.volkanegitim.com
Arkadaşlar bu konudaki fikirleriniz nelerdir.:rolleyes:

CDX Hastası

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Erkan abi öncelikle benzinliklerdeki araç yıkama bölgelerinde aracınızı yıkatmamanızı öneririm..Çünkü onlar çok sert fırçalardan oluştuğu için arabanın boyasına zarar vermekte ve çiziklere sebep olmaktadır...Ayrıca yıkadıktan sonra neli ya da ıslak bırakmamaya özen gösterin.Çünkü bu şekilde kuruyan kireçli sabunlu veya ilaçlı sular zamanla cam kenarlarında ve kaporta üstünde çıkmayan su damlası lekelerine sebep olmaktadır.Ben arabayı yıkarken kendi hazırladığım karışımları kullanmaktayım..Camları ve far takımlarını cam sil ile yıkarım ve kurularım.Ayrıca cam ve far yıkama suyuna da 1 miktar camsil eklerim...Aracı yıkarken normal araç şampuanına bildiğimiz yeşil bulaşık deterjanı ekler ve sıcak suyla büyük renkli süngerlerle köpürterek yıkıyorum.İyi sonuç veriyor.Bulaşık deterjanı o temizlik gıcırtısı efektini bana duyuruyor :D ayrıca önce camlardan sonra kapılar ve onun hizasından en son motor kaputunun için ile jantlar ve iç tarafta kalan kısımları yıkarım...Biraz uzun oldu ama k bakmyın Erkan abi..Paylaşmak istedim...

aselemetan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benzinliklerdeki araç yıkama kabinlerini kullanmayı bende tavsiye etmiyorum.geçenlerde arkadaki yazıların harflerinden biri sizlere ömür. cilayada zararlı zaten

ungovernable

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yıkatırken basınçlı suyu çok yakından tutmamalarına dikkat etmek gerekiyor,Birde benzin istasyonlarındaki suların çoğu kuyu suyu olduğu için yıkattıktan sonra güzelce durulayıp kurulamazsan beyaz beyaz lekeler kalıyor.Kendin, bu sıcak yaz günlerinde iyi bir oto şampuanıyla yıkarsan daha keyifli olur.Güzelce durulayıp mikrofiber bir bezle kuruladın mı işlem tamamdır.

manisa45

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.volkanegitim.com
Serdar kardeş teşekkürler. Baştan aşağıya doğru yıkama bencede en iyisi. Bulaşık deterjanındaki bir madde boyanın verniğini inceltiyor diyorlar. Özel araç şampuanı kullanın diyorlar. Birde silecek ile kurulamanın zararı olur mu dersiniz. Bazıları çiziyor diyor.

.:Rivendell:.

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sert olan silecekler fena çiziyor :( Ama çok yumuşak olanları ben camlar için kullanıyorum boyaya sürmeye cesaret edemedim :):)

manisa45

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.volkanegitim.com
En iyisi yine o iyi bezlerden. Püskürtmede epey sakıncalı. En iyisi kendin yıkamak :)

VeCCtrA

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben hiç yıkatmadım aldığımdan beri, büyük bir özenle ve zevkle hep kendim yıkarım.. Kova ile değilde hortum ile su tutma imkanı oluşturulursa çok daha zevkli ve kolay hale geliyor.. Önce komple ıslatırım sonra meguiars nxt 2.0 şampuanlı su ile ve viscolex el süngeri ile camlardan ve tavandan başlayarak kapı çıtası üstü seviyesini komple turlarım. Sonra kapı çıtası altı seviyeler tamponlar ekler ve en son jantları-lastikleri şampuanlarım. Sonra kurumadan hortum ile (hortum ucu başlıklardan kullanmak çok işe yarıyor) durulayıp kurulama aşamasına geçerim. Ortalama 1 saatimi alır bu işlemler.. Sonrasında meguiars quik detailer ile hızlı bir cila ve koruma sağlanablir. Bunu denemedim henüz sipariş verdim bekliyorum...

Not: kurulama aşamasında dairesel hareketler değil çizgisel hareketler ve pamuklu yumuşak bezler kullanmak gerekiyor.. Birde üst ve alt kısımlara farklı sünger kullanıyorum, altlar daha çamurlu tozlu olduğundan süngerde kalıntı bırakıp ileride kullanırken çiziklere yol açabiliyor..

Son düzenleme:

forged&carbon

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
en onemli kriter ; ozellikle hep bagdat caddesinde starbucks un onunde firappociiinoo mu yudumlarken yikatirim :D:D

saka bir yana basincli suyu cok yakindan tutturmamak onemli..

C.C

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben hiç yıkatmadım aldığımdan beri, büyük bir özenle ve zevkle hep kendim yıkarım.. Kova ile değilde hortum ile su tutma imkanı oluşturulursa çok daha zevkli ve kolay hale geliyor.. Önce komple ıslatırım sonra meguiars nxt 2.0 şampuanlı su ile ve viscolex el süngeri ile camlardan ve tavandan başlayarak kapı çıtası üstü seviyesini komple turlarım. Sonra kapı çıtası altı seviyeler tamponlar ekler ve en son jantları-lastikleri şampuanlarım. Sonra kurumadan hortum ile (hortum ucu başlıklardan kullanmak çok işe yarıyor) durulayıp kurulama aşamasına geçerim. Ortalama 1 saatimi alır bu işlemler.. Sonrasında meguiars quik detailer ile hızlı bir cila ve koruma sağlanablir. Bunu denemedim henüz sipariş verdim bekliyorum...

Not: kurulama aşamasında dairesel hareketler değil çizgisel hareketler ve pamuklu yumuşak bezler kullanmak gerekiyor.. Birde üst ve alt kısımlara farklı sünger kullanıyorum, altlar daha çamurlu tozlu olduğundan süngerde kalıntı bırakıp ileride kullanırken çiziklere yol açabiliyor..
Serkan sen bence bir de meguiarsdan bez al biraz pahalı ama mükemmel sonuç alırsın ben bu bezin farklı daha ucuz bir markasını kullandım onda bile harika sonuç aldım.
http://www.meguiars.com.tr/product_info.php?products_id=76